Agave Americana Bakım Rehberi

Agave Americana, agave bitkisi, sabır otu ya da sabır çiçeği olarak bilinen Agave spp. esasen bir sukulent çeşididir. Birçok alt türü bulunan agave bitkisi geniş sivri yapraklarıyla dikkat çeker. (kuşkonmazgiller) familyasından olan agave bitkisinin ana vatanı ise Güney Amerika ve Kuzey Meksika'dır. Bununla birlikte Akdeniz, Afrika, Çin, Hindistan, Tayland ve Avusturya'da da doğal olarak yetişmektedir.

Oldukça yavaş büyüyen agaveler, çan şeklinde çiçekler verirler. Bu çiçekler beyaz, sarı, yeşil renktedir ve uzun ömürlüdür. Sert yapılı agavelerde yapraklar mavi ve yeşil tonlarındayken, sıcak iklimlerde yetişen türler daha çok gri ve yeşil renk tonlarına sahiptir.

Agave bitkisi hem insanlar hem de evcil hayvanlar için zehirlidir. Bu sebeple bahçenizde ya da evinizde bir agave varsa çocuklarınızı ve evcil dostlarınızı uzak tutmalısınız.

Âlem:Plantae
Bölüm:Tracheophyta – Damarlı Bitkiler
Grup:Angiosperms – Kapalı Tohumlular
Sınıf:Magnoliopsida
Takım:
Familya:Asparagaceae
Alt Familya:Agavoideae
Cins:Agave
Tür:A. Americana

Agave Americana Hakkında

Agave Americana mavimsi ve gri tonlarda yapraklarıyla ayırt edici özelliklere sahiptir. Renkleri dışında bu bitki türlerini birbirinden ayırt etmek oldukça zordur. Yaprakları genel olarak kavislidir ve kenarlarında testere dişlere benzer bir yapıya sahiptir. Yapraklarının ucu ise oldukça sivri ve serttir. Bu sivri dişler nedeniyle bitkiler oldukça tehlikelidir. Eğer agave Americana gibi bir bitki yetiştirmek istiyorsanız oldukça dikkatli olmanız gerekir.

Eski yaprakları toprağa doğru yatan bitkinin ana gövdesi yoktur. Yıllar içinde giderek daha büyük bir hal alır. Doğru şartlarda bazı agave türleri 10 metreye kadar büyüyebilmektedir.

Agave Americana Bakımı

Agave bakımı oldukça kolay olan bitkilerden biridir. Bu bitkiler çiçeklerinden çok yaprakları için yetiştirilir. Eğer bir bahçeniz varsa, peyzaj noktasında bu bitkiyi ekmeyi düşünebilirsiniz. Etrafında yeteri kadar büyüyeceği alan varsa, neredeyse kendi kendine yetişecek bir bitkidir. Bunun yanı sıra küçük agave türleri, iç mekânlarda saksı bitkisi olarak yaygın olarak yetiştirilmektedir.

İhmal edilmeye aldırış etmeyen bu bitkilerin, bolca güneş ışığı ve drene bir toprak dışında pek bir beklentisi yoktur. Uygun bir konumda olduğu sürece, ekstra hiçbir bakım yapmasanız da kendi kendine büyüyecektir.

Toprak Seçimi

Agave Americana, toprak seçmeyen bitkilerden biridir. İyi drene edilmiş herhangi bir toprakta rahatlıkla büyüyebilirler. Bununla birlikte taşlı ve kumlu bir toprağı daha çok sever. Nem tutan topraklarda bu bitkinin kökleri çürüyebilir. Bu sebeple nasıl bir karışım kullanırsanız kullanın, iyi drene olması yeterli olacaktır. Eğer karışım hazırlamak istemiyorsanız, sukulent toprağı kullanabilirsiniz.

Saksı Seçimi

Diğer sukulentlerde olduğu gibi agavelerin kökleri de sığdır. Bu sebeple sığ bir saksı seçmeniz yeterli olacaktır. Bu bitkiler çok fazla toprak istemezler. Bununla birlikte yaprakların zamanla çok büyüyeceğini unutmamalısınız. Sağlam ve drenaj delikleri bulunan bir saksı seçmelisiniz.

Agave büyüdükçe, saksıyı birkaç yılda bir değiştirebilirsiniz. Değişim için en iyi zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır. Saksı değişimiyle birlikte toprak değiştirmeniz de faydalı olacaktır. Eğer agave Americana çok geliştiyse, saksı değiştirmeye gerek yoktur. Ancak yine de birkaç yılda bir toprağını tazelemeniz fayda sağlar.

Sulama

Agave Americana kuraklığa karşı oldukça dirençli bir bitkidir. Bahçenizde baktığınız agaveleri sulamanız için, uzun süre boyunca hiç yağmur yağmamış olması gerekir. Evlerde baktığınız avage bitkileri sulamak için ise toprağın tamamen kurumasını beklemeniz gerekir.

İlk kez saksıya ektiğiniz agave americana bitkisini ilk ay boyunca dört ila beş günde bir sulamanız gerekir. Bunun ardından sıcak mevsimlerde haftada bir kez sulamanız yeterli olacaktır. Sulama işleminizi havanı durumuna göre belirleyebilirsiniz. Kış aylarında ayda bir kez sulamak dahi yeterli olacaktır.

Işık

Agave americana tam güneş ışığı alan yerleri sever. Bu bitkilerin günde en az altı saat boyunca güneş ışığı alması gerekir. Yarı gölge yerlerde de yetişebilen agavelerin büyüme hızı düşecektir. İklimin çok sıcak olduğu bölgelerde gölgelerde de iyi bir gelişim gösterebilirler.

Dona karşı dayanıklı olmamakla birlikte, agave bitkisi düşük nem oranını severler. Yüksek nemler, bitkinin taç kısmında çürümeye neden olabilir.

Gübreleme

Agave bitkisini gübrelemeye genel olarak ihtiyaç yoktur. Bununla birlikte çiçek açmalarını sağlamak için gübre kullanabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken önemli konulardan biri, çoğu agavenin çiçek açtıktan sonra öldüğüdür. Bu sebeple çiçek açması genel olarak istenmeyen bir durumdur.

Agave americana dikenleri
Agave americana dikenleri
Agave yaprakları
Agave yaprakları

Agave Nasıl Çoğaltılır?

Agave americana bitkisini iki farklı yolla çoğaltmanız mümkündür. Bunlardan biri olgun bitkilerin tomurcuklarından çoğaltmak iken diğeri ise tohumdan çoğaltmaktır. Her iki yöntem de oldukça kolay ve başarılıdır.

Tomurcuktan Çoğaltma

Olgun bir agave americana bitkisinin etrafından küçük yeni tomurcuklar çıkacaktır. Bu tomurcuklar sayesinde kısa zamanda birçok agave bitkisine sahip olabilirsiniz. Bu durum aynı zamanda olgun agave bitkinizin kontrolsüzce büyümesine de engel olacaktır.

Tomurcuktan çoğaltma herhangi bir zamanda yapılabilse de, tomurcukların birkaç santim olmasını beklemek ve sıcak aylarda bu yöntemi kullanmak başarı şansınızı artıracaktır. Sağlıklı ve iyi bir tomurcuk tespit ettiğinizde steril aletlerle toprağı hafifçe kazıp, tomurcuğu çıkarabilirsiniz. Tomurcuğun köklerine mümkün mertebe zarar vermemeye çalışın.

Aldığınız tomurcuğu gölge bir alanda birkaç gün açıkta bırakın. Bunun ardından uygun bir saksıya dikerek, toprağını hafifçe nemlendirin. Aydınlık ve sıcak bir alanda, düzenli olarak nemli tuttuğunuz tomurcuk, birkaç hafta içinde büyüyecektir.

Tohumdan Çoğaltma

Agave bitkilerini tohumdan yetiştirmek de hayli kolaydır. Sığ ve drenaj deliği bulunan bir saksıya, tohumları serpmeniz yeterli olacaktır. Agave türüne bağlı olarak aydınlık ya da gölge bir ortamda bırakmanız gerekebilir. Tohumlarınızı düzenli ancak hafif şekilde nemli tutmanız gerekir.

Saksının üzerini streç filme sarmanız, uygun ortamın yaratılması açısından önemlidir. Aynı zamanda saksının 20 derecenin üzerinde sıcaklığa sahip bir ortamda olması gerekir. Birkaç hafta içinde fideleriniz görünmeye başladığında streç filmi çıkarabilirsiniz.

Agave Americana Zararlıları ve Hastalıkları

Agave bitkileri genel olarak zararlı ve hastalıklara karşı oldukça dirençli bitkilerdir. Bu tip bir sorunla nadir olarak karşılaşırsınız. Bununla birlikte bit gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer bitkinizin üzerinde bitler görmeye başladıysanız hemen önlem almanız gerekir.

Agave bitkisinde sık görülen sorunlardan biri yapraklarının eğilmesidir. Bu sorunun sebebi genellikle yanlış sulama uygulamalarıdır. İki sulama arasında toprağın tamamen kurumasını beklemeniz, bu sorunu düzeltecektir. Bunun yanı sıra gene sık görülen sorunlardan biri olan yapraklarda sararma da aşırı sulamanın ya da yetersiz güneş ışığının habercisidir. Bitkinizi daha fazla güneş ışığı alabileceği bir yere götürerek, sulama zamanınızı düzenlemeniz bu sorunu çözecektir.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Agave Americana Bakım Rehberi

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker

Refresh Page