Cordyline Australis ‘Dracaena Spike’

Bitkiler alemi içerisinde Dracaena spike olarak adlandırılan tür, günümüze kadar aslında yanlış adlandırılmış bir bitkidir. Çünkü bu bitki çeşidi Dracaena türlerine ait olmamak ile birlikte Cordyline australis bitki türünün bir kültivarıdır. Bazı noktalarda bu bitki için Cordyline indivisa gibi bambaşka bir türün ismi dahi kullanılır. Ancak bu kültivar için kullanılması gereken doğru isim Cordyline australis ‘Dracaena Spike’ olmalıdır.

Cordyline Australis ‘Dracaena Spike’ Özellikleri

  • Bitkinin birçok özelliği Yucca bitkisi ile benzerlik gösterir.
  • Süslü bir ağaç türü olarak bahçelerde yetiştirilir.
  • Yapraklar dar ve uzun bir yapıya sahiptir.
  • Saksılarda yetiştirildiğinde salon ve ofislerde de iyi bir süs bitkisi oluşturabilir.
  • Açık mekanda yetiştirilmesi ise çok daha sık tercih edilir.
Dracaena Spike yaprakları
Dracaena Spike yaprakları

Cordyline Australis ‘Dracaena Spike’ Bakımı

Genellikle açık havada yetiştirilmesi tercih edilen bu bitki için bakım işlemlerinde de birçok noktaya dikkat etmek önemlidir.

Işık

Açık havaya çok uyumlu ve kolaylıkla yetişebilen bir bahçe bitkisi olarak Dracaena spike ışık koşullarına karşı çok yüksek hassasiyet göstermez. Hava koşulları noktasında da kışın -10 0C gibi soğuklara karşı dayanabilir. Fakat güneş alan, deniz iklimine sahip tüm bahçelerde de rahatlıkla yetişecektir. Aşırı güneşli ya da tam güneş alan yerlerde susuz bırakılmaması önemli bir noktadır.

Toprak

Akdeniz iklimi ve Ege iklimi sayesinde toprağı kolaylıkla uyum sağlayan Dracaena spike sıcak toprakta köklerini güçlü bir şekilde salamayabilir. Bu tip noktalarda toprağı güneşten koruyan yer örtücü bitkiler ile koruma sağlanabilir. Saksı yetiştiriciliğinde de kalın kenarlı toprak saksılar seçilebilir.

Yavru Dracaena Spike
Yavru Dracaena Spike

Sulama

Kuru ve sıcak toprağı sevmediği için dibini ıslak tutmak önemli olmak ile birlikte özellikle yaz mevsimi boyunca susuz kalmaması gerekir.

Budama

Dracaena bitkisi boy atmayı çok seven bir bitkidir. Buna karşın birçok kişi üst kısımlardan budamayı tercih etse de boyunu kısaltmak dip ve yan dalları fazla geliştirmesini sağlar. Bu sayede geniş ve zengin bir görüntü ortaya koyabilir.

Cordyline Australis ‘Dracaena Spike’ Nasıl Çoğaltılır?

Bitkide çoğaltma işlemi yapmak için dallardan alınan örnekler 8-15 cm arasında parçalar ile kolaylıkla köklendirilebilir. Yılın her zamanı yapılabilecek çelik köklendirme dışında aynı zamanda tohumdan çoğaltma işlemi yapmak da mümkündür. Çelikle çoğaltma yapılırken ilk birkaç gün kökleri kurumadıkça su vermeniz gerekmez. Yaklaşık 2 ay içerisinde kök salmaya başladıkça yeşermeye de başlayacaktır.

Dracaena Spike çiçekleri
Dracaena Spike çiçekleri

Cordyline Australis ‘Dracaena Spike’ Hastalıkları ve Zararlıları

Aşırı yoğun güneş ışığı ile karşılaştığında özellikle susuz kalması bozulmasına neden olabilir. Ilıman iklimleri sevse de özellikle yaz mevsiminde susuz kalmaması önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Dracaena Spike hakkında aklınıza takılan önemli sorular için kısa cevapları bu bölümde bulabilirsiniz. 

Dracaena Spike Nerelerde Yetiştirilir?

Ilıman iklim için uygun bir bitki çeşididir. Bahçe yetiştiriciliğinde özellikle çok fazla soğuk göstermeyen iklimlerde yetiştirilebilir.

Dracaena Spike Kapalı Mekanda Yetişir Mi?

Kapalı mekanda salon ve ofisler için de uyumlu bir yapısı vardır. Geniş saksılarda havadar ortamlarda rahatlıkla yetişebilir.

Dracaena Spike Çiçek Açar Mı?

Küçük bir ağaç yapısına sahip olduktan sonra bitki beyaz ve patlayan çiçekler açmaya başlayacaktır. Çiçekler tıpkı küçük meyvelere benzemektedir.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Rastgele İçerikler

Cordyline Australis ‘Dracaena Spike’