Özellikle amatör meyve yetiştiricileri, evde kendi tohumlarını çimlendirmeyi çok sever. Benim de favorilerimden biri olan avokado çekirdeği çimlendirme işlemini size kısaca anlatmaya çalışacak, kendi deneyimlerimi bu yazıda paylaşacağım. Günümüzün en popüler meyveleri arasında yer alan avokado; doğru şekilde yaklaşıldığında çok kolay çimlenen bir çekirdeğe sahip. Gelin adım adım avokado çekirdeği çimlendirme işlemine bakalım;

Avokado çekirdeği kolay çimlenir ve dayanıklıdır.

Avokado satın aldıysanız ve salatınızda ya da sosunuzda kullandıysanız, sakın çekirdeğini atmayın. Çünkü bu yazıda size evde avokado ağacı yetiştirebilmeniz için gerekli adımları sıralayacağım.

#1 Çekirdeği Ayırın

Kullandığınız avokadonun çekirdeğini atmayın ve bu çekirdeği güzelce yıkayın. Dilerseniz bu şekilde öncelikle nemli bir kağıt havluya sarabilirsiniz ve üç dört gün bekletebilirsiniz. Fakat yıkadıktan sonra dilerseniz direkt ikinci adıma geçebilirsiniz.

#2 Çekirdeğin İki Kenarından Kürdan Sokun

Bu aşamada, suyun içerisine bırakacağımız avokado çekirdeğinin tamamen suya batmasını önlemek amaçlı kürdanları iki taraftan çekirdeğimize batıracağız. Buradaki amaç çürümeyi önlemek ve köklendirme sırasında suya doğru çekirdeği yönlendirmek.

#3 Bardağa Su Doldurun

Bu aşamada çekirdeği kürdanlar yardımıyla yukarıda tutarak su bardağına yerleştireceğiz. İçme suyu kullanmanızı öneriyorum. Avokadonuzu bu şekilde koyduktan sonra düşmeyeceğinden de emin olmanız gerekiyor. Ayrıca köklenme sürecinde su azalırsa ekleme yapmayı da ihmal etmeyin. Taze su iyidir.

#4 Köklenen Çekirdeği Toprağa Alın

Suya bıraktığınız çekirdekleriniz, eğer şanslıysanız 15-25 gün içerisinde köklenmiş olacaktır. Bu sürede aynı zamanda ağacınızın üst kısmı da gün yüzüne çıkmış, harika bir görünüm elde etmiş olacaksınız. Bu köklenmeyi bu şekilde biraz daha sürdürmek istiyorsanız bu şekilde büyümeye bırakabilirsiniz. Fakat ağacınızı saksıya almak istiyorsanız kolayca kürdanları söküp toprağa nakledebilirsiniz.

Avokado Ağacı Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Avokado çekirdeğiniz köklenmede başarılı olduysa ve gövdesi ortaya çıktıysa, artık uygun bir saksıya yerleştirme vakti gelmiştir. Avokado ağacı toprağı aslında bonsai toprağı olarak sürekli tarif ettiğim toprakla aynı olmalıdır. Avokado bonsai olarak yetiştirilebileceğinden, ben bonsai toprağı önerimi yinelemiş olayım. Yani geçirgenliği yüksek, su tutmayan ve mümkün olduğunca inorganik toprak karışımı kullanmanız, avokadonuzun daha sağlıklı olmasına olanak tanıyacaktır. Saksınızın altının tahliye deliklerine sahip olduğundan ve gübrenizin ağacınıza uygun olduğundan da emin olun. Granül uzun salınımlı gübreler kullanabilir, dilerseniz yeşil yapraklı bitkiler için gübre satın alarak ürün üzerindeki talimatlara göre avokado fidanı gübreleme işleminizi yapabilirsiniz.

Reklam

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz