Boyutlarına Göre Bonsai Sınıflandırması

BonsaiBoyutlarına Göre Bonsai Sınıflandırması

Bonsai boyutu bonsailerin sınıflandırılmasının bir diğer kriteridir. Daha önce bonsai stilleri ile alakalı bir yazı yayına almıştım şimdi de boyutlarına göre geçmişten günümüze bonsailerin sınıflandırılması ile alakalı öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Başlamadan evvel, bu kriterleri başka kaynaklardan Türkçe’ye direkt çevirmediğimi, okuyup öğrendikten sonra kendi yorumlarımla yeniden yazdığımı belirtmek istiyorum. Bu konularda herhangi bir yorumunuz olursa aşağıda yer alan yorum kısmından iletirseniz sevinirim.

Büyük Boy Bonsailer

Imperial Bonsai

Büyük bonsai çeşitlerinin en büyüklerine verilen isimdir. Boyları 152 cm – 203 cm arasında değişiklik gösterir. Devasa büyüklüklerinin sebepleri hem kendi boyutları hem de sonradan eklenen ölü parçalar olabilir. Her halükarda yaşlı ağaçlardan elde edilir ve uzun emekler gerektirir.

Hachi-uye Bonsai

Büyük bonsailer ailesinin en büyük ikinci üyesidir. Bu bonsailerde ise boy aralığı 102 cm ile 152 cm arasındadır.

Dai Bonsai

Ağaç uzunluğunun 76 cm ile 122 cm arasında değiştiği bonsai türüdür. Genellikle saksılarının boyutları tüm büyük boy bonsailerdeki gibidir.

Omono Bonsai Boyutu

Bu tür de aynı Dai Bonsai gibi 76 cm ile 122 cm arasında boylara sahip bonsailere verilen isimdir.

Orta Boy Bonsailer

Bonsai ana boyutlarının ikincisi olan orta boy bonsailer, kendi aralarında üç tanedir. Bu üç boy, yukarıda olduğu gibi ağacın boyuna göre hesaplanır. Büyük boy bonsailerde ortalama saksı derinliği 4 ya da 6 parmak arasında değişirken orta boy bonsailerde saksı derinliği genelde 2-4 parmak arasındadır.

Chiu Bonsai Boyutu

Orta boy bonsai sınıfının en büyük üyesidir. Chiu bonsai boyutları 41-91 cm arasında değişir.

Chumono Bonsai Boyutu

Bonsailerde çok sık rastladığımız, orta boyun ortasındaki boy uzunluğudur. Bu türde ağaç boyutu yine 41-91 cm arasında olurken saksı derinliğinin 2 parmak olması beklenir.

Katade-mochi Bonsai

En çok rastlanılan bonsai boyutu diyebiliriz. Bu boyut orta boy bonsailerin en küçüğü ve en popüler bonsai boyutu olarak bilinir. Boyları 25-46 cm arasında değişiir.

Küçük Boy Bonsailer ve Küçük Bonsai Boyutu

Bonsailer zaten minyatür ağaçları saksıda yetiştirme sanatıyken, üç ana konu da sınıflandırma sırasında birbirinden küçük hale geliyor. Küçük boy bonsailerin de birçok boyu var ve bu boylarda aşağıya doğru indikçe hayret edeceğinizi düşünüyorum. Başlayalım.

Komono Bonsai Boyutu

Küçük boy bonsai çeşitlerinin en büyüğü ve yine bonsai dünyası içinde en sık rastlanılan boyutlardan bir tanesi. Komono Bonsailerde boy aralığı 15-25 cm arasında oluyor.

Shohin Bonsai

Bu tür bonsailerde boyutlar 13-20 cm arasında farklılık gösteriyor.

Mame Bonsai

Küçük boy bonsailerin ortancası diyebiliriz. Bu bonsailerle birlikte bonsai boyutları dramatik şekilde küçülmeye başlıyor. Mame bonsai boyutları 5 cm ile 15 cm arasında değişiklikler gösterebilir.

Shito Bonsai Boyutu

Evet ve efsane boyutlara geldik. Küçük, küçücük bir bonsai hayal edin. Size orada olduğunu söylemeseler farkına bile varamayacağınız bir bonsai düşünün. Shito bonsai boyutları 5 cm ile 10 cm arasında değişen bonsailere verilen isim. Bitmedi, daha küçüğü de var.

Keshitsubo Bonsai

Bonsai sanatı içerisindeki en küçük bonsailere verilen isimdir. Bu bonsailer gerçekten size orada olduğu söylenmese göremeyeceğiniz bonsailerdendir.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

Boyutlarına Göre Bonsai Sınıflandırması

Bülten Aboneliği

En son yayınlanan içeriklerden haberdar olmak için listemize kaydolmanız ve onlarca kişi arasına katılmanız yeterli. Sizi son içerikler konusunda sık sık bilgilendireceğiz.