Dracaena Fragrans

Dracaena fragrans, Güney Sudan'dan Mozambik'e, batıdan Fildişi Sahili'ne ve güneybatıdan Angola'ya kadar tropikal Afrika'da yetişen, 600–2,250 m yükseklikteki yayla bölgelerinde yetişen çiçekli bir bitki türüdür.

Salonlarınızı süsleyen süs bitkilerinin arasında en dikkat çekici türlerden biri de, adeta minyatür bir ağaç görünümünde olan ve yaşam alanınıza birçok faydası bulunan “Dracaena Fragrans” adlı bitkidir. Peki, bu bitkinin faydaları ve bu bitki yetiştirilirken gözetilmesi gereken şartlar nelerdir? Mitolojik hikayelere dayanan tarihiyle Dracaena Fragrans hakkında ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Dracaena Fragrans Nedir?

Dracaena Fragrans, “” yani kuşkonmazgiller ailesine mensup bir çalı türüdür. Oldukça geniş bir aile olan ve içeriğinde çeşitli ağaç ve çalılar barındıran bu ailenin en bilinen mensuplarından biri bu bitkidir. Dracaena Fragrans ofis ve ev dekorasyonunda sıklıkla tercih edilen süs bitkileri arasındadır. Birçok çeşidi bulunan bu bitki yoğun bakım gerektirmediğinden dolayı kolaylıkla yetiştirilebilir.

dracaena fragrans koçtaş ve bauhaus gibi yerlerde satılabiliyor
dracaena fragrans koçtaş ve bauhaus gibi yerlerde satılabiliyor

Dracaena Fragransın Diğer Adları Nelerdir?

Dracaena Fragrans halk arasında birçok farklı adla bilinir. Bu isimler arasında “dresena çiçeği” ve “mısır bitkisi” en sık kullanılanlarıdır.

Dracaena Fragransın Çeşitleri Nelerdir?

Dracaena Fragrans bitkisinin bazı çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitlerden ilki “massangeana” adıyla bilinenidir. Massangeana, geniş ve uzun yapraklarının ortasında yer alan farklı kalınlık ve uzunluktaki fıstık yeşili renkli çizgilerle öne çıkar.

Diğer bir Dracaena Fragrans çeşidi olan Janet Craig'in yaprakları ise dar ve narindir. Bu özelliğiyle bir diğer Dracaena Fragrans çeşidi olan Compacta ile benzerlik gösterir. Compacta'nın yaprakları çok daha küçük ve sıktır. Bu özellikleri sebebiyle dar alanları dekore etmek amacıyla kullanılmaya uygundurlar. Warneckii çeşidi yapraklarının beyaz kenarları ile ayırt edilir. Lemon Lime çeşidinde ise yaprakların orta kısmı koyu yeşilken kenarları fıstık yeşili tonlarındadır. Dracaena Fragrans'ın bir başka çeşidi olan Limelight'ın yaprakları ise bitki yaşlandıkça koyulaşan sarımsı yeşil bir renktedir.

Dracaena Fragransın Mitolojik Kökeni Nedir?

Dracaena Fragrans Kuzey Tanzanya ve Kilimanjaro Dağı civarında kutsal sayılan bölgeleri işaretleyen bir işaretçi olarak kullanılmıştır. M.Ö. 1000 yılına kadar uzanan bu geleneğe dayanarak Dracaena Fragrans'ın çeşitli topluluklarda kutsal bir değeri olduğu söylenebilir.

Dracaena Fragrans Neyi Sembolize Eder?

Dracaena Fragrans iyi talihi, bereketi ve zekayı sembolize eder.

Dracaena Fragransın Kökeni Nedir?

Dracaena Fragrans, tropikal Afrika kökenli bir bitkidir. Özellikle Mozambik ve Fildişi Sahilleri civarında yetişir.

Dracaena Fragrans Türkiye'de Nerede Yetiştirilir?

Dracaena Fragrans sert kış şartlarına dayanıklı bir bitki değildir. Bu sebeple ılıman iklim bölgelerinde daha rahat yetiştirilebilir. Türkiye'de evde rahatça yetiştirebilirsiniz.

Dracaena Fragrans Nerede Yetiştirilebilir ve Çoğaltılabilir?

Dracaena Fragrans'ın nerede yetiştirilebileceğini ve çoğaltılabileceğini merak edenlerdenseniz bu sorunun cevabı Dracaena Fragrans'ın bir saksı bitkisi olduğu ve bu sebeple uygun bir saksıda yetiştirilip çoğaltılabileceği yönünde olacaktır.

Dracaena Fragransın Özellikleri Nelerdir?

Dracaena Fragrans uzun ve renkli yapraklarıyla öne çıkan odunsu gövdeli bir bitkidir. Bunun yanı sıra salgıladığı hoş koku nedeni ile de iç mekanlarda sıklıkla tercih edilir. İsminde bulunan “koku” ve “hoş kokulu esans” anlamlarına gelen “Fragrans” eki de bu özelliğinden gelmektedir. İç mekan bitkisi olarak genellikle 45 santimetre ile 150 santimetre arasında değişen uzunluklarda bulunmaktadır. Yavaş gelişen bir bitki olduğu için Dracaena Fragrans'ın boyu hızlı uzamaz.

Dracaena Fragrans sık ve fazla bakım gerektirmez. Bu sebeple dekoratif amaçlı olarak da sıkça tercih edilir. Birçok çeşidi bulunan bu bitkinin çeşitlenme sebebi yaprak renginde ve tipinde gözlenen değişikliklerdir.

Dracaena Fragrans Çiçek Açar mı?

Genellikle Türkiye'de ev ve ofis ortamında büyütülen Dracaena Fragrans bitkilerinde çiçeklenme gözlemlenmez ancak kimi bitkiler beyaz ve pembe renkli salkımlar halinde hoş kokulu bir çiçek açabilir.

Dracaena Fragrans İçin İdeal Toprak Özellikleri Nelerdir?

Dracaena Fragrans içi ideal toprak organik madde bakımından zengin özellikte olan ve drenaj açısından iyi olan topraklardır. Bu bitki tropik kökenli bir bitki olduğu için tuzlu topraklarda yaşayamaz.

Dracaena Fragrans için en ideal toprak ise iç mekan bitkilerine uygun özel olarak üretilen torf toprak, iri taneli dere kumu ve bir miktar ponza taşı karışımıyla hazırlanabilir. Bu bağlamda saksının büyüklüğüne göre oranlanarak dört ölçü torf toprak, bir ölçü dere kumu ve bir ölçü ponza taşı karıştırılarak Dracaena Fragrans için ideal toprak karışımı hazırlanabilir.

Öte yandan Dracaena Fragrans için saksı toprağı, perlit toprağı ve turba yosunu karışımıyla da ideal bir toprak karışımı elde edebilirsiniz.

Dracaena Fragrans Nasıl Ekilir?

Dracaena Fragrans'ın ebadına uygun büyüklükte bir saksı edinildikten sonra ideal toprak karışımları hazırlanır. Bitkinin kök kısmı bu toprak karışımının içine yerleştirildikten sonra ekim tamamlanır.

Dracaena Fragrans İçin İdeal Saksı Özellikleri Nelerdir?

Dracaena Fragrans için ideal saksı özelliklerinin başında saksının boyutu gelir. Bitkinin kök derinliğine ve gövde genişliğine göre uygun ebada sahip bir saksı kullanılması gerekir. Bu bitkinin ekileceği saksıyı seçerken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer nokta ise saksının drenaj sistemidir. Dracaena Fragrans ıslak topraktan hoşlanmaz, bu sebeple fazla sulama suyunun saksı içinden uygun şekilde uzaklaştırılması gerekir.

Dracaena Fragransın Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Dracaena Fragrans bitkisinin saksısını değiştirirken en sık yapılan hatalardan biri bitkinin köklerinin eski topraktan arındırılmasıdır. Bitkinizi yeni bir saksıya aktarırken kökleri eski topraktan tamamen arındırmamalısınız ve eski saksıda bulunan toprağın bir kısmını yeni saksıya aktarmayı ihmal etmemelisiniz. Aksi halde bitkiniz yeni saksıya uyum sağlayamayabilir. Bitkiyi eski saksıdan dikkatlice çıkardıktan sonra köklerini silkelemeden ya da yıkamadan yeni saksıya yerleştirin. Eski saksıdan bir miktar toprağı alıp yeni saksıya aktarın. Özellikle bitkinin köklerinin bulunduğu alana bu eski toprağı ekleyin.

Dracaena Fragransın Saksı Değişimi Ne Sıklıkla Yapılır?

Dracaena Fragrans bitkisinin saksı değiştirme sıklığı, bitkinin yaşına göre belirlenir. Genç ve küçük boyutlu bitkilerde her yıl saksı değişimi yapılması önerilirken yaşlı ve büyük boyutlu bitkilerde 2 yılda bir saksı değişimi yapılmasının yeterli olacağı düşünülür.

Dracaena Fragransın Büyümesi İçin Sağlıklı Ortam Nasıl Olmalıdır?

Dracaena Fragrans'ın büyümesi için sağlıklı ortamın barındırması gereken çeşitli özellikler bulunur. Bunlardan en önemlisi ise ortamdaki hava akımıyla ilgilidir. Dracaena Fragrans soğuk ve sert hava akımlarından hoşlanmaz. Doğrudan doğruya yakıcı güneş ışığı altında da bırakılmaması gereken bu bitki hafif ışık alan gölge ortamlardan hoşlanır. Ayrıca hava koşullarından da çabuk etkilenebilen özellikte olan bu bitkinin soğuk kış aylarında beş dakikalığına dahi balkon gibi açık alanlara bırakılmaması gerekir. Aksi halde bitki donarak ölecektir.

