Fil Ağacı (Operculicarya Decaryi)

Etli yapraklara sahip, doğal hali bodur, çok yıllık bir bitki.

BitkilerFil Ağacı (Operculicarya Decaryi)

Fil Ağacı ya da