Cotoneaster (Dağ Muşmulası) Rehberi: Bakımı Nasıl Yapılır ve Nasıl Yetiştirilir?

Koronavirüs salgını nedeniyle baharımız kötü geçiyor olsa da internet üzerinden sipariş vermeye cesaretlendirildim ve bir dağ muşmulası fidanı satın aldım. Dağ muşmulası fidanı satın aldıktan sonra da hemen hakkında araştırmalar yapmaya, nasıl bonsai formuna çevirebileceğimi öğrenmeye çalıştım. Dağ muşmulası yani Cotoneaster; aslında gülgiller familyasına ait bir örtücü çalı. Aslında bu çalı bitkiye bonsai formu kazandırmak zor ama yine de bu zor günlerde doğadan ağaç toplamak gibi bir şansım olmadığı için bu yöntemi seçerek siparişi çok da düşünmeden verdim. Dağ Muşmulası’nın Türkiye’de Taş Elması olarak da anıldını hatırlatarak, önerilere başlayalım.

Bazı türleri yaprak döken ama çoğunlukla yaprak dökmeyen bu bitki, bonsai için oldukça büyük bir favori. Çoğu türünün küçük meyveleri ve çiçekleri vardır. Avrupa ve Asya’nın ılıman bölgelerinde kolaylıkla yetişen, yaygın bir türdür.

Bonsai Empire

Dağ Muşmulası Bakım ve Yetiştirme Önerileri

Ben şahsen yayılıcı ve yabani türleri çok seviyorum. Çalılar konusunda uzmanlaşmak istiyorum ve bir şekilde yabani yayılıcı türleri toplamaya çalışıyorum. Bir başka uzmanlaşmaya çalıştığım konu da çam türü iğne yapraklı ağaçlar. Onlarla alakalı da sayfalarca bilgi okuyorum ve hepsini buraya özetleyerek geçireceğim.

Konumlandırma

Çoğu türü, tam anlamıyla güneş almaktan çok hoşlanır. Soğuk havalara da oldukça dayanıklı olan bu ağaç türünün kış aylarında -5 derecenin altında olduğunda korunması gerekir.

Sulama

Toprağının hafif nemli olmasına özen gösterin. Dağ Muşmulası için sık sulama yerine gerektiğinde sulama yapmanız en iyisi olacaktır. Toprağın üst kısmından biraz parmağınızı bastırarak kontrol edin ve nem yoksa toprağı nemlendirecek kadar sulama yapın.

Taş elması yakından çekim

Dağ Muşmulası Gübreleme

İlkbahar aylarında yüksek azot içeren gübre ile besleme yapmanız yeterli gelecektir. Yine aynı şekilde sonbahar aylarında ise azot miktarı daha düşük gübrelerle beslenmesi uygundur. Gübre periyodunu iki haftada bir kere olarak ayarlayabilirsiniz.

Budama ve Telleme

Farklı türleri hızlı ve karmaşık büyümeye alışkın olduğu için budama ile telleme sırasında sert olmalısınız. Genel olarak bonsai telleme ile alakalı yazıda yer alan direktifleri uygulamak yeterli olacaktır.

Bonsai olarak eğitilmiş bir taş elması

Dağ Muşmulası Saksı Değişimi ve Toprak

Bu türün bakımı diğer ağaçların bakımından çok da farklı değildir. Saksı değişimi sırasında kök budamasını yapabilirsiniz. Kök budaması yaparken toplam köklerin 2/3 kadarını budayabilir, yeniden şekillendirebilirsiniz. Toprak konusunda da klasik bonsai toprağı yeterli gelecektir.

Cotoneaster (Dağ Muşmulası) Rehberi: Bakımı Nasıl Yapılır ve Nasıl Yetiştirilir?

REKLAM ALANI