Dünyanın En Tehlikeli 5 Ağacı

Ana SayfaAğaçlarDünyanın En Tehlikeli 5 Ağacı

Ağaçlar her zaman yaşamın, büyüklüğün ve hatta sağlığın simgesi olarak kullanılır. Dini simgelerde, kültürel efsanelerde hatta ülkelerin milli bayraklarında bile ağaçlar her zaman geniş toprakları simgeler ve dik duruşun bir yansıması olarak kullanılır. Bir ağaca sarılmak her zaman insanı rahatlatır ya da yeşil yapraklarıyla bir çınar ağacının köklerinin kilometrelerce ileri gittiğini hayal etmek çoğu zaman müthiş hissettirir. Peki size bazı ağaçların onlara dokunamayacağınız kadar zehirli olduğunu söylesem nasıl hissedersiniz? Tabii ki ağaçlar insanları yemez ama biyolojik olarak bazı bitkilerin yakınından bile geçmemeniz gerekir. Çünkü onlar sizin için zehirlidir. İşte sizler için derlediğim en zehirli beş ağaç.

5- Manchineel Ağacı

Bu ağaca dokunmak yasak. Hippomane Mancinella

İlk bakışta bir elma ya da kış armutu gibi duran bu meyveler belki ağzınızı sulandırmış olabilir. Fakat bu meyveyi yemek istemezsiniz. Son derece tehlikeli ve zehirlidir. İspanyolca; “manzanilla de la muerte” olarak telafuz edilen bu meyve; ‘küçük ölüm elması’ olarak Türkçe’de yerini bulmuştur. Ayrıca meyvesinin zehirleri bu ağacın asıl tehlikesinin yanında neredeyse melek kalır. Yağmurlu bir günde bu ağacın altında durmanız, vücudunuzun yanmasına sebep olacaktır. Genellikle Karayipler, Florida, Meksika ve Orta Amerika’da doğada yetişen bu türün nesli yavaş yavaş tükenmektedir. Meyvesinde yüksek derecede kanserojen ve zehirli bileşenler barındırır. Bu ağaçla herhangi bir doğrudan temas halinde bulunmak kişinin vücudunda yanıklar oluşmasına sebep olurken meyvesinin yenmesi ise acılı bir ölüme yol açar. Gördüğünüz üzere bu ağacın bulunduğu yerlerde devletler bu ağaca yaklaşmayı kesinlikle yasaklamıştır.

4- İntihar Ağacı (Cerbera Odollam)

Güzel etli yaprakları ve beyaz çiçekleriyle karşınızda; İNTİHAR AĞACI

Bu ağaca ve yapraklarının güzelliğine bakan birisi; zehirli ağaçlar kategorisinde sanırım ilk bakışta saymaz. Fakat gerçek öyle değil. Bu ağacın othalanga adı verilen, genellikle cinayet ve intihar için kullanılan çok ama çok zehirli bir meyvesi var. Tesadüfe bakın, bu meyve de armut gibi göründü benim gözüme. Hindistan’a özgü olan bu tür, zararlıları uzak tuttuğu için çoğu peyzaj çalışmasında sıklıkla kullanılan aslında yardımcı bir ağaç türüdür.

3- Hindistan Cevizi

Hindistan cevizi meyvesi

Hindistan cevizini yemekten herkes hoşlanır. Onu yeriz, suyunu içeriz hatta bir adaya düşsek hindistan cevizi sayesinde hayatta bile kalabiliriz. Tüm bunların yanında hindistan cevizinin tehlikeli ağaçlar listesinde yer almasının başka bir sebebi var; kendisi. Bir hindistan cevizi içerisindeki su ve çok kalın dış kabuğu sayesinde primatlar tarafından silah olarak kullanılabilir. Bu meyvelerin silah olarak kullanıldığına ve bir canlıyı çok rahat o yükseklikten düşerek öldürebileceği kanıtlanmış.

2- Bunya Çamı

Bunya Çamı ve harika görünümü.

Bunya Çamı benim favori katillerimden birisi. Şimdiye kadar kaç canlıyı öldürdü bilemiyorum tabii ki ama üzerinde bulunan devasa kozalaklar o kadar ölümcül ki o yüksekten düşen bir kozalak tarafından kolayca ölebiliyorsunuz. Birçok insanın her yıl hastaneye sırf bu sebepten kaldırıldığını yazan kaynaklar var ama neye dayanarak yazdıklarını bilemiyorum açıkçası.

1- Yaygın Porsuk

Yaygın Porsuk ve zehirli meyvesi

İşte benim favorim. Porsuk türlerini hep sevmişimdir ama yaygın porsuk en sevdiğim türü. Sokrates’i öldüren ağaç olarak da birçok yerde görebileceğiniz bu porsuk türü çok yavaş gelişen ve meyvelerindeki kimyasallar nedeniyle oldukça zehirli bir yapıya sahip. Bu sebeple kontrol altında üretildiğini ve park, bahçe gibi alanlarda yetiştirilmesinin yasak olduğunu biliyorum. Yaygın Posuk türünün bir diğer özelliği de çevresindeki yaban hayatı neredeyse bitirmesi. Etrafındaki ağaçları öldüren, meyvesinden yiyen böcekleri ve kuşları öldüren enteresan bir ağaç türü. Siz siz olun bir gün bir yerlerde denk gelirseniz uzak durun 🙂

Aklınıza Takılanları Sorun

Bülten Aboneliği

En son yayınlanan içeriklerden haberdar olmak için listemize kaydolmanız ve onlarca kişi arasına katılmanız yeterli. Sizi son içerikler konusunda sık sık bilgilendireceğiz.

Reklam Alanı