Yılan Bıçağı (Dracunculus Vulgaris)

Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde ve Yunanistan’ın Ege kıyılarında görülen nadir bir bitki olarak Dracunculus vulgaris ortaya saçtığı ölü hayvan kokusu ile çok ilginç bir çiçek çeşididir. Bölge halkları arasında özellikle Güney Ege Bölgesi’nde bu kokusu nedeniyle kaynana bohçası gibi bir isme de sahip olmuştur. Aracea familyasına ait bir üye olan bu bitki çeşidi Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de yer yer görülürken doğal bitki örtüsü içerisinde yer alır.

Bahçede yetiştirilen Dracunculus vulgaris
Bahçede yetiştirilen Dracunculus vulgaris

Dracunculus Vulgaris Özellikleri

  • Dracunculus temel olarak ortaya koyduğu leş kokusu ile bilinen ve bu sayede rahatlıkla fark edilen bir bitkidir. 
  • İlkbaharın ilk günlerinden itibaren sonbahara kadar yaklaşık yılın yarısında uykuya dalan bir çiçektir. 
  • Soğan benzeri kökleri toprak altında kuraklıkta kendini korurken, sıcak Akdeniz ikliminden etkilenmez.
  • Sonbahar yağışlarının başlaması ile tekrar canlanmaya başlanan bitkide köklerden filizlenme başlar. 
  • Bitkinin palmiye benzeri yapraklarında krem rengi benekler görülebilir.
  • 30 cm ile 1 m arasında bir uzunluğa sahip olabilen çiçekler açar.
  • Açan tek çiçek gayet büyük bir yapıya sahiptir. Çok ilgi çekici bir görsellik ile görsel zevklilik oluşturur.
  • İlginç ve estetik çiçeğine rağmen leş kokusu nedeni ile korkutucu bir çiçek olsa da serin havalarda bu koku insanlar tarafından fark edilmeyebilir. Hava ısındıkça kokunun artışı ile karşılaşılır.

Dracunculus Vulgaris Bakımı

Türkiye’de doğal alanlarda görülmesine rağmen yetiştiriciliği çok sık rastlanan bir bitki çeşidi değildir. Ancak Dracunculus vulgaris bitkisini bahçelerinizde yetiştirmek istiyorsanız, bakım özelliklerine dikkat etmeniz gerekir.

Işık

Dracunculus yaz sıcağını çok sevmeyen ve çok fazla güneş istemeyen bir bitkidir. Kış mevsiminde canlılığını kazanan bu bitkinin aşırı güneş görmeyen bir noktada bulması fayda sağlar. Kışın -28 0C soğuklara kadar dayanabilir.

Doğada Dracunculus vulgaris
Doğada Dracunculus vulgaris

Toprak

Bitki Akdeniz Bölgesi’nin nemli ve ılıman toprağına alışkındır. Toprağın humus bakımından zengin ve drenajlı olması önemlidir.

Sulama

Kış mevsiminde nemli ve serin hava ve özellikle sonbahar ile birlikte başlayan yağışlar çiçeğin tekrardan canlanmasını sağlar. Bu nedenle iklim kurak gitmediği sürece çok fazla su ihtiyacı hissetmeyecektir.

Budama

Bitki bahçe bitkisi olarak yetiştirilirken 1 m kadar uzunlukta bir çiçek gelişimi gösterebilir. Çiçek bölümü dışında yapraklarda aşırı büyüme göstermediği için çok fazla budama ihtiyacı hissetmeyecektir.

Dracunculus Vulgaris Nasıl Çoğaltılır?

Doğada kökten verdiği filizler ile sonbahar mevsiminde yeşermeye başlayan bitki toprak altından metrelerce uzanan ince ip benzeri stolon uzantıları geliştirir. Bu uzantılar sayesinde yeni soğancıklar oluşurken, yapraklanma verir ve çevrede kendi kendine çoğalır. Bu yeni bitkilerin farklı bahçelere aktarılması ile bitki çoğaltılabilir. Aslında çevreye yaydığı kötü koku sayesinde de böcekleri kendine çekerek çoğalmayı amaçlamaktadır.

Bahçede Dracunculus vulgaris
Bahçede Dracunculus vulgaris

Dracunculus Vulgaris Hastalıkları ve Zararlıları

Kokusu nedeniyle böcekleri kendine çektiğinde tozlaşmayı sağlayan bu bitki doğa ile arası barışık bir bitkidir. Hangi mevsimde olursa olsun çok fazla güneş altında kalması bitkiye zarar verebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Dracunculus ile ilgili aklınıza takılan en önemli soruların cevaplarını kısaca bu bölümde bulabilirsiniz. 

Dracunculus Vulgaris Çok Kötü Mü Kokar?

Bitki tozlaşma döneminde böcekleri kendine çekmek için ortaya bir koku yayar. Çürük et ve leş hayvan korkusuna benzeyen bu koku hava çok sıcak olmadıkça aşırı hissedilmeyebilir.

Dracunculus Vulgaris Zehirli Bir Bitki Midir?

Bitkinin farklı birçok kısmı zehirli olabilir. Bu nedenle çok fazla bahçe yetiştiriciliği tercih edilmez.

Dracunculus Vulgaris Saksıda Yetişir Mi?

Bahçe yetiştiriciliği için seçilebilecek olsa da saksı bitkisi olarak seçilmesi pek tavsiye edilmez. Çünkü saksı toprağına göre kökleri derin ve fazla gelecektir.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yılan Bıçağı (Dracunculus Vulgaris)

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker

Refresh Page