Yaprakları alacalı renklerde olan Dracaena Fragrans türleri doğu cephesinde daha sağlıklı gelişirken koyu renk yapraklara sahip Dracaena Fragrans türleri ise kuzey cephelerde konumlandırılmaya daha uygundur. Bu bitkinin asla batı ve güney cephelerine bakan pencerelere konumlandırılmaması gerekir. Aksi halde yapraklarda yanma görülebilir. Dracaena Fragrans bitkisinin büyümesi için ideal sıcaklık 15 ile 24 santigrat derece aralığıdır.

Dracaena Fragrans Nasıl Sulanmalıdır?

Dracaena Fragrans bitkisini sulamadan önce bitkinin saksı toprağını gözlemlemeniz gerekir. Toprağın üst kısmı kurumuşsa bitkinin suya ihtiyacı var demektir. Kış aylarında sulama genellikle haftalık olarak yapılabilir. Yaz aylarında ise haftada 2 kez sulama yapılması ideal olabilir.

Sulama yapmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı durumlar mevcuttur. Bu durumlardan ilki bitkinin altına bir tabla yerleştirmenizdir. Bitkiye bu tablada su birikmeye başlayana kadar su vermeniz gerekir. Bu sayede toprağın her katmanına yeterli su ulaştığını anlayabilirsiniz. Sulama sonunda bu tabla boşaltılmalı ve kurulanıp saksının altına geri yerleştirilmelidir. Göz önünde bulundurulması gereken diğer durum ise sulama suyudur. Bitkiye doğrudan musluktan alınmış su ya da soğuk su verilmemelidir. Sulamada kullanılacak su bir süre dinlendirilmiş, oda sıcaklığında bir su olmalıdır.

Dracaena Fragrans yapraklarının nemli olmasından da hoşlanır. Bu sebeple düzenli aralıklarla bir sprey püskürtücü şişe yardımıyla yapraklara su serpilmelidir. Bu, bitkinin sağlığını ve canlı görünüşünü korumaya yarayacak bir işlemdir. Ayrıca bitkiye yakın bir alanda ağzı açık bir kapta bir miktar su bırakılması da bitkinin ihtiyaç duyduğu nemi sağlamak için doğru bir yöntem olabilir.

Dracaena Fragrans Nasıl Gübrelenmelidir?

Dracaena Fragrans için ideal gübreleme dönemi bahar ve yaz aylarıdır. Bu dönemlerde sıvı bitki gübresi kullanılabilir. Kış aylarında gübreleme yapılmaması gerekir.

Gübreleme sonrasında saksı toprağında tuz ve mineral birikmesinin engellenmesi gerekir. Aksi halde bu birikmeler bitkinin köklerinin yanmasına sebep olabilir. Bu sebeple bahar ve yaz ayları boyunca ortalama üç kez toprak yıkaması işlemi gerçekleştirmeniz önerilir.

Dracaena Fragrans İçin Toprak Yıkaması İşlemi Nasıl Yapılır?

Dracaena Fragrans için toprak yıkaması işlemi yapmak için bitkinin ekili olduğu saksıyı içindeki bitkiyle birlikte banyoya ya da bahçe gibi yıkama yapabileceğiniz bir alana götürmeniz gerekir. Ardından hortum ya da musluk yardımıyla saksı içindeki toprağı yaklaşık iki dakika boyunca akan suyla yıkamanız önerilir. İşlem sonunda saksıda bulunan suyun iyice boşalmış olduğuna emin olmanız oldukça önemlidir. İşlem sonrasında sulama yapmak için toprağın nem düzeyini kontrol etmeyi ihmal etmemelisiniz.

Dracaena Fragrans Nasıl Çoğaltılır?

Dracaena Fragrans çoğaltmak için çeşitli yöntemler bulunur. Bu yöntemlerden ilki bitkinin tepe kısmından 12 santimetrelik bir sap keserek bu sapı ekmek olacaktır. Diğer bir yöntem ise güçlü saplardan birini uygun sıcaklıktaki suda köklendirdikten sonra ekmek şeklinde gerçekleştirilebilir. Alınan sapın en az 8 santimetre olması gerekir.

Dracaena Fragrans Çoğaltmak İçin İdeal Zaman Nedir?

Dracaena Fragrans çoğaltmak için en ideal zaman bahar aylarıdır.

Dracaena Fragrans Nasıl Budanır?

Dracaena Fragrans bitkileri yavaş gelişim gösterdiğinden dolayı budamaya ihtiyaç duymaz ancak bitkinin boyunun fazla uzun olduğunu düşünüyorsanız bitkiyi çoğaltmak için de uygulanan tepeden yaklaşık 12 santimetrelik bir sap kesme işlemini uygulayabilirsiniz.

Dracaena Fragrans Neden Büyümez?

Dracaena Fragrans hali hazırda hızlı büyüyen ve çabuk uzayan bir bitki değildir ancak uzun yıllardır bitkinin boyu aynı kalıyor ve yaprak boylarında da belirgin bir değişim gözlemlenmiyorsa bu durumun ortama, bitkiye verilen bakıma ve bitkiye bağlı bazı sebepleri olabilir.

Düşünülebilecek ilk ihtimalde bitki yerleştirildiği konumu sevmiyor olabilir. Yeterli güneş ışığı almıyorsa ya da ortam sıcaklığı bitkinin gelişimine elverişli değilse bitki gelişim göstermeyebilir. Bitkinin ekildiği toprağın özellikleri ve kullanılan gübreler de bitki için doğru ya da yeterli olmayabilir. Sulama şekli ya da su miktarı bitki için uygun değilse, saksının özellikleri Dracaena Fragrans için uygun değilse ya da bitkide hastalık mevcutsa da bitki büyümeyebilir.

Dracaena Fragrans Hayvanlar İçin Zehirli Etki Gösterir mi?

Dracaena Fragrans bitkisinin hayvanlar için zehirli etki gösteren süs bitkilerinin arasında yer alıp almadığı, evinde bir hayvan dostu bulunan süs bitkisi meraklıları için oldukça önemli bir sorudur. Bu sorunun cevabı ise Dracaena Fragrans'ın kedi ve köpekler üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilecek bazı kimyasallar taşıması sebebiyle evcil hayvanlar üzerinde toksik etki gösterebileceği yönündedir. Söz konusu toksik etkiler bitkinin yapraklarının hayvanlar tarafından yutulması durumunda ortaya çıkacaktır. Bu durumda özellikle kedilerde ishal ve kusma gibi semptomlar görülebilir. Evcil hayvanlarınızı Dracaena Fragrans'ın sebep olabileceği olumsuz etkilerden korumak için bitkiyi hayvanların erişemeyeceği bir alanda tutabilirsiniz.

Dracaena Fragrans Bitkisinde Hastalık Olduğunu Nasıl Anlarız?

Dracaena Fragrans bitkisinde hastalık olup olmadığını anlamak için yapraklar, gövde ve kökler kontrol edilmelidir. Eğer yapraklarda form bozukluğu bulunuyorsa bu aşırı güneşlenmeden kaynaklanıyor olabilir. Yaprakların renginin koyulaşması ya da yaprak parlaklığının azalması da aşırı güneşlendirme sebebiyle oluşabilen durumlar arasında yer alır. Yapraklardaki sararma ise aşırı sulama sonucu oluşur.

Bitkinin gövdesinde yumuşama ve renk değişikliği gözlemleniyorsa bu durum bitkinin aşırı sulamaya maruz kalmasından kaynaklanıyor olabilir. Aynı şekilde köklerde yumuşama gözlemleniyorsa bu durum aşırı sulama kaynaklı çürümenin başlamış olduğunun göstergesidir.

Dracaena Fragrans Bitkisinde Hastalıklarla Ve Zararlılarla Nasıl Mücadele Edilir?

Dracaena Fragrans bitkisinde en sık görülen zararlılar örümceklerdir. Bu örümcekler bitkiyi hızla sarabileceği gibi bitkiye yakın konumda bulunan diğer süs bitkilerine de sıçrayabilir. Bu durumda uygun bir böcek ilacı uygulanması gerekir.

Bitkide çürüme gözlemleniyorsa saksı ve toprak değişimi doğru bir seçenek olacaktır. Aynı şekilde bitkide mantar enfeksiyonu varsa uygun tedavi solüsyonlarının uygulanmasıyla birlikte saksı ve toprak değişimi bitkinin kurtulması için yararlı olacaktır. Bitkide gözlemlenen diğer problemler için bitkinin sulama rutinini değiştirmek, bitkinin bulunduğu konumu değiştirmek ya da bitkiyi doğru gübrelerle beslemek faydalı birer seçim olur.

Dracaena Fragransın Faydaları Nelerdir?

Dracaena Fragrans bulunduğu ortamdaki havayı temizlemesiyle bilinen bir iç mekan bitkisidir. Özellikle ev ve ofis ortamlarında zamanla birikebilen benzen, formaldehit ve trikloretilen gibi kimyasal maddeleri ayrıştırıp ortam havasından temizleyen bu bitki aynı zamanda yaydığı hoş koku sayesinde ortamın enerjisini yükseltmeye de yardımcı olur.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dracaena Fragrans

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker

Refresh Page