Çin Zambağı (Agleonema Modestum)

İhmal edilmeye son derece uygun bir bitki olan Aglaonema modestum, genel olarak güzel ve iri yaprakları için yetiştirilir.

İhmal edilmeye son derece uygun olan agleonema çiçeği bakımı oldukça kolaydır. Bu çiçeği her türlü mekânda yetiştirebilirsiniz. (yılantastığıgiller) familyasından olan agleonema aslında cinsin adıdır. Bu cinsin birkaç farklı türü vardır. Evlerde süs bitkisi olarak yetiştirilen türü ise Aglaonema modestum'dur. Yazımızda bu türün bakımına ve yetiştirilmesine ilişkin detayları vereceğiniz.

Agleonema çiçeğinin anavatanı güneydoğu Asya'nın yağmur ormanları ve bataklık alanlarıdır. Güneydoğu Asya ülkelerinde bu bitkinin uğur getireceğine inanılır.

Aglaonema Modestum Çiçeği Özellikleri

Aglaonema çiçeği, kış aylarının sonunda ve ilkbaharın başında dallarının ucundan açık yeşil tonlarda, zarif ve hoş çiçekler açar. Buna karşın Aglaonema modestum genellikle çiçeklerinden çok yaprakları için yetiştirilir. İlkbahar aylarında diplerden yeni dalları uzatır. Sürekli uzayıp giden dalları vardır. Uzayıp gidenleri kesmenizde ve budamanızda herhangi bir sakınca yoktur.

Bu çiçeğin yaprakları uzun oval, sivri uçlu ve koyu yeşil renktedir. Genellikle iki yıl boyunca bozulmadan kalan yapraklara sahiptir. Yaprakların sapları 15 santim, sapın ucundan başlayan yaprakların uzunluğu ise yaklaşık 20 santimdir. Genişliği 10 santim olan bu yapraklar oldukça dekoratif bir görünüm sağlar.

Yapraklarının yanı sıra dallarının da son derece hoş bir görünümü vardır. Şans bambusuna benzer şekilde dekoratif dallara sahiptir. Yavaş yavaş büyüseler de uygun şartlarda 2 metreye kadar boylanabilirler. Dalları uzadıkça dik duramamaya başlar. Bir süre sonra bu dallar saksının çevresinden sarkmaya başlar. Daha sonra yine yukarı yönelerek uzamaya devam ederler. Aglaonema çiçeği bu görünümü sayesinde yıllar geçtikte daha gösterişli olur. Dalların her tarafa dağılımını sağlamak için büyük bir saksıya dikmeli ve haftada bir kez pencereye bakan tarafını değiştirmelisiniz.

Gelişim dönemi ilkbahar ayları ve yaz mevsiminin başıdır. Gelişim döneminde sık sık sulanması ve bitki besini verilmesi gerekir.

Agleonema Çiçeği Bakımı

İç mekânda bakım için oldukça uyumlu bir bitkidir. Az ışıklı ve havasız köşelerde dahi bozulmadan yaşamaya devam ederler. Buna karşın kuvvetli ışık altında, bir parçada doğrudan güneş ışığı aldıklarında çok daha iyi gelişirler. Yaz aylarında ise yakıcı güneşten korumak gerekir. İhmal edilmeye uygun bir bitkidir ve hastalıklara karşı son derece dirençlidir. Bitki bitleri dahi agleonema çiçeğine fazla bulaşmaz.

Işık

Aglaonema modestum çiçeği, yukarıda da bahsettiğimiz gibi gün ışığından uzakta olsa dahi yaşamaya devam eder. Bununla birlikte bu tip bir ortamda çok uzun kaldığında yaprakların dökülmesine şahit olabilirsiniz. Eğer bitkiniz için ideal bir ortam arıyorsanız, parlak bir yer çok iyi olacaktır. Bunun yanı sıra günde birkaç saat doğrudan güneş alabileceğini doğuya ya da batıya bakan bir pencere önü gelişim açısından faydalıdır.

Toprak

Agleonema modestum çiçeği çok fazla toprak seçen bir bitki değildir. Torf toprak kullanmanız yeterli olacaktır. Şart değil ancak 3 ölçü torf toprağa 1 ölçü ponza taşı karıştırırsanız, toprak daha süzek ve havadar olacaktır. Bu sayede gelişimi de destekleyebilirsiniz.

Sulama

İhmal edilmeye son derece uygun bir bitki olsa da sulama düzenini çok aksatmamakta fayda var. Bu bitkinin toprağını tamamen kuruduğu zaman sulama yapmanız gerekir. Sulama periyotları bulunduğunuz iklime bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Sulama sırasında toprağın tamamına su verdiğiniz emin olmalısınız. Bunun yanı sıra sulama esnasında kullanılan ölçek de hep aynı olmalıdır. Saksının tabağına su çıkmışsa, bunu dökmeniz gerekir. Eğer bitkinin toprağı nemliyse sulama yapmamalısınız.

Budama

Bu bikinin budanması son derece kolaydır. Yapraklar birkaç senenin sonunda solmaya başladığında dilediğiniz zaman keserek bitkiden uzaklaştırabilirsiniz. Bunun yanı sıra uzayan dalları, bitkiyi kontrol altında tutmak için budayabilirsiniz. Budama bitkinin hava akımı almasını da daha çok sağlayacaktır.

Toprak Değişimi

Aglaonema modestum çiçeğine bakıyorsanız, toprak değişimini iki yılda bir kez yapmanız yeterli olacaktır. Değişim için toprağın durumu da önemlidir. Toprak değişiminde en iyi zaman sıcak dönemin başladığı nisan ayıdır. Eğer ihtiyaç varsa, saksıyı da bir numara büyük olanla değiştirebilirsiniz.

Gübreleme

Agleonema modestum çiçeği için besin vermeniz önemli konulardan biridir. İlkbahar aylarının başından yaz mevsiminin sonuna kadar ayda bir kez bitki besini vermelisiniz. Genel amaçlı bitki besini yeterli olacaktır. Bu sayede daha iri yapraklara ve dallara sahip olabilirsiniz.

Aglaonema Modestum Çiçeği Çoğaltma

Aglaonema çiçeğinin budadığınız dallarını yılın her zamanında kolayca köklendirebilir ve yeni bitkilere sahip olabilirsiniz. Bunun için kırıp aldığınız dalları bir süre suda bekletmelisiniz. Kısa zamanda yeni köklerin çıktığına şahit olabilirsiniz. Bu kökler 2 santim kadar uzadığında fazla bekletmeden toprağa ekerek sulamalısınız.

Dal çeliklerinin yanı sıra kökten ayırma yöntemini de kullanabilirsiniz. Bu yöntemi yalnızca kış sonu, ilkbahar başı gibi tercih etmelisiniz. Mart ayının ardından yaz sonuna kadar gelişim dönemi olduğu için bu aylarda çelik almamanız gerekir. Kökten ayırdığınız zaman toprağı da değiştirdiğinizi unutmamalısınız.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Rastgele İçerikler

Çin Zambağı (Agleonema Modestum)