REKLAM
Ana Sayfa Bitkiler Büyük Çiçekli Kelebek Çalısı (Abelia Grandiflora)

Büyük Çiçekli Kelebek Çalısı (Abelia Grandiflora)

Abelia grandiflora, parlak yeşil yaprakları ve küçük çiçekleriyle oldukça hoş görünümlü bir çalı olmasının yanı sıra son derece dayanıklı bir bitkidir.

0
1390
Abelia grandiflora
Abelia grandiflora
REKLAM
REKLAM

Abelia grandiflora (Linnaea × grandiflora), bizde abelya çiçeği, büyük çiçekli kelebek çalısı ve güzellik çalısı gibi isimlerle bilinmektedir. Çalı olarak yetiştirebileceğiniz bu bitkinin küçük ve parlak yeşil yaprakları vardır. Sık ve ince dallından, küçük beyaz çiçekler çıkar. Hem bahçelerde hem de balkonlarda yetiştirmeye uygun bir bitkidir.

Abelia grandiflora, familyasının üyesidir. Abelia cinsine ait bu bitki esasen bir hibrittir. Abelia chinensis ve Abelia uniflora türlerinin melezlenmesiyle yapılmıştır. Bunun yanı sıra bu hibritten de birkaç farklı kültivar üretilmiştir. Farklı kültivarlarının çiçekleri pembe, beyaz ve bu ikinin karışık renkleridir. Yaprakları ise düz yeşil, kenarları beyaz ya da sarı çizgili olabilir. Halk arasında farklı adlarla anılsa da aynı bitkilerdir.

Abelia Grandiflora Özellikleri

Abelia grandiflora, hastalık kapmayan bitkilerden biridir. Bunun yanı sıra tırtıllar ve yaprak bitleri de bu bitkiyi pek sevmez. Bahçede yetiştirmek için ideal çalılardan biridir. Minik bir fidan olduğunda dahi çiçek açar. Bunun yanı sıra çit bitkisi olarak da sıklıkla kullanılır.

Kış mevsiminde soğuklara eksi 23 dereceye kadar dayanmaktadır. Bu nedenle Türkiye'nin büyük bir bölümünde rahatlıkla yetiştirilebilir. Dipten yeni dallar çıkarır. Bu nedenle kış mevsiminin sonunda tüm dallarını dipten kesseniz de sorun olmayacaktır. Yeni çıkacak olan sürgünler, kestiklerinizden daha güçlü bir şekilde çıkacak ve hızlı biçimde uzayacaktır. Ancak bu bir gereklilik değildir. Kendi haline bırakmanız halinde formunu koruyacaktır. Yalnızca ara sıra küçük budamalar yaparak şekillendirme yapabilirsiniz.

Yaprakları parlak, yeşil ve küçüktür. Sık yapraklı düzgün dalları sayesinde çiçeklenmesi dahi dekoratif bir bitkidir. Bu nedenle peyzaj alanlarında da kullanabilirsiniz. Kış mevsiminde hava çok soğuk olmadığı sürece yapraklarını dökmeyecektir. Sonbahar mevsiminin başından itibaren su sıkıntısı çekmesi durumunda yaprakları kızarmaya başlayacaktır. Böylece iki, üç ay boyunca hoş bir kızıllığa bürünür.

Abelia grandiflora Çiçekleri
Abelia grandiflora Çiçekleri

Süs Ağacı Olarak Kullanımı ve Çiçeklenmesi

Abelia grandifloara, mini bir süs ağacı olarak da kullanılabilir. Bunu sağlamak için öncelikle mini fidan durumundan çıkması ve güçlü dip sürgünleri vermesi gerekir. Bu zaman gelene kadar tek bir ana gövde olacak dal bırakmalısınız. Boyu bir metreyi geçtiğinde ise ucunu koparmalısınız. Bu tek dal, her yöne doğru birçok dal uzayacaktır. Bu sayede minyatür bir ağaç görünümü kazanır. Bu sayede devamlı çiçek açan minik bir süs ağacınız olur. Bu formu korumak için dip sürgünlerini sürekli olarak yok etmeniz ve üst kısmından zaman zaman küçük budamalar yapmalısınız.

Abelia grandiflora çiçekleri hoş kokuludur. Dipten çıkan sürgünleri ve ana daldan çıkan yan sürgünler zamanla güçlü bir şekilde uzar. Uzadıktan sonra uçlarından ince ince dallar çıkar ve bunlarda bolca tomurcuklanarak çiçek açarlar. Önceki yıldan kalan ince dallar varsa ilkbahar mevsiminin ortası ya da sonunda çiçeklenmeye başlar. Çiçeklenmesi sonbahar mevsiminin ortasına kadar sürekli olarak devam eder.

Bahçede Abelia grandiflora
Bahçede Abelia grandiflora

Abelia Grandiflora Bakımı

Abelia grandiflora güneşli ya da gölge her yerde rahatlıkla yetişen bir bitkidir. Bununla birlikte ne kadar güneş alırsa o kadar iyidir. Yaz mevsiminde sıcak olan Akdeniz iklimi gibi yerlerde az güneşli yerlerde daha iyi gelişecektir.

Bahçeye ektiğiniz zaman toprak ayrıt etmeden, her yerde gelişecektir. Saksıda bakım yapacaksanız daha dikkatli olmanız gerekir. Saksıda yetişecek bitki için 3 ölçü torfa, 1 ölçü arazi toprağı ve 1 ölçü de iri taneli dere kumu karıştırmalısınız. Gübreleme konusunda ise hiçbir isteği yoktur.

Abelia grandiflora çiçeklerine yakından bakış
Abelia grandiflora çiçeklerine yakından bakış

Abelia Grandiflora Nasıl Çoğaltılır?

Abelia grandiflora çoğaltmak için basit daldırma yöntemini kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra ilkbahar aylarında, açık havada yetişen bitkinizi çoğaltmak için her türlü çelikle çoğaltma da mümkündür.

Olgun dal ya da yarı olgun dal çelikleriyle bitkinizi rahatlıkla ve başarılı bir şekilde çoğaltabilirsiniz. Aynı zamanda bir dalını toprağa batırarak, iki ay içinde köklenmesini de bekleyebilirsiniz. Köklenen dalı, köklerine zarar vermeden ana bitkiden çıkarabilir ve istediğiniz herhangi bir yere dikebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Abelia Grandiflora Ne Zaman Çiçek Açar?

İklime bağlı olarak Abelia grandiflora, ilkbahar mevsiminin ortasında ya da sonunda çiçek açmaya başlar. Çiçeklenmesi sonbahara kadar durmaksızın devam eder.

Abelia Grandiflora Yaprak Döker Mi?

Güzellik çalısı, sıcak iklimlerde yaprak dökmezler. Kış mevsiminde don olaylarının yaşandığı yerlerde, hava eksi 5 derecenin altına düşüyorsa yapraklarını dökme ihtimali yüksektir. Bununla birlikte ilkbahar ayında havalar ısınınca yeniden yapraklanacaktır.

REKLAM

Henüz Yorum Yapılmamış

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz