Arapsaçı (Soleirolia soleirolii)

Botanik adı Soleirolia soleirolii olan Arapsaçı bitkisi, tropikal bir bitkidir. Isırgangiller familyasına ait olan bu bitkiyi özel yapan ise fasulye biçimdeki, yığın halinde olan yapraklardır. Bu yapraklar hayli dolaşık bir yığın oluştururlar. Eğer bitki bakımına yeni başladıysanız, bu bitki sizin için son derece uygundur.

Bakımı son derece kolay olsa da daha güzel bir görünüm elde etmek istiyorsanız, düzenli şekilde ilgi göstermelisiniz. Bu bitki az ışıkta coşmaktadır. Sıcak bölgelerde daima yeşil kalmaktadır. Doğal ortamında örtücü bir bitkidir ve kayalık alanlarda yetişir. Büyük bitkilere eşlik eden arapsaçı bitkisinin soğukla arası oldukça kötüdür. Eğer çok soğuk kışları olan bir iklimdeyseniz, bu bitkiyi saksıda büyütmek daha iyi fikirdir.

Yeşil yapraklarıyla bahçede arapsaçı bitkisi
Yeşil yapraklarıyla bahçede arapsaçı bitkisi

Arapsaçı Bitkisi Bakımı

Arapsaçı bitkisi, çok hızlı ve coşkulu bir şekilde büyümesiyle bilinmektedir. Onun için en iyi ortam orta derecede aydınlık, iyi drene bir topraktır. Kısmen gölge bir alan onlar içi daha iyidir. Yoğun bir güneş ışığına ve kuraklığa ise uyum sağlayamazlar.

Verimli bir toprakta yeterince sulandığı zaman kök filizleri bulundukları alan boyunca genişleyecektir. Sıcak iklimlerde yeşil rengini asla kaybetmemektedir. Soğuk iklimlerde ise kısa sürede kururlar. Eğer bahçede bu bitkiyi ekmeyi düşünüyorsanız, haşere ve zararlı derdi pek olmayacaktır. İç mekânda ise yaprakbiti ve akarlar gibi sorunlara karşı dikkatli olmalısınız.

Toprak Seçimi

Organik gübre ya da humus ile verimli bir hale getirilmiş topraklar arapsaçı bitkileri için yeterli olacaktır. Nem seviyesini düzenleyen her türlü toprak karışımında bu bitki rahatlıkla gelişecektir. Torf dahi birçok durumda bu bitkiye yeterli olacaktır. Bununla birlikte biraz perlit kullanmanız da toprağın hava ve nem dengesini korumasına yardımcı olabilir.

Işık İhtiyacı

Arapsaçı bitkisi, yoğun güneş ışığından hoşlanmamaktadır. Bu tip yoğun ışıklara kısa süreli de olsa tahammül edebilirler. Fakat bu bitkiler en güzel hallerine filtreden geçirilmiş ışıkla kavuşur. Tam güneş alan bitkilerin yaprakları genel olarak kavrulup kuruyacaktır. Ev ortamında yapay ışık altında dahi coşabilirler. Eğer bahçenize bu bitkiyi ekecekseniz, gölge bir alan tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Sulama

Arapsaçı bitkisi, klasik tropik bitki özellikleri gösterir. Yani bu bitki kurumayı hiç sevmemektedir. Bitkinizin düzenli olarak sulanması gerekir. Eğer bitkinin kurumasına müsaade ederseniz, kısa zamanda solmaya başladığını fark edebilirsiniz. Solmaya başladığı anda verilen su, kendini hemen toparlamasını da sağlayacaktır.

Arapsaçı çiçeği, kış aylarında hava soğudu zaman çok daha az su ister. Bu dönemde toprağın yüzeyinin kurumasında bir sorun yoktur ancak köklerin etrafındaki toprak daima nemli kalmalı.

Isı ve Nem İhtiyacı

Bu bitkiler için ideal olan hava sıcaklığı 10 ila 20 derece aralığındadır. Ortam ısısı yükseldikçe nem oranına da dikkat edilmesi gerekir. Arapsaçı bitkisi soğuk havalara kısa süreli de olsa dayanabilmektedir. Buna karşın hava ısınmaya başladığında daha canlı bir görüntü sergiler. Arapsaçı çiçeği için yüzde 75 oranında nem sağlanması gerekir. Bu sebeple banyo ya da mutfak gibi alanlar bu bitki için harikadır. Düzenli olarak su fısfıslamak da nem seviyesinin korunmasına yardımcı olabilir.

Gübreleme

İlkbahar ve yaz ayları boyunca 15 günde bir arapsaçı bitkinize besin verebilirsiniz. Dengeli bir bitki gübresi yeterli olacaktır. Bu sayede bitkinizin yaprakları her daim gür ve parlak yeşil olacaktır. Sıvı gübre granül olanlara oranla her zaman daha iyidir. Bununla birlikte gübreyi seyreltmeyi unutmamalısınız.

Budama

Arapsaçı bitkisi genel olarak yeşil renkli yapraklara sahiptir. Bununla birlikte bazı türlerinde sarımsı ve alacalı yapraklarla da karşılaşabilirsiniz. Eğer bu tip bir arapsaçı bitkisine bakıyorsanız, sonradan renginin değişmemesi için yeşil renkte çıkan sapları budamalısınız.

Arapsaçı bitkisini budamak genel olarak gerekli bir işlem değildir. Bununla birlikte budama yapmanız bitkinin görünümü daha iyi hale getirebilir. Aynı zamanda budama işlemi sayesinde, daha sağlıklı tomurcuklara sahip olabilirsiniz.

Saksıda arapsaçı bitkisi
Saksıda arapsaçı bitkisi

Arapsaçı Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?

Arapsaçı bitkisinin en güzel taraflarından biri de özellikle yaz aylarında çok hızlı büyüdüğü için kolayca çoğaltılabilmesidir. Bu bitkinin toprağa değen tüm sapları kök salmaya başlayacaktır. Sınır tanımaksızın yayılabilecek bir bitkidir. Bu bitkiler nadir olarak tohumdan çoğaltılır. Bunun yerine bölme ya da sap kesimi çok daha başarılı, hızlı ve kolay yöntemlerdir.

Bölme Yöntemiyle Çoğaltma

Bu yöntemde bitkiniz için küçük bir saksıya ihtiyacınız vardır. Ana bitkinizden bir grup sapı ve toprağı küçük bir kürek yöntemiyle ayırabilirsiniz. Ayırdığınız sapların köklü olmasına dikkat etmelisiniz. Ayırma işlemi bitkinize hiçbir zarar vermeyecektir. Ayırdığınız yeni bitki kendini bırakmış gibi dursa da kısa zamanda toparlayacaktır. Ayırdığınız arapsaçı çiçeğini nemli ve iyi drene bir toprağa dikmeniz yeterli olacaktır. Bundan sonra yukarıda yöntemlerle bakıma devam edebilirsiniz.

Sap Kesimiyle Çoğaltma

Sap kesimiyle çoğaltma yöntemi bu bitki için yaygın olarak kullanılan diğer yöntemdir. Bir makas yardımıyla en az beş santim olan sağlıklı sapları kesmelisiniz. Bu saptaki ana yaprakların tamamını temizlemelisiniz. Yalnızca sapın en üstündeki yaprakların kalması yeterli olacaktır. Hazırladığınız toprak karışımına bu sapları doğrudan ekebilirsiniz. Bu sapları köklendirme hormonu kattığını suya daldırmak da başarı ihtimalinizi artıracaktır.

Kestiğiniz kısımların üzerini bir plastik şişe ya da streç yardımıyla kapatmalısınız. Üç ya da dört hafta için saplarınız kök salmaya başlayacaktır. Bu süreçte ara sıra bitkinizi kontrol ederek nemli olduklarından emin olmalısınız.

Arapsaçı Bitkisinde Sık Görülen Sorunlar

Arapsaçı bitkisinin bakımı ve yetiştirilmesi son derece kolaydır. Birkaç noktaya dikkat ettiğiniz sürece her daim büyümeye devam edecektir. Arapsaçı bitkisiyle ilgili olarak en önemli nokta yeterince sulanmasıdır. Bunun dışında bitkinizde bazı farklı sorunlar tespit edebilirsiniz. Sorunu fark ettiğiniz anda müdahale etmeniz gerekir.

Arapsaçı Bitkisinin Boynunu Bükmesi

Bu bitkinin boynunu büktüğünü ve keyifsiz olduğunu görürseniz, sulama düzeninizi gözden geçirmelisiniz. Özellikle saksıdan taşan bitkiler kurumaya karşı daha az direnç göstermektedir. Bu gibi bir durumda hemen su vermeli ve sulama periyotlarınızı sıklaştırmalısınız. Saksının değiştirilmesi gereken dönemlerde de bitkiniz boynunu bükebilir.

Arapsaçı Bitkisinde Yaprakların Solması

Özellikle yaz aylarında kavurucu sıcaklarda güneş altında bıraktığınız arapsaçı bitkisinin yaprakları kuruyup solabilir. Bu gibi bir durumda bitkinizi daha gölge bir alana taşımanız gerekir. Perdeden içeri giren güneş ışığı altında çok daha sağlıklı bir gelişim sergileyecektir.

Arapsaçında Kötü Koku Oluşumu

Bu bitkilerde yaşanan kök çürümesi gibi sorunlar, zamanında fark etmezseniz ölümcül sorunlar doğuracaktır. Kök çürümesi genel olarak aşırı sulama nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Eğer bitkinizin yaprakları kararmaya başlar ve kötü bir koku ortaya çıkarsa muhtemelen kök çürümesi başlamıştır. Bu gibi durumda bitkiyi kurtarmak genellikle zordur. Ancak bu durumu erken fark ettiyseniz, kök yumağını çıkararak, perlit eklediğiniz toprağa ekebilirsiniz. Kararan yaprakları ise bu aşamada budamanız gerekir.

Aşırı sulama durumlarında bitkinizde yaprak biti ve mantar gibi hastalıklar da ortaya çıkabilir. Bu tip hastalıklar ve haşereler kök çürümesi sonucunda zayıf düşen bitkilere yaygın olarak musallat olur. Bu haşereler bitkinizin ölmesine neden olabilir. Bu sebeple böylesi bir durum fark ettiğinizde neem yağı ya da kimyasal ilaçlara başvurabilirsiniz.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Rastgele İçerikler

Arapsaçı (Soleirolia soleirolii)