Üç Yapraklı Amerikan Sarmaşığı (Parthenocissus Tricuspidata)

Kore, Japonya ve kuzey ve doğu Çin'de doğu Asya'ya özgü üzüm ailesindeki çiçekli bir bitkidir

Hem güneşte hem de gölgede kolaylıkla yetişen bir sarmaşık türü arıyorsanız doğru yerdesiniz. Boston Sarmaşığı ya da bilimsel adıyla “Parthenocissus Tricuspidata” tam size göre bir seçenek. Amerika'nın Boston bölgesinin neredeyse simgesidir. Bu harika sarmaşık, özellikle Boston'da birçok yerde yetiştiyor ve binaları sararak harika görüntüler ortaya çıkmasını sağlıyor. Aslına bakarsanız bu tür bahçıvanlar tarafından binaları sarmak için kullanılıyor olsa da aslında Boston Sarmaşığı; Boston Asması olarak da bilinir. Çünkü asmaların yakın akrabasıdır. Asmalarla olan akrabalığı, bu türün muhtemelen Japonya'dan dünyaya yayıldığının bir göstergesidir. Bazı yerlerde Japon Asması ve Üzüm Sarmaşığı olarak da karşınıza çıkıyor.

Alem:Plante
Bölüm:Tracheophyta – Damarlı Bitkiler
Grup:Kapalı Tohumlular
Sınıf:İki Çenekliler
Klad:Rosids
Takım:
Familya:

Boston Sarmaşıkları, hem iç mekan hem de dış mekan için olukça tercih edilen türlerdir. Yalnız içeride özellikle dikkat etmeniz gereken şey bu türün istilacı olduğudur. Dolayısıyla sık sık budamanız gerektiğidir. Onun dışında çok bir problem yaşayacağınızı düşünmüyorum. Özetle bu tür iç mekanlarda doğal bir hava yaratmak için kullanabileceğiniz çok güzel bir alternatif.

Olgunluğa kavuştuğunda ve yerini sevdiği sürece, Boston Sarmaşığı 15-20 metreye kadar yayılıp büyüyebilir. Yaprak dökmeyen bir türdür. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında size harika bir renk gösterisi sunacaktır. İlkbahar'ın başlarında yeni sürgün ve yapraklar küçük üzümcük şeklinde kendilerini gösterir. Kuşlar için de harika bir seçenek haline gelir 🙂

Boston Ivy Hakkında Kısa Bilgiler

  • Latince üç köşeli anlamına gelen triküsipat ile tanımlanır.
  • IVY League adı verilen bir dayanışma ligine (Amerika'da) ilham verecek kadar gelenekselleşmiş bir türdür.
  • Hemen hemen her ışıkta büyür. Tam güneş, yarı gölge onun için çok sorun olmaz.
  • Japonya ve Çin'e özgüdür. Hemen hemen hiç zararlı ve hastalık görülmeyen türler arasında yer alır.
Autumn red and yellow Virginia creeper, Victoria creeper (Parthenocissus quinquefolia) on a
Boston Ivy

Boston Sarmaşığı Özellikleri

  • Hızlı büyüyen bir türdür. Yerini severse senede 2-2,5 metre büyüyebilir.
  • Tüm bahçenizi sarmasını istemiyorsanız her yıl budama yaparak kontrol altına almalısınız.
  • Kış sonu ya da ilkbahar başında budayabilirsiniz.
  • En çok dikkat çeken dönemi sonbahar döneminde yaprakları kızıl renge büründüğü zamandır.
  • Budamayla araları çok iyidir. Bu yüzden sert budamaktan korkmayın.

Amerikan Sarmaşığı Yetiştirilmesi

Japon Asması; ülkemizde Hazan Mevsimi olarak da tanınan bir tür. Bu tür kadar dayanıklı ve kararlı büyüyen başka bir tür bulmak gerçekten çok zor. Duvarlara tutunmak için sert ama nazik bir yapıştırıcı gibi hareket eden mikro ayaklara sahip. Büyüdükçe şekillendirmesi de kolay olan bu türü, doğal bir çardak elde etmek için yönlendirebilirsiniz. Tüm duvarınızı sarmasını istemiyorsanız, duvardan 5-10 metre kadar uzağa yönlendirmeniz yeterli olacaktır. İstilacı bir tür olduğundan, gözünüzü üzerinden ayırmamanız gerekir.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da bu bitkiyi ağaçlarınıza sarmamanız gerektiğidir. Ağaca çok sıkı şekilde sarılırlar. Bu da gölge oluşturarak fotosentez sürecini ciddi oranda baltalarlar. Boston Sarmaşığı türünün bakımı oldukça kolaydır. Özellikle Sonbahar'da harika bir görsel şölen sunarlar ve bu şölenin tadını çıkarmak için tam güneşe erişebildiğinden emin olun.

Boston Sarmaşığı Sulama

Boston sarmaşıkları orta düzeyde sulamaya ihtiyaç duyarlar. Suyla araları iyidir ama aşırıya kaçmamanızı öneririm. Dışarıda büyütüyorsanız haftada bir kere toprağı kuruduğunda sulama yaparak sarmaşığınızın sağlıklı şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz. Soğukları çetin geçen bölgelerde sarmaşığınız zarar görmesi muhtemel. Fakat bahar aylarıyla birlikte iyileşme sürecine girer. Boston Sarmaşığı türünü dışarıda büyütüyorsanız ve toprakla tam temas halindeyse, gübreleme konusunda bir şey yapmasanız da olur. Fakat saksıda ya da içeride yetiştirmek isterseniz, sarmaşığınızı fosfor oranı yüksek gübre kullanarak destekleyebilirsiniz.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Üç Yapraklı Amerikan Sarmaşığı (Parthenocissus Tricuspidata)

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker

Refresh Page