Bonsai Satın Almak Hakkında

Çoğu bonsai meraklısı ilk bonsailerini hediye olarak almıştır ya da kendisi marketten bonsai satın alarak işe başlamıştır. Bonsai satın almak bir amatör için oldukça iyi bir başlangıçtır. Böylelikle kendi bonsainizi şekillendirebilmek için kendinize bir yol çizebilir, ilham alabilirsiniz. Kendi bonsainizin tadını vermeyecek olsa da market bonsaileri diye adlandırılan bu ağaçlarla işe başlamakta bence bir sorun yok. Benim de evde bir tane var, çiçekçi hediye etti 🙂

Bonsai Nereden Satın Alınır?

Günümüzde hemen hemen her büyük markette, çiçekçilerde ve fidanlıklarda bonsai bulmak mümkün. Çeşitli boylara ve farklı türlere ait bu bonsaileri; internet üzerinden sipariş vererek de almanız mümkün. Hem fidanlıkların e-ticaret sitelerinde hem de büyük e-ticaret sitelerinden online bonsai satın almak mümkün hale geldi. Bonsai fiyatı ve bonsai seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında, yazının devamında özet bilgiler bulabilirsiniz.

Marketlerde sıklıkla rastlayabileceğiniz, kolay üretilebilen ve dirençli bir bonsai türü; Ficus Retusa

Bonsai Satın Almak ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bonsai satın alırken birkaç şeyi göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunları saymaya başlamadan önce, bu uyarıları göz önünde bulundurmanız; kendiniz için alıyorsanız sizin, bonsaiyi hediye olarak alıyorsanız da hediyeyi aldığınız kişinin daha iyi bir deneyim yaşamasına katkı sağlayacaktır.


Mekan Seçimi

Bonsai satın alacaksanız, bonsainizi bakacağınız mekana göre bitki seçmelisiniz. Bazı ağaç türleri sadece içerde yaşayabilirken, bazıları ise içeride hayatta kalamaz.

Gövde Seçimi

Bonsai üzerinde telleme ve budama gibi işlemler yapmak istiyorsanız, bu işlemleri kaldırabilecek bir gövdeye sahip bonsai ağaçları arasından seçim yapmalısınız.

  • Satın aldığınız bonsainin hangi tür ağaç olduğunu mutlaka sormalısınız. Eğer bonsai türü belirlemek konusunda kararsızsanız, yorumlar kısmından fotoğraf atabilirsiniz. Beraber bakarız.
  • Bakımı kolay bonsailer arsında seçim yapmaya çalışın. Sizi çok uğraştıracak ve sık sık sulama isteyecek ya da toprak konusunda fazla hassas ağaçlar ile işe başlarsanız, zorlanabilirsiniz.
  • Satın aldığınız ağacın sağlıklı olmasına dikkat edin. Siz satın almadan önce yanlış bakım sebebiyle sönmeye başlamış bir ağacı satın alırsanız, hayal kırklığı yaşayabilirsiniz.
  • Bonsai satın alırken bonsai saksısında hasar kontrolü yapmayı unutmayın.

İç Mekan Bonsailer Arasında Seçerek Bonsai Satın Almak

Bonsailerde en önemli şeylerden birisinin, mekana göre bonsai seçimi olduğunu belirtmiştim yukarıda. Buna bağlı olarak, aşağıda yer alan iç mekan ve dış mekan ağaçlar listesine göz atabilirsiniz. Bu ağaçların hepsi için tek tek ayrı blog yazıları da olacak zamanla. Şimdilik kısaca bu ağaçlardan bahsetmek istiyorum.

Ficus Türleri Ağaçlar

Hemen hemen her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz, bakımı sizi zorlamayacak bir ağaç türüdür. Birçok alt türü vardır, en sık bulunanları Ficus Ginseng olarak bilinen türleridir.

Yeşim Taşı (Portulacaria Afra)

Afrika kökenli Cüce Yeşim Ağacı’nın bonsai formunda satılan türleri, bakım yapmak istediğinizde sizi zorlamayacak ve ilk bonsai çalışmaları için oldukça iyi hissettirecek bir tür. Para Ağacı olarak da bilinir, şans getirdiğine inanılır 🙂

Fukien (Carmona Retusa)

Oturma odanızda ya da çalışma ortamınızda kolaylıkla yetiştirebileceğiniz bir bonsai türüdür. Eğer iç mekanda kolay bakabileceğiniz bir tür arıyorsanız Fuiken bonsai satın almak çok doğru bir tercih olur.

Bonsai Satın Almak Hakkında

REKLAM ALANI