Bonsainizi Öldüren 5 Hata

BonsaiBonsainizi Öldüren 5 Hata

Bonsai bakımı sırasında herkesin sıklıkla yaptığı beş hatayı inceleyerek küçük bir rehber niteliğindeki bu yazıyı hazırladım. Bu yazıda yer alanlar kişisel görüşlerim ve araştırmalarım sonucunda elde ettiğim farklı kaynaktaki bilgilerin derlenmesinden ibarettir. Bonsainizi seviyorsanız ve ona iyi bakmak istiyorsanız, ona nasıl davranmanız gerektiğini de bilmelisiniz. Herkes için bonsai yetiştirmek aslında oldukça kolaydır, sadece belirli kurallar çerçevesinde hareket etmenin faydası vardır.

Bonsai Bakımı Sırasında Yapılan Hatalar

1. Fazla Sulamak

Evinizde ya da ofisinizde bir bir bitki bakıyorsanız, ona her gün bir miktar su vermeye alışmış olabilirsiniz. Sabah ofise geldiğinizde elinizde küçük bir bardak alıp onu besleyebilirsiniz belki suyla ama bonsailer için bu geçerli değildir ve yanlıştır. Bonsai kökleri su içinde kalmaktan nefret ederler çünkü kökleri çürümeye başlar, sonra da önce yapraklarını döker ardından da ölümle karşı karşıya kalırlar. Dolayısıyla bonsainizin iyi drene edilmiş bir toprakta olması, toprağı kurudukça az miktarda sulanması çok önemlidir. Bonsai sulama ile alakalı bir yazı vardı, mutlaka okuyun.

2. Gübrelememek Bonsai Bakımı Hatalarından Biridir

Bonsai ağacı özelinde düşünmeyin. Doğada yaşayan bir ağacı hayal edin. Doğasında huzur içinde yaşar ve ihtiyacı olan besinleri alabilmek için köklerini metrelerce ötesine uzatarak beslenmeye çalışır. Şimdi bir de önünüzdeki küçük saksıda hayatta kalmaya çalışan bonsainizi düşünün. Ne kadar boynu bükük, ne kadar dar alanda hayatta kalmaya çalışıyor değil mi? Dolayısıyla ona istediği, ihtiyacı olan besinleri vermelisiniz. Ağacınızın sizden tek isteği büyüme ve gelişme mevsiminde onu gübrelemeniz, ona ihtiyacı olan besinleri vermeniz. Bonsai gübreleme yazısına mutlaka bakmalı, önerileri okumalısınız.

3. Bonsaiyi Odaya Hapsetmek

Bonsai hediye olarak elden ele dolaşmaya başladığından beri, bu ölümcül hata herkes tarafından yapılıyor. Türüne bakılmaksızın bonsaiyi odalarda tutmak, ona güneş ışığı ve diğer çevresel faktörleri tattırmamak büyük bir hata. Bir bonsai hediye olarak size geldiyse ya da satın aldıysanız mutlaka bonsainizin iç mekan mı yoksa dış mekan mı olduğunu öğrenmelisiniz. Her bonsai ofisinizde masanızın üstünde yaşayamayabilir. İç Mekan Bonsai hakkında bir yazı hazırlamıştım, ona bakmalısınız.

4. Yanlış Budama Yapmak

Bonsailerde budama yapmaya karar verdiyseniz, yeni yaprakların doğayla buluşacağı sürgünleri budamamalı, filizlenecek tomurcuklara dokunmamalısınız. Bu büyük bir hatadır ve bonsainizin az gelişmesine sebep olur. Bonsailerde budama ile alakalı bir yazı hazırlamıştım, onu da inceleyebilirsiniz. Bonsai bakımı sayfasında genel konuları da bulabilirsiniz.

5. Ağacınızın Yerini Değiştirmemek

Bonsainiz eğer dış mekan bonsai türlerinden bir tanesiyse ve dışarıda yaşaması gereken bir ağaçsa mutlaka balkonda ya da başka bir açık alanda yaşatıyorsunuzdur. Bundan emin olduktan sonra artık bonsainizin her tarafının eşit derecede güneş aldığından da emin olmanız gerekiyor. Bonsainizi 360 derece güneş alacak bir yerde tutmuyorsanız, zaman zaman onu çevirerek güneşi her alandan aldığından emin olmanız gerekir. Bu arada beni instagram üzerinden takip edebilirsiniz.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

Bonsainizi Öldüren 5 Hata

Bülten Aboneliği

En son yayınlanan içeriklerden haberdar olmak için listemize kaydolmanız ve onlarca kişi arasına katılmanız yeterli. Sizi son içerikler konusunda sık sık bilgilendireceğiz.