Açık Tohumlular (Gymnospermler)

Kapalı tohumlu bitkilerin aksine, tohumları açıkta olan damarlı bitkilere verilen isimdir. Genellikle tohumları kozalak adı verilen yapıların içinde bulunur.

Ana SayfaBitkilerAçık Tohumlular (Gymnospermler)
Alem:Plantae
Bölüm:Tracheophyta
Bilimsel İsim:Gymnospermler
Tür Sayısı:1000’den Fazla

Kapalı tohumlu bitkilerin aksine, tohumları açıkta olan damarlı bitkilere verilen isimdir. Genellikle tohumları kozalak adı verilen yapıların içinde bulunur. Tohumları olgunlaşana kadar görünmez. Açık tohumlu bitkiler; ağaç, çalı ve ağaççık olarak sıralanabilir. Genellikle her dem yeşil olan açık tohumlular; iğne yapraklı, pulsu, şeritsi veya yelpaze yapraklı olabilirler. Açık tohumlu bitkilerin, bilinen tüm bitkilerin ataları olduğu düşünülmektedir. Evrimlerinin 359 milyon yıl önce gerçekleştiği bilinir. Açık tohumlu bitkiler ilk olarak İskoç botanik bilimci Robert Brown tarafından, kapalı tohumlular ailesinden ayrılmıştır. Açık tohumlu bitkiler de kendi içlerinde alt sınıflandırmalara tabii tutulmuştur. Açık tohumlu bitkiler;

  • Ginkgophyta (gingkolar)
  • Gnetophyta (gnetofitler)

Bu dört kategoride sınıflandırılan açık tohumlu bitkilerin bilinen 88 cinsi ve 1000’in üzerinde türü bulunur.

Açık Tohumlu Bitkilerde Yayılım

Açık tohumlu bitkiler gezegenimizin Antarktika kıtası dışındaki her yerde görülür. Hem kuzey yarım küre hem de güney yarım kürede iklime bağlı olarak farklı tür ve cinste açık tohumlu bitkiler yayılmış durumdadır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Aklınıza Takılanları Sorun

Bülten Aboneliği

En son yayınlanan içeriklerden haberdar olmak için listemize kaydolmanız ve onlarca kişi arasına katılmanız yeterli. Sizi son içerikler konusunda sık sık bilgilendireceğiz.

Reklam Alanı