Bonsai Adaylarına Bahar Bakımı

BonsaiBonsai Adaylarına Bahar Bakımı

Baharın gelmesiyle birlikte, bonsai adayı olarak seneler boyunca yetiştirmeyi düşündüğüm baş fidanlarımın bakımlarını yapmaya karar verdim. Öncelikle Kozyatağı Bauhaus’ta yer alan bahçe dünyası isimli satış yerinde çok fazla eğitim saksısı bulabileceğinizi belirtmek istiyorum. Ben bonsai adayı olarak büyütmek istediğim; Çin Karaağacı (Ulmus Parvifolia), Fil Ağacı (Operculicarya Decaryi) ve Japon Kadife Çamı (Cryptomeria Japonica) ağaçlarım için üç orta boy eğitim saksısı, bir kürek, toprak karışımı için ponza, perlit ve torf, bonsai alet kutusu olarak kullanmak için büyükçe bir sandık, kendi eğitimim için bakır ve alüminyum alaşımlı basit bir tel ve Erica Çiçeği (Funda) satın aldım ve çok cüzi miktar bir ücret ödeyerek oradan ayrılabildim.

Bonsai adayı fil ağacı

Öncelikle aldıklarımı şöyle bir göstereyim. Bahar bakımı için saksılarını değiştirmeden önce eksik toprak karışımı ve aletleri temin ettim ki yarım yamalak olmasın işlem ve gerçekten önümüzdeki bir sene boyunca bonsai adayları hayatta kalsın.


Perlit Satın Aldım

Toprak karışımında ne kullanacağımı çok bilmiyordum fakat suyu çok fazla köklerde tutmadan geçirmek, ağacı rahatsız etmeden toprağı kuru tutmak için perlik kullanıldığını okudum. Ben de toprak karışımı hazırlarken perlit kullanmaya karar verdim.


Drenaja Katkı: Pomza

Toprak karışımı için kullandığım bir diğer madde de pomza. Pomza güçlü gözenekleri olan enteresan bir kaya. Ağacın köklerinin nefes alması, ihtiyacı olan suyu küçük küçük vermesi için kullanılıyor. Perlik ile aynı görevi görüyor, genel anlamda köklerdeki drenajı sağlamak, güçlendirmek için kullanmaya karar verdim. Yine araştırmaların sonucunda öğrendim, bir deneme olacak ama sonuçlarını görmek bir seneyi bulacak. Çünkü bir sene boyunca yeni saksılama yapmayacağım bu ağaçlara.


Bonsai Toprağı Karışımı İçin Torf

Bonsai toprak karışımı için aldığım bir diğer toprak da Torf. Torf aslında herkesin bildiği, genel kullanım amaçlı bir toprak ve çok fazla nem tutuyor. Dolayısıyla doğrudan ağaç kökleri için uygun değil. Ben de toprak karışımında bir miktar kullandım fakat o kadar ıslak geldi ki bir anlığına karışımı bozacağını düşündüm. Sonra sonra diğer maddeler nemi biraz çekince içim rahatladı. Yine de toprak karışımı için çok tercih etmeyin bence.


Bonsai Telleri

Satın aldığım bir diğer bahar bakımı aracı da teller. Telleri aslında bonsai şekillendirme için kullanıyor herkes biliyorsunuz. Bir başka amacı da ağaçları saksıdaki yerlerine sabitlemek. Ben de güçsüz fidanlarım çok sarsılmasın, rüzgar vb. şeylerde yerinden oynamasın diye çok hafif şekilde onları yeni topraklarına sabitledim. Bunu yaparken gövdeyi boğmamaya dikkat ettim, sadece destek amaçlı tel geçirdim.


Bonsai Bakımı İçin Aldığım Aletler

Bunlar da Bauhaus’tan aldığım saksılar. Bu saksılarda bir sene boyunca ağaçları muhafaza edeceğim, büyümelerini ve yerlerini sevmelerini bekleyeceğim. Umarım sorunsuzca tutarlar. Fidanların hepsi 2-3 yaşlarındalar, bu saksıda dördüncü yaşlarına girmelerini bekleyerek önümüzdeki bahar aylarında yeni topraklarıyla buluşturmayı düşünüyorum. Dediğim gibi çok fazla çeşit olduğu için ne alacağını şaşırıyor insan. Ben kız arkadaşımın da yardımıyla hızlıca bu saksıları aldım, hem bir sene boyunca güzel görünecekler hem de amacına uygun. Altlarında drenaj delikleri var, genişlik ve derinlik olarak da ihtiyacımı karşılıyorlar. Bir süredir kumları ve malzemeleri saklayacak bir kutu arıyordum. Hepsi çok pahalı olduğu için canım almak istemiyordu. Bu renkli kutuyu beğendik ve gerçekten çok uygun fiyata aldık. Altında tekerlekleri de var, sanıyorum oyunca kutusu olarak düşünülmüş ama artık bonsai toprağı saklama kutusu oldu.


Erica (Funda) Çalısı

Çalı formundaki bitkilerden hoşlanan bir kız arkadaşım var. Dolayısıyla bu tip şeyler hemen ilgisini çekiyor, ben de her türlü yayılmacı bitkiye ilgiliyimdir ama hiç satın almamıştım daha önce. Bu küçük misafiri de evimize aldık, güzel bir topraklama ile saksı değişimini de gerçekleştirdik. Artık bahara hazır.


İlk Bonsai Denemem: Juniper

İlk bonsai projem. Bu bonsai saksısına dikeceğim ilk bonsai olacak.

Bir de çok tozun içinde, yamuk şekillendirilmiş, ucuza satılan ardıçlar gördük. Bir sürü ardıç içerisinden bu küçük ağacı seçtim. Bakalım bunu şekillendirecek, ilk bonsai saksısı dikimimi yapacağım. Ayrı bir yazıda ardıç bonsai yapımı olarak sizlerle paylaşırım. Henüz ne yapacağımı bilmediğim için dokunmadım bile, öylece balkonda duruyor.

Bonsai Adayı Fidanlarda Bahar Bakımı

Adaylarımın bahar bakımlarında; saksı değişimi, toprak yenilenmesi ve sıvı gübre takviyesi bulunuyor. Bir de çok küçük budamalar yaptım ama kayda değer budamalar değildi, cansız bazı dalları aldım birkaç santim. Bunların dışında yerlerini de severlerse büyümelerini bir sene boyunca izleyeceğim. Buraya, bahar bakımı sonrası fidanların durumu ile alakalı yeni birkaç yazı yazarım gözlemleyip.


1 Yorum

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

Bonsai Adaylarına Bahar Bakımı

Bülten Aboneliği

En son yayınlanan içeriklerden haberdar olmak için listemize kaydolmanız ve onlarca kişi arasına katılmanız yeterli. Sizi son içerikler konusunda sık sık bilgilendireceğiz.