Bonsai Yapımı İçin En Uygun 10 Ağaç

Bonsai yapımı için uygun ağaçlar hakkında bir derleme hazırlamak istedim. Burada yer alan ağaçlar, dünyada bonsai severler tarafından en çok tercih edilen ağaç türleri. Eksikler varsa ve sizin de önerileriniz varsa yorumlar kısmından beğendiğiniz ağaç türünü ekleyebilirseniz, ben de onu listeye seve seve eklerim. Bonsai için en uygun seçtiğim ağaçlara hadi göz atalım!

1- Hint İnciri (Ficus Religiosa)

Kutsal İncir ya da Hint İnciri Bonsai Örneği

Ficus Religiosa; Buda’nın aydınlandığı ağaçtır. Bu sebepten Kutsal İncir Ağacı olarak adlandırılır. Mükemmel bonsai uygunluğuyla dilendiği gibi şekil verilebilen bir ağaç türüdür. Buda’nın Kutsal Ağacı, çok hızlı büyümesiyle ve havai kökleriyle ünlüdür. Alt türleri ile alakalı şuradan bilgi alabilirsiniz.

2- Dağ Muşmulası (Cotoneaster Horizontalis)

Dağ Muşmulası bonsai örneği. Saksı ve ağaç uyumuna dikkat edin.

Benim de bonsai için kullandığım, genellikle şelale stili bonsai için tercih ettiğim bir ağaç türü. Yeni başlayanlar için oldukça uygun bir bonsai adayı olan dağ muşmulası ile alakalı da bir yazı hazırlamıştım, mutlaka okumalısınız. Aslında bir çalı olan dağ muşmulasının karmaşık dallanma ve küçük meyve verme özellikleri sayesinde çok kolay şekillenmesinin yanında görsel olarak da harika eserlerin ortaya çıkardığı biliniyor. Mutlaka siz de denemelisiniz, internette dağ muşmulası satın alabileceğiniz web siteleri olduğu gibi, semtinizdeki fidanlıklardan da mutlaka edinebilirsiniz.

3- Japon Akçaağacı (Acer Palmatum)

Japon Akçaağaç bonsai örneği.

Japon Akçaağacı, her bonsai sanatçısının hedeflerinden bir tanesidir. En azından benim için bu böyle. Doğal olarak Japonya, Kore ve Çin’de yetişen bu ağaç, bonsai için oldukça uygundur ve estetik olarak çok hoş görüntüler elde edebilirsiniz. Sayısız çeşidi bulunan Akçaağaçların en belirgini olan bu türün yaprak renkleri ve gövde yapısı, bonsai için uygundur. Bu ağaç türü ile alakalı da bir kategori oluşturarak bakım önerilerini yazacağım yakında.

4- Avrupa Kayın Ağacı (Fagus Sylvatica)

Avrupa Kayın Ağacı, bonsai ormanları oluşturmak için çok uygundur.

Doğada uzun boyları ve görkemleriyle bilinen kayın ağaçlarının en çok kullanılan türüdür. Bonsai için çok uygun olmasının yanında estetik açıdan bir bonsai ormanı oluşturmanıza da katkı sağlayacaktır. Genellikle dik görünümlü bonsailer oluşturmak için kullanılır. Bonsai stilleri arasından seçenekleri daha iyi görebilirsiniz. Kayın ağacının bakımı ve büyümesini izlemek gerçekten sabır ister, unutmayın.

5- Ardıç (Juniperus)

Sanırım Ardıç ağacı ile bonsai yapmayan ya da yapmaya çalışmayan yoktur. Bonsai için oldukça uygun alt türlere sahip ardıç ağacından ben de bir tane bonsai denemiştim. 50’den fazla yaprak dökmeyen, her daim yeşil türü bulunan bu ağaç görkemli görünür ve çok kolay şekillendirilir.

6- Benjamin (Ficus Benjamina)

Ficus Benjamin bonsai ağacı örneği

Bende ağaç formunda bulunan bir tür Benjamin. Genellikle mağazalarda ve internette uzun boylu formları satılıyor. Bonsai için oldukça uygun olan bu ağaç türü Bankgog’un resmi ağacı olarak da biliniyor. Bonsai formunda hızlı yetişmesi ve kolay şekillenmesi sayesinde çok tercih edilir.

7- Para Ağacı (Crassula Ovata)

Benim de tercihlerimden bir tanesi para ağacına sıra geldi sonunda. Sukulent olarak bilinen bitki ailesinden olan para ağacı, çok kolay şekillenmesi ve bodur yapısıyla bonsai yapımına uygun ağaçlar sıralamasında kendine yer buldu benim için. Yeşim Ağacı olarak da bilinen bu tür etli dallara ve yapraklara sahiptir. Bakımı da oldukça kolaydır. Yeşim Ağacı Bakımı yazısını inceleyin. Bu tür hakkında çok detaylı bilgim yok, isim konusunda da arada kalıyorum hep ama şimdilik bu bilgileri verebilirim.

8- Çin Karaağaç (Ulmus Parvifolia)

Çin Karaağaç Bonsai orman örneği. Güzel bir kompozisyon.

Doğu Asya’nın en görkemli ağaçlarından bir tanesi olan Çin Karaağaç; bonsai için en çok tercih edilen türler arasında yer alıyor. Benim de bir tane bonsai adayı olarak büyütmeye çalıştığım Çin Karaağaç; estetik ve yeşil yapraklarıyla büyüleyici ağaçlar yapmak isteyenler için biçilmiş kaftan.

9- Çöl Gülü (Adenium Obesum)

Görsel Kaynak: Bonsai Empire

İşte benim hedefim. Çöl Gülü olarak bilinen Adenium türleri; bonsai yapımı için oldukça verimli ve görkemli örnekler. Ben de dediğim gibi bir çöl gülü koleksiyonu yapmak, birden fazla bonsai yetiştirmek istiyorum. Bakımı ile alakalı detayları da ayrı bir sayfada yazacağım.

10- Zeytin (Olea Europaea)

Zeytin Ağacı bonsai yapımı için oldukça uygundur.

Zeytin bonsai olarak değerlendirildiğinde bakımı oldukça kolay ve güzel sonuçlar alınabilen bir tür. Güzel dalları ve karmaşık yapıları sayesinde şekil vermek oldukça kolaydır. Müsait iklimlerde yamadori yapılarak oldukça yaşlı ağaçlar iyi formlara büründürülebilir. Zeytin Ağacı Bakımı yazısını da okumalısınız.

Bonus – Açelya (Azalea) Bonsai Yapımı

Açelya Bonsai benim de favorim

Açelya benim de bonsai yapımı için favorilerim arasında yer alıyor. İnanılmaz görkemli görünümü ve renkleriyle çok çarpıcı ve bonsai yapımı için oldukça uygun. Bakımı oldukça zor olan -en azından benim için- bir tür olan Açelyaların asitli toprak sevdiğini ve rüzgar sevmediğini biliyorum.

Son Düzenlenme: 02/03/2022 Düzenleyen: Bahçe Defteri Editör

Bahçe Defteri Editörhttps://bahcedefteri.com/
Bahçe Defteri editör ekibinin kullanıcısıdır.
BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler yazılar