Dağ Ortancası (Hydrangea Serrata)

Kore ve Japonya'nın dağlık kesimlerinden gelmekte olan Hydrangea serrata, bugün genelde müstakil bir tür olarak kabul edilmiştir. Dilimizde dağ ortancası olarak adlandırılırken, aslında familyası dahilinde Hydrangea cinsi çiçekler arasında bilimsel olarak bu tür müstakil bir türden bahsedilmez.

Dağ Ortancası Özellikleri

  • Türkiye'de Cennet çayı gibi bir isme de sahip olan bu çiçek, bugün müstakil bir tür olarak kabul edilir.
  • Ortancaya benzeyen bir görüntüsü bulunsa da bilinen ortancadan daha ufak bir yapıya sahiptir. Özellikle çiçek ve yaprak bölümleri daha ufaktır.
  • Çiçeklerde dal ucunda bulunan çiçek gruplarında kenar bölümlerinde kısır yalancı çiçekler yer alır. Orta bölümlerde ise gerçek çiçekler görülür.
  • Değişen kültivarlar sayesinde değişen renkler görmek mümkün olurken, hem boy hem de yalancı çiçek şekillerinde farklılıklar görülebilir.
  • Bazı türleri -24 0C ve genellikle de birçok türü kışın -30 0C soğuklara kadar dayanabilir.
  • İyi sulama koşulunda güneşe de dayanıklıdır.
Dağ ortancası çiçeklerine yakından bakış
Dağ ortancası çiçeklerine yakından bakış

Dağ Ortancası Bakımı

Cennet çayı olarak da adlandırılan bu bitkide bakım işlemleri için farklı ayrıntılara dikkat etmek önemlidir.

Işık

Sulama koşullarının uygun olması ile birlikte dağ ortancası tam olarak güneş alan yerlerde dahi yetişebilmektedir. Çok soğuk havalara dayandığı bilinmek ile birlikte çok fazla güneş ihtiyacı göstermeden sıcak havalı iklimlerde de güneş altında yetişebilir.

Toprak

Toprağın özellikleri çiçeğin rengini değiştirebilmektedir. Eğer kullanılan toprak asitli olursa, mavi ve mor gibi çiçek renkleri görülebilir. Toprak alkalinli olduğunda ise çiçekler pembe ve eflatun gibi bir tona sahip olabilir. PH nötr topraklarda ise genellikle beyaz renk çiçek görülür. 

Sulama

Dikkatli sulama sayesinde güneş alan veya soğuk yerlerde de yetişebilen bir bitkidir. Suyu tıpkı ortanca gibi çok sevdiği için toprak çamur gibi olmayacak şekilde ıslak bir toprak sağlanmalıdır. Çünkü çok fazla su ise yaprak lekeleri ve kuruma gösterebilir. Toprak kurudukça özellikle sabah saatlerinde sulama yapılabilir.

Budama

Çiçekler eski dallardan açtığı için özellikle sonbaharda zayıf ve sağlıksız yeni dalları budamak gerekir. Kış sonunda hafifçe seyrekleştirme yapıldığında bahar ile birlikte yeniden sağlıklı çiçekler açacaktır.

Mavi dağ ortancası
Mavi dağ ortancası

Dağ Ortancası Nasıl Çoğaltılır?

Çoğaltma için bu çiçek türünde örnek olarak tepe çeliği çiçeksiz dallardan alınarak ilkbahar-yaz arasında uygulanabilir. Eğik bir dalın toprağa gömülmesi ile yeni bir bitki elde etmek mümkün olduğu gibi kökten alınan bir çelik veya olgun dal çeliği ile de çoğaltma yapılabilir. Genç veya olgun bir dalın alınmasıyla su içerisinde köklendirme sağlamak da mümkündür.

Dağ Ortancası Hastalıkları ve Zararlıları

Ortanca bitkilerinin çoğunda görüldüğü gibi yaprak bitleri ve mantar hastalıkları bu bitkide de görülebilir. Bu durumlara karşı ilaçlama tercih edilmesi ile problem giderilebilir. Ayrıca bahsedildiği şekilde sulamaya özen göstermek gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Hydrangea serrata ile ilgili aklınıza takılan birçok sorunun cevabını bu bölümde bulabilirsiniz.

Dağ Ortancası Salonlarda Yetişebilir Mi?

Ortanca çeşitleri bahçelerde gür bir alanda yetişme ihtiyacı hissetse de saksıda da yetişebilir. Ev ortamında salonlar için büyük saksılar tercih etmek önemlidir.

Dağ Ortancası Çiçekleri Hangi Renktir?

Türün farklı alt türlerinde mor, beyaz veya pembe çiçekler görülebilir. Çiçek renklerinde özellikle toprağın cinsi etkili olmaktadır.

Dağ Ortancası Ne Zaman Çiçek Açar?

İyi bir sulama ile yeterli büyüklüğe ulaştığında çiçek açmaya başlayacaktır. Genellikle çiçeklenme Haziran ile Eylül arasında görülebilir.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dağ Ortancası (Hydrangea Serrata)

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker

Refresh Page