Bahçe düzenlemesi çok uzun zamandır insanlığın mimari son dokunuş olarak kullandıkları bir iş. Hal böyle olunca Bahçe Defteri’nde de bu bahçelerden bahsetmek olmazdı. Bundan sonraki dönemlerde bu şekilde daha çok destinasyon paylaşmaya ve sizler için peyzaj mimarisi örneklerini derlemeye devam edeceğiz. Şimdiden bu keyifli bahçeleri gezebilme fırsatı bulmanızı dileriz. İşte ünlü bahçe örnekleri sıralaması.

Bay Singapur Bahçeleri (Gardens by the Bay) – Singapur

Singapur’un tam ortasında yer alan cezbedici bu bahçe, büyükçe bir botanik parktır. 101 hektar alana kurulmuş olan bu park, her yıl milyonlarca ziyaretçi çekiyor. Bu parkın içerisinde aslında toplam üç farklı park yer alır, bu parklar; Bay South Garden, Bay East Garden ve Bay Central Garden olarak sıralanabilir. Ayrıca bu parkın içerisinde Flower Dome adı verdikleri, dünyanın en büyük cam serası yer alır. İnternette yer alan bilgilere göre kurulduğundan bu yana 50 milyon tekil ziyaretçi, bu parktaki harika bahçeleri dolaşma fırsatı bulmuş1.

Bu bahçede devasa gökyüzü şelaleleri ve binlerce çeşit bitki örneği yer alıyor

Singapurun bu efsane bahçelerinde ailecek gezebileceğiniz su parkları, su kayakları, gökyüzü bahçeleri ve ışıkla donatılmış ağaçlar yer alıyor.

Majorelle Bahçesi – Marakeş, Fas

Kobalt mavisiyle sizi büyüleyecek mabetlerin yer aldığı bu bahçe, Fas’ta yer alıyor. Klasik çöl tasarımının yanında bu mavi tonu ve kaktüslerin müthiş şekileri birleşince göz alıcı bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz. Bir zamanlar fransız sömürgesi altında çırpınan Fas’ın bu harika bahçeleri, Jacques Majorelle tarafından tasarlanmış. Esasında bir sanat müzesinin merkezde bulunduğu bu bahçelere sanat müzesi demek daha doğru olacaktır. Bu bahçeler normal bir yılda ortalama 900.000 ziyaretçi alıyor ve Fas’ın turizmine önemli katkılar sunuyor.

Kobalt Mavisi ve koyu yeşilin göz alıcı büyüsü…

Shinjuku Gyoen Ulusal Bahçesi – Tokyo, Japonya

Japonya’nın botanik bilimine ve peyzaj sanatına katkıları gerçekten azımsanamaz. İş bahçeler olunca da asya kıtasının, özellikle Japonların bu listeye katkısı büyük. İşte Shinjuku Gyoen Ulusal Bahçesi de tam bu örneklerden bir tanesi. Tokyo’nun en büyük bahçesi olan bu ulusal bahçe, kiraz ağaçlarıyla ünlü. Hatta belki internette gördüğünüz sakura örneklerinin çoğu bu bahçede korunuyor haldedir. Mart sonu ve Nisan başına kadar göz alıcı pembesiyle büyüleyen kiraz çiçekleri sayesinde bu park her yıl yüz binlerce kişiyi çeken bir cazibe merkezi. Ayrıca bu ulusal bahçenin içerisinde bir İngiliz Bahçesi ve Fransız Bahçesi de yer alıyor.

Versay Bahçeleri – Fransa

Dünyaca ünlü Versay Sarayı hakkında illa ki bir şeyler duymuşsunuzdur. İşte bu bahçeler, geçmişi XIV. Louis’e kadar dayanan Versay Sarayı arazisinin batı bölümünde yer alıyor. Yaklaşık 800 hektar kadar kusursuz bir çim çalışması, çeşmeler, heykeller ile oluşturulan kocaman bir mozaik görünümüyle büyüleyen bir bahçe tasarımıdır. Renk paleti; ağaçların derin gölgelerinden daha açık renkli çimenlere kadar çeşitli yeşilliklerle birleştirilmiş patikalardan ve binalardan gelen toprak kum tonlarından biridir ve ortasında suyun okaliptüs gri-yeşili ile tamamlanmıştır.

Fotoğraf: Getty Images/Jose Fuste Raga

Keukenhof Bahçesi – Almanya

Dünyanın en güzel bahar bahçesi” olduğu söylenen Keukenhof; nisan ve mayıs ayları arasında açan laleler, sümbüller, nergisler, orkideler, güller, karanfiller dahil olmak üzere yedi milyondan fazla çiçeğe sahip, dünyanın en büyük ve en ünlü çiçek parkıdır. Özellikle bahar aylarında bu bahçe parfümle kaplı hale geliyor. Ayrıca keskin pembelerden muhteşem yeşillere, üstte sarılar, maviler ve kırmızılarla dolu bir renk cümbüşü ortaya çıkıyor.

New York Botanik Bahçesi – New York, ABD

Bronx Park’ta bulunan New York Botanik Bahçesi 130 yıl önce kuruldu ve bir milyondan fazla canlı bitkiye ev sahipliği yapıyor. Bahçelerde 50 dönümlük eski ormanlık alan, sulak alan yolu, açelya bahçesi ve 650’den fazla farklı gül çeşidine ev sahipliği yapan uluslararası üne sahip Peggy Rockefeller Gül Bahçesi bulunmaktadır.

Monet’nin Bahçesi – Giverny, Fransa

Claude Monet’nin ikonik Japon esintili su bahçesi, 1883’te satın aldığı Giverny evinin yanında yer alıyor. Kısıtlı bahçe düzenlenmesi sevmeyen Monet; bunun yerine çiçekleri renklerine göre düzenleyip özgürce büyümelerine izin vermiş. Her yıl yaklaşık yarım milyon ziyaretçi, Fransız izlenimcinin yaklaşık 250 yağlı boya tablosunda yer alan sakin göletin, büyüleyici zambakların ve salkımlarla kaplı köprünün manzarasını içlerine çekiyor. Bu bahçeler hakkında Açık Radyo’da yayınlanan botanitopya isimli programda güzel bir derleme yapılmış. Mutlaka dinlemelisiniz.

Reklam

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz