Cercis Siliquastrum (Erguvan) Bonsai

Aylar süren alıştırmalar ve uygun ağaç arayışından sonra ilk bonsai denememi gerçekleştirdim. Erguvan ağacı, Judas Tree ya da bilimsel adıyla Cercis Siliquastrum artık ne derseniz adına bir bonsai sahibiyim artık. İyi mi oldu, kötü mü yoksa yerini, toprağını sevecek mi bilmiyorum ama emek verdim ve sonunda ilk denemem bitti. Öncelikle bu ağacın üzerinde çalışmak oldukça kolaymış bunu anladım. Bundan sonraki süreç ve öncesi sonrası görselleri sizinle paylaşacağım, ayrıca bir de videosunu çektim onu da YouTube kanalı açarak paylaşacağım.


Erguvan Ağacı Bonsai Süreci

Bonsai Adayı Olarak Erguvan

Erguvan fidanını tüp halinde internet üzerinden sipariş ettim. Birkaç günlük heyecanlı bekleyişin ardından çok zayıf görünse de bir miktar su verdim, hiç paketinden çıkartmadan muhafaza ettim. Çünkü ilk gördüğüm anda, artık bonsai denemesi yapabileceğimi anlamıştım.

Final Olarak Bonsai Hali

Fukinagashi stilinde bonsai çalışmak istiyordum ve biraz o yönde ilerlemek istiyorum. İlk denememi de bu stilde yaptım, aşağıda detaylı fotoğraflarını göstereceğim. Bonsai stilleri hakkında bilgi alabileceğiniz bir yazı derlemiştim, ona da linkten ulaşabilirsiniz.


Erguvan Ağacı Bonsai Tellemeleri

Tellemeyi de hayatımda ilk defa yapmaya karar verdiğimde, gözümü kararttım diyebilirim. Aklımdaki rüzgar stili için de birkaç video izleyerek kendimi eğitmeye çalıştım. En sonunda, satın aldığım bakır tellerle bu işi yapabildim. Alüminyum alaşımlı garip bir tel de almıştım ama kullandığıma pişman oldum çünkü eğip bükmek çok zor gerçekten. O yüzden bakır bonsai teli çok memnun kaldığım bir materyal oldu.

Cercis Siliquastrum Bonsai Toprak Karışımı

Okuduğum kaynaklarda çok fazla erguvan bonsai görmedim. Çoğu kişi çalışmamış ya da çalışanlar erken dönem videoları koyarak gerisini koymamış. Başta korkmadım değil ama başarısız olunacaksa da bunu tecrübe etmek istedim. Belki güzel bir örnek çıkartabilirim diye düşündüm. Kullandığım toprak karışımı da şu şekilde; Yüzde 60 pomza taşı + %20 perlit + %20 torf şeklinde. Toprağa daha yakından bakmak için aşağıdaki görseli inceleyebilirisiniz.

Ağacın orijinal toprağından da kökleri saran kısımları muhafaza ettim. Otlar da o topraktan kalma olduğu için güzel bir kompozisyon ortaya çıkar diye düşündüm.

Cercis Siliquastrum Bonsai Bakımı

Erguvan bonsai ağacını oluşturduğumda ilk olarak bol sulayarak topraktaki tozların drenaj deliklerinden akmasını bekledim. Böylece bonsai saksısı altındaki delikten tüm tozlar gitti ve ilk sulamasından bayağı bir toprak kalite kontrolü yapmış oldum. Çok da başarılı oldu. Ardından il gübresini toprağa kattım ve yarı gölge bir alanda açık havada dinlenmeye bıraktım. Çok stres altında olduğunu bildiğim için sakin, güneşi çok almayan ve rüzgarsız bir yere koydum. İki ya da üç hafta sonra yeniden gübre vereceğim ve yaklaşık 2 sene kadar kendi halinde büyümesini bekleyeceğim. Bu süre zarfında köklerin durumunu göremeyeceğim için çok üzüntülüyüm ama bir yandan da heyecanım dorukta. Birkaç fotoğraf daha koyarak yazıyı bitiriyorum, bonsai videoları ile yazıya ekleme yapacağım.

Son Düzenlenme: 02/03/2022 Düzenleyen: Bahçe Defteri Editör

Bahçe Defteri Editörhttps://bahcedefteri.com/
Bahçe Defteri editör ekibinin kullanıcısıdır.
BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler yazılar