Anredera Cordifolia – Kalpyaprak

Yetiştiği ortamda çok hızlı bir şekilde uzama ile birlikte etrafa sarılan anredera cordifolia yayılımcı bir bitki türüdür. Baselleceae familyası üyelerinden biri olmak ile birlikte yumuşak yapraklıdır ve ismi ile bağdaşık şekilde kalp şeklinde yapraklara sahiptir. Bu nedenle Latince ismi içerisinde cordifolia kelimesi yer almaktadır.

Anredera Cordifolia Özellikleri

  • Bitkinin kalbe benzeyen yaprakları bazen küçücük bir şişe kapağı bazen bir insanın eli kadar büyük olabilir.
  • Dalları incecik otsu bir yapıya sahip olsa da çok hızlı bir şekilde uzama göstererek her tarafa sarılabilir.
  • Beyaz ile sarı tonlar arasında açan çiçekleri mevsiminde çok güzel bir koku ortaya çıkarır.
  • İstilacı bir bitki olarak tehlikeli kabul edilmektedir. Hatta birçok ülkede kanunen yetiştirilmesi yasaklanmıştır.
  • Türkiye'de ise kışın 00C altında bir soğuk ile karşılaştığında gelişme gösteremediği için bu tarz istilacı bir büyüme gösterme imkanı bulunmamaktadır.
  • Genellikle çit veya duvarlar üzerinde örtücü bitki olarak kullanılır.
Anredera Cordifolia  yaprakları
Anredera Cordifolia yaprakları

Anredera Cordifolia Bakımı

Kalp yaprak şeklinde de özel bir isme sahip olan bu bitki, Türkiye iklim koşullarında istilacı ve tehlikeli bir tür oluşturmadığı için rahatlıkla yetişebilir. Balkonlarda veya bahçelerde bu bitkinin yetiştiriciliğini yapmak açısından da bakım noktalarına özen göstermek gerekecektir.

Işık

Cordifolia türü, Güney Amerika menşeli olması ile birlikte güneşi ve ılıman iklimleri seven bir yapıya sahiptir. Türkiye'de de hem balkonlarda hem bahçelerde güneş alabileceği güzel bir nokta tercih edilerek yetiştirilebilir. Günlük ışık açısı ve alımı noktasında da en az 4 saat güneş ışığı alabilmelidir.

Toprak

Bitki yetişmesi sürecinde dallarında ve gövdesinde çıkardığı yumrular gibi toprak altında da yumrular oluşturur. Toprak altı yumruları ise kış mevsiminde en fazla 4 0C gibi bir soğuk havaya karşı kendini koruyabilir. Zira anavatanında her yanında çıkan bu yumrular hızlı bir büyüme gösterdiğinde bitki giderek ağırlaşır ve ağaçlara ya da duvarlara sarıldığında tehlike oluşturur. Yetiştiriciliği için birçok farklı nemli topraktan faydalanmak mümkündür.

Kalpyaprak sarmaşığı
Kalpyaprak sarmaşığı

Sulama

Nemli topraklarda yetişen ve anavatanı Güney Amerika olan bu bitki her şeye rağmen susuzluğa dayanıklıdır. Özellikle ılıman havalarda su sıkıntısı yaşamadığında günde birkaç cm büyüme hızı gösterebilir.

Budama

Çoğalırken oluşturduğu yumrular ile birlikte çevreye yayılma göstereceği için eğer çok fazla yayılmasını istemiyorsanız, bu yayılan bölgelere müdahale edebilirsiniz. Budamada çevreye doğru uzanan dallarını seyrelterek ve saksıda yetiştirirken de dallarını istediğiniz sayıda bırakarak doğru bir gelişme elde etmesini sağlayabilirsiniz.

Çiçekleriyle Anredera Cordifolia
Çiçekleriyle Anredera Cordifolia

Anredera Cordifolia Nasıl Çoğaltılır?

Bitkide fide üretimi gerçekleştirmek için kök bölümünde oluşan yumruları ayırmanız gerekir. Hatta yarı odunlaşmış bir hale gelen dallar da ayrılarak köklendirilebilir. Tohum görünmeyen bu bitkide kendi kendine çevreye yayılmacı bir yetişme şekli vardır.

Anredera Cordifolia Hastalıkları Ve Zararlıları

Anavatanı ve dünyanın yetiştiği diğer bölgelerinde herhangi bir zararlı ile karşılaşmadığı ve çok dayanıklı bir bitki olduğu bilindiği için de istilacı bir tür olarak kabul edilir. Zararlılar ve hastalıklar ile karşılaşmadığı için de soğuk hava sorunu olmadığı sürece bir sıkıntı görülmeyecektir.

Anredera Cordifolia'ya yakından bakış
Anredera Cordifolia'ya yakından bakış

Sıkça Sorulan Sorular

Cordifolia ile ilgili aklınıza takılabilecek en önemli soruların cevapları bu bölümde yer almaktadır.

Anredera Cordifolia Çiçek Açar Mı?

Isınan havalar ile birlikte ihbardan itibaren salkımlar şeklinde çiçekler açabilir. Beyaz ile sarı renk arasında görülen bu çiçeklerin çok güzel kokuları vardır.

Anredera Cordifolia Hangi Bölgelerde Yetişebilir?

Hem karasal iklimde hem kıyı bölgelerinde yetişebilecek bir bitki çeşididir. Kışın çok sert don görülen ve yazın dahi çok serin olan bölgelerde yetişmeyebilir. 

Anredera Cordifolia Uzun Ömürlü Müdür?

Doğru noktada yetiştirilmeye başlandığında çok yıllık bir bitki çeşididir. İyi bir sulama ve güzel hava koşulları ile her yıl yumrular üretmesi sayesinde kendi kendine çoğalır ve gelişir.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Anredera Cordifolia – Kalpyaprak

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker

Refresh Page