Bonsai Tohumu Nedir?

BonsaiBonsai Tohumu Nedir?

Koronavirüs belasının ülkemizi ve tüm dünyayı sardığı günlerde özellikle e-ticaret sitelerinde sık sık karşıma çıkan bir konu hakkında sizi bilgilendirmek istiyorum. Bonsai tohumu konusu gerçekten her internet sitesinde karşıma çıktığında o web sitesinden soğuyorum. Öncelikle tohumdan bonsai yapımı konusunda bir yazı hazırlamıştım onu okumanızı öneriyorum. Gerçekten tohumdan bonsai yapılabilir mi? Evet yapılabilir. Ama bir tohumun filizlenip ağaç olması ve ardından ağacın bonsai olarak eğitilmesi gibi bir gerçekliğin de unutulmaması gerekir. Yani bonsai tohumu diye bir şey yoktur, ağaçların tohumları olur ve o ağaçlar olgunlaştırılarak, eğitilerek bonsai sanatı kuralları çerçevesinde işlenirse bonsai geçerliliği olur.

Bonsai Tohumu ve Bonsai Kitleri

Bonsai tohumu diye bir şey olmadığını ilk paragrafta size kısaca anlatmaya çalıştım. İnternet sitelerinde satılan tohumlar ağaç tohumlarıdır. Yine e-ticaret sitelerinde bu tohumları satın alın diye yapılmış bazı hileler yer alıyor. Alttaki Google arama sonuçlarına dikkatli bakarsanız, etkileyici görseller sayesinde hemen o tohumları almak isteceğinizi düşünüyorum.

Bonsai Tohumu aramasında çıkan e-ticaret sonuçları. Hepsi göz alıcı ve satışa yönelik hilelerle dolu.

Bu tohumları satan kişilerin genellikle yaptıkları şey paketler halinde ağaç tohumları satmak oluyor. Bu ağaç tohumlarının adeti genellikle 1 adet ile 10 adet arasında değişiyor ve öncelikli olarak bu tohumları çimlendirmeniz, senelerce büyümesini beklemeniz ve bonsai olarak eğitilecek şekilde yetiştirmeniz gerekiyor. Satın aldığınız tohumların çimlenme oranlarını bilemeyecek ve 10 adet tohumdan bir tanesinin çimlenebilmesi için uygun koşulları oluşturmaya çalışacak ve en az 7 sene o tohumun ağaç formuna ulaşması için gözünüz gibi bakmak zorunda olacaksınız.

Ağaç Tohumu Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öncelikle ağaç tohumlarını satın alırken, tohumların çimlenme oranlarını satıcıdan öğrenmeye çalışın. Bunu yaptıktan sonra bu ağaç tohumları için uygun çimlenme ortamını, hava sıcaklığını ve nem oranını iyice öğrenmelisiniz. Bazı ağaç tohumlarına soğuk şoklama yapmak gerektiğinden, bu süreçleri kesin şekilde öğrenmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bonsai tohumu diye bir şey olmadığını aklınızdan çıkartmayın, alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey aslında bu. Siz bir ağaç tohumu alıyorsunuz ve bu ağaç tohumu sizin bu e-ticaret sitesinde gördüğünüz etkileyici bonsai görseli ile birebir aynı olacaksa da bunun yıllar alacağını da unutmamalısınız.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

Bonsai Tohumu Nedir?

Bülten Aboneliği

En son yayınlanan içeriklerden haberdar olmak için listemize kaydolmanız ve onlarca kişi arasına katılmanız yeterli. Sizi son içerikler konusunda sık sık bilgilendireceğiz.