Çin Karaağacı (Ulmus Parviflora)

Çin Karaağacı; Çin ve Asya’nın güneydoğu kesimlerinde sıklıkla yetişen bir ağaç türüdür. Bilimsel adı; Ulmus Parviflora olarak geçen Çin Karaağaç 25 metreye varan uzunlukları ve 1 metreye ulaşabilen gövde kalınlıklarıyla bonsai uygulamasında oldukça sık kullanılan bir ağaçtır. Bu yazıda benim de bonsai adayı olarak bir tane yetiştirdiğim Çin Karaağacı ile alakalı sizlere derlediğim bilgileri aktarmaya çalışacağım. Çin Karaağacı çok sık Zelkova ile karıştırılıyor, dolayısıyla ikisinin farklı ağaçlar olduğunu da belirtmemde fayda var.

Çin Karaağacı Bonsai Bakımı Önerilerim

Ulmus Parviflora kendine has karakteristik özellikleri olan dış mekan bonsai çeşitlerinden bir tanesidir. Aşağıda yer alan öneriler benim kendim için uyguladığım kuralları barındırıyor. Bu önerilere uymanız halinde daha sağlıklı ve estetik bonsai Ulmus yetiştirmenizin mümkün olacağını düşünüyorum.

Çin Karaağacı Konumlandırması

Çin Karaağacı; yarı gölge ortamlarda ve tam gölgeliklerde çok güzel gelişme gösteren bir ağaç türüdür. Eğer kış aylarında don tehlikesi yoksa dışarıda rahatlıkla bırakabilirsiniz, uykudayken bu onun hoşuna bile gidebilir. Ben kış aylarında ısınmayan bir odaya alıyorum içim rahat ediyor.

Çin Karaağacı Sulama Önerileri

Ulmus Parviflora kurak toprakları sevmez. Dolayısıyla toprağı kurumaya başladığı zamanlarda hızlıca ve bolca sulama yapmanız gerekir. Toprağın çamurlaşmamasına özen gösterin yalnız atlamadan belirtmek istiyorum.

çin karaağacı saksıda

Gübreleme

Ulmus Parviflora biraz obur bir bitkidir. Özellikle büyüme mevsimi boyunca bolca gübrelenmesi ve ihtiyaç duyduğu besinlerin aktarılması gerekir. Bunun için özel gübreler aramanıza da gerek kalmaz, klasik bonsai gübresi katı ya da sıvı formda fark etmeksizin verilebilir. Tabii unutmadan eklemem lazım; kış aylarında uyuyan ağacınıza gübre vermeyin. Gübreleme önerileri için Bonsai Gübreleme sayfasını ziyaret edin.

çin karaağacı bakım

Budama

Çin Karaağacınızı bir ya da iki sene kadar özgür bırakırsanız, gövdesindeki kalınlaşmanın ne kadar hızlı olduğunun farkına varabilirsiniz. Sert budamalara verdiği hızlı yanıtlarla bilinen bu ağaç türü eski dallardaki budamalarda da yeni tomurcuklarla cevap verir. Genellikle 3-4 yaprak kadar uzayan sürgünleri 1-2 yaprak gibi bir orana indirmeniz yeterli olacaktır. Budama için uygun mevsim sonbaharın son haftalarıdır.

Saksı ve Toprak Değişimi

Ulmus Parviflora bonsai saksı ve toprak yenilemesi her iki yılda bir yapılabilir. Çok yıllık bir Ulmus sahibiyseniz bu süreyi ağacınızın yapısına göre uzatabilirsiniz. Tabii ki saksı ve toprak değişimi için en uygun zaman bahar aylarıdır. Bu dönemde uygun bonsai toprakları ile yaptığınız karışımla ağacınızın yeni, taze ortamına kavuşması ona daha iyi büyüme olanağı verecektir. Toprak karışımı için standart bonsai toprağı kullanabilirisniz.

Çin Karaağacı (Ulmus Parviflora)

REKLAM ALANI