Fil Ağacı (Operculicarya Decaryi) Bakımı

Fil Ağacı ya da Jabily ya da Operculicarya Decaryi, adına ne dersiniz bilmiyorum ama yaptığım araştırmalardan derlediğim birkaç faydalı bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim. Öncelikle bu ağacın bazı yerlerde doğal bonsai olarak geçtiğini belirtmem lazım çünkü bu ağaçlar doğuştan bodur olmalarıyla biliniyor. Benim de evde bir tane fidanım var ama henüz çok çok genç ve bonsai olmaya hazır değil. İlk olarak kısaca kökeni ve vatanı hakkında bahsedelim. İlk olarak Joseph Marie Henry Alfred Perrier de la Bâthie gibi uzun bir adı olan ünlü botanikçi tarafından Madagaskar topraklarında 1944 yılında tanımlanarak isimlendirilmiş. Madagaskar’ın Fransa sömürgesi olduğu dönemlerden kalma bir bitki diyebiliriz. Fil ağacı çok yerde sukulent olarak geçiyor olsa da bence birçok bakımdan Fil Ayağı Sukulent ile karıştırılıyor.

Fil Ağacı Bonsai Bakımı Önerileri

Ben de bir web sitesi üzerinden alışveriş yaparak bonsai adayı satın aldım. Bunlardan bir tanesi de Fil Ağacı fidanım.

fil ağacı bonsai yapmak için harika bir aday. Gerekli budamalar ve telleme ile çok iyi şekil alabilecek potansiyeli var.

Budama yapmadığınız sürelerde fil ağacı genellikle serbest büyümenin etkisiyle kabarcıklı ve fil derisine benzeyen bir hal aldığı için bu ismi almış. Yaprakları da kendisi gibi küçük ve minyon olan bu ağacın yapraklarında mumsu bir kaplama ve parlaklık hemen dikkatleri çekiyor. Yaz aylarında bu renklerde gözleri kamaştıran yaprakları, dinlenme sezonu boyunca kırmızı renge de bürünebilir. Gözlemleyerek tecrübe edebilirsiniz. Çok fazla bakım gerektirmeyen fil ağacı, genel olarak serbest büyümeye bırakılmaktan hoşlanır.

Sulama Önerisi

Aslında çok fazla suya ihtiyaç duymaz ve zor şartların üstesinden kolayca gelebilir. Toprağının nemli kalmasına özen göstermeniz yeterli olacaktır. Büyüme mevsiminde bol sulayarak ve toprağının geçirgen olduğundan emin olarak besleme yapabilirsiniz. Memnun kalacaktır. Dinlenme döneminde sulamayı az yapmanız daha doğrudur.

Fil Ağacı Gübreleme

Gübreleme yaparken diğer ağaçlardan ayırmanıza hiç gerek yok. Bahar ve yaz aylarında ayda iki kere sıvı bonsai gübresi ya da klasik gübreyle besleyebilirsiniz. Gelişimini çok iyi etkileyecektir.

Budama

Budama konusunda hem ağacınıza hem de kendinize zaman verin. Yeteri kadar geliştiğini düşündüğünüz zaman uyuma döneminin bitmesine yakın zamanlarda budamanızı kolayca yapabilirsiniz.

Saksı Seçimi ve Toprak Değişimi

Yetişkin bir ağacınıza varsa saksı değişimini iki senede bir kere yapmanız yeterli olacaktır. Daha yaşlı ağaçlarda ise bu süreyi üç seneye çıkartabilirsiniz. Toprak konusunda da bonsai toprak karışımı yeterli olacaktır. Geçirgen bir toprak olmasına dikkat etmelisiniz. Gerekirse torf oranını %10’un altına bile çekebilirsiniz. Saksı konusunda ise mutlaka drenaj kapasitesi yüksek saksıları tercih edin. Saksı önerileri alın.

Fil Ağacı (Operculicarya Decaryi) Bakımı

REKLAM ALANI