Avokado (Persea americana)

Avokado, Persea americana olarak bilinen ve defnegiller familyasına ait bir meyvedir.

Avokado, Meksika ve Orta Amerika’ya özgüdür ve günümüzde tropikal ve subtropikal iklimlerde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Avokado, sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller bakımından zengin bir besindir. Avokado ağacı, kendisiyle özdeşleşmiş avokado meyvesi ile aynı adı taşır. Bu nedenle yazımızda avokado ağacı üzerinde dururken genellikle meyvesinin özelliklerinden bahsedeceğiz. Ayrıca avokado çekirdeği çimlendirme gibi bahçecilik ile alakalı bir bilgiye ihtiyacınız varsa lütfen ilgili yazıyı okuyun.

Tarihçesi

Avokado, Meksika ve Orta Amerika’ya özgü bir meyvedir. Avokado ağacı, MÖ 7000 yıllarına kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Avokado, ilk olarak Meksika’da evcilleştirildi ve buradan diğer Orta Amerika ülkelerine yayıldı. Avokado, 16. yüzyılda Avrupa’ya tanıtıldı. Ancak, Avrupa’da avokadoya olan ilgi, 20. yüzyıla kadar oldukça sınırlı kaldı. 1960’lı yıllarda, avokado yetiştiriciliği, Kaliforniya ve Florida’da yaygınlaşmaya başladı. Bu da, avokadoya olan ilginin artmasına neden oldu. Günümüzde, avokado, tropikal ve subtropikal iklimlerde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Avokado, dünyanın birçok ülkesinde tüketilen popüler bir meyvedir.

Avokado’nun Türkiye’ye Gelişi

ürkiye’ye avokado, 1970’li yılların başında geldi. O dönemde Kaliforniya’dan getirilen avokado fideleri, Antalya, Alanya, Muğla, Dalaman, Hatay ve İskenderun başta olmak üzere Ege ve Akdeniz sahil şeridine dikildi.

Türkiye’de avokado üretimi, 1990’lı yıllardan itibaren artmaya başladı. 2023 yılı itibarıyla, Türkiye’de yaklaşık 20.000 hektar alanda avokado yetiştirilmektedir. Türkiye’de üretilen avokadoların büyük bir kısmı ihraç edilmektedir.1

  1. Tarım ve Orman Bakanlığı ↩︎

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Rastgele İçerikler

Avokado (Persea americana)