Bonsai Sulamanın Temelleri

BonsaiBonsai Sulamanın Temelleri

Bonsai ağaçlarının sulanması, her bitkide olduğu gibi temel gerekliliktir ve kolay olarak görüldüğü için birçok hata yapılır. Sonuçta herkes evinde ve bahçesinde en az bir kere çiçek ya da bitki sulamıştır değil mi? Bonsai sulama ne kadar zor olabilir ki?

Bonsai Sulama Teknikleri Üzerine

Yaklaşık 10 yıldır bahçe ve tarım ile uzaktan da olsa ilgiliyim. Bitki sulama özellikle bonsai sulama ile alakalı bilgileri de öncelikle deneme yanılma yöntemiyle öğrendiğimi belirtmem lazım. Şimdiye kadar belki de bir düzine bonsai benim yüzümden ölmüştür. Tüm bu süre zarfında bir bonsai nasıl sulanmalıdır ve ne bonsailere iyi gelir öğrenebildiğimi düşünüyorum. Şimdi genel bilgilerimi de burada aktarmak isterim. Anlayacağınız üzere, küçük bir saksıda bakımı gerçekleştirilen bir ağacın sulanması çok da kolay bir iş değildir. Bence bonsai sanatının alt sanat dallarından bir tanesi de bonsai sulama sanatıdır. Bu sanatın temelinde bir bitkinin nasıl sulanacağı, ne zaman sulanacağı ve hangi miktarda sulanacağı yatar. Bu içerikte bonsai ağacınızı sulamak için kullanabileceğiniz birkaç teknik üzerinde konuşacağız.

Bonsai Sulama İki Temele Bağlıdır

Yakın zamanda süpermarket ya da yapı market gezme fırsatınız olduysa, oradaki Bonsailer de ilginizi çekmiştir. Maalesef endüstriyel kaygılar sebebiyle kötü davranılan bu ağaçları bulundukları toprak ve ortamlar hiç elverişli değildir. Böyle bir saksı ağacı gördüğünüzde toprağına bakmalısınız. Toprağın üst kısmında yapıştırılmış şekilde kaya vb. varsa, taşıma esnasında ağacın düşmemesi için yapılmış olduğunu anlarsınız. Aşağıdaki toprağı ortaya çıkartmak için bu kayayı dikkatlice çıkartmalısınız. Ardından önce toprağa sonra da saksıya şöyle bir bakmanızı öneririm. Baktığınızda; drenaj delikleri var mı ve yeterince geniş mi? Toprağı, bonsai toprağı olacak kadar iyi mi?

Drenaj delikleri; saksının tabanında yer alır. Her saksı için farklı boyut ve adetlerde drenaj deliği bulunur. Bu deliklerin asıl amacı sulama yaptığınızda fazla suyun delikler aracılığıyla tahliye edilebilmesini sağlamaktır. Eğer saksıda drenaj deliği yoksa birkaç tane açmanız gerekecektir. Drenaj, bonsai bakımı ve sulaması konularının en önemli öğesidir. Bu sayede fazla su tahliye edilerek kökler suyun sadece bir kısmının kalması sağlanır.

Bonsai saksısı altındaki drenaj delikleri ile ünlüdür.

Toprak kalitesi; ağacınızı nereden aldığınıza bağlı olacak şekilde toprağın kalitesi de değişecektir. Bu noktada bonsai toprak karışımı ile değiştirmeniz her halükârda iyi olacaktır. Bonsai sulamak için toprağın kalitesi çok önemli bir faktördür. Bu sayede sulama aralıkları ve su miktarı gibi tüm konular belirlenir.

Ağacımı Ne Sıklıkla Sulamalıyım?

Biz insanlar alışkanlıklarıyla yaşayan canlılarız. Bahçelerimizdeki çimleri sulayan otomatik sistemlerimiz var, bitkilerimizi sulayan otomatik damla sulama sistemlerimiz var, neredeyse her şeyi zamanlayan akıllı bahçe sistemleri üzerinde kafa patlatıyoruz. Dolayısıyla hiçbir şeyi unutmadığımızı düşünüyoruz. Bonsai böyle değildir arkadaşlar. Bonsainizi düzenli sulayamazsınız. Bonsai sulama sıklığı ile alakalı en iyi kararı bonsainiz ve siz verebilirsiniz. Bir bonsai suya ihtiyaç duyuyorsa ve daha önce doğru sulama yaptıysanız, toprağının üst kısmının kurumasıyla zaten size haber verecektir. Yine aynı şekilde doğru sulama yapmanıza rağmen toprağın çok kurumasına da izin veremezsiniz, dolayısıyla bonsainizin ne zaman hangi miktarda sulanacağına kendinizin karar vermesi gerekir. Geniş düşünün lütfen; bonsai dediğimiz küçük bir saksıda hayatını geçiren ağaç. Dolayısıyla onu çok boğamazsınız ya da çok kurutamazsınız. Ona hassas davranmalısınız.

Çubukla Nem Ölçerek Suyu Kontrol Edebilirsiniz

Toprağın sadece üst kısmının değil, her yerinin kontrolünü sağlamak istiyorsanız, bir çubuk (çöp şiş için kullanılan şişler olabilir) toprağa bırakın. Günde bir kere kaldırın ve eski ıslaklık çizgisinin durumunu koruyup korumadığını kontrol edin. Böylece içiniz daha rahat edecektir ve ne zaman sulamanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Toprağın hiçbir zaman tamamen kurumasına izin vermeyin, bu ağacınızı öldürebilir.

Bonsai Sulamak Ama Ne Kadar?

Bonsainizi ne zaman sulamanız gerektiği konusunda anlaştığımızı varsayıyorum. Bu konuyu çözdüğümüze göre hangi miktarda sulamanız gerektiği konusunda da bilgi vermek istiyorum. Baktığınızda çubuk kurumaya başladıysa bonsainizi sulamak konusunda cömert olmalısınız. Su tutmayan bir toprak karışımı ile drenaj deliklerinizin olduğunu varsaydığımız için zaten suyun çoğu saksıda kalmayacak dışarı çıkacaktır. Sulama yaparken benim sıralamam şu; sulamaya başlarım, drenaj deliklerinden su akmaya başladığında dururum ve su tahliyesi bittiğinde bir kere daha sulayarak yeniden tahliyenin bitmesini beklerim. Saksının altında asla su bırakmamaya da dikkat etmelisiniz. Bonsailer saksı dibindeki sulardan nefret eder.

Bonsai Sulaması Hangi Suyla Yapılabilir?

Ben bonsailerimi musluk suyuyla gönül rahatlığıyla suluyorum. Size tek tavsiyem şu olacaktır; sulama için kullandığınız fısfıs ya da kaba bir gece önceden musluk suyunu koyarak dinlenmeye bırakın. Bu işlem; klorun etkisiz hale gelmesini sağlayacaktır. Ayrıca yağmur suyu toplayabilirseniz, ağaçlarınızı yağmur suyuyla da sulayabilirsiniz. Ben ikisini de kullanıyorum. Ağaç sularken benim de hemen hemen herkes gibi iki zaman dilimim var. İlki sabahın erken saatlerinde uyandığım için sabahları ihtiyaç varsa sulamak, ikincisi ise güneşin batmasına yakın akşamın yüzünü gösterdiği zamanlarda sulamak. Bunları yapmamın temel sebebi güneşin ağaçlarımı yakmasını önlemeye çalışmaktır. Mevsimlere göre ağaç sulamak gibi bir ayrım da olduğunu unutmayın. Kış aylarında ağaçlarınız daha az suya ihtiyaç duyacaktır. Bunun yanında yaz aylarında ağacınız çok daha fazla su talep eder. Kış aylarında kar bonsainizin üstüne yağıyorsa, bu durumda sulamanıza gerek kalmaz.

Bonsailerin üzerine kar yağdığında, sulamanıza gerek kalmayabilir.

Bonsai Sulamada Basit İpuçları

  • Sulama yaparken duş başlığı etkisi yaratan başlıklar kullanabilirsiniz. Bu nazik tazyik sayesinde ağacınızın toprağı hava alacaktır.
  • Su toprağın yüzeyinde birikmeye başladığında sulamayı dururdun ve bekleyin. Su geri indiğinde yeniden sulamaya devam edin.
  • Soğuk suyla sulama yapın.
  • Sıcak bir günde hortumla sulama yapıyorsanız sıcak suyun hortumdan akmasına izin vermek için bir süre bekleyin.
  • Toprağın üst kısmını çok fazla suya maruz bırakmayın, nazik olun.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

Bonsai Sulamanın Temelleri

Bülten Aboneliği

En son yayınlanan içeriklerden haberdar olmak için listemize kaydolmanız ve onlarca kişi arasına katılmanız yeterli. Sizi son içerikler konusunda sık sık bilgilendireceğiz.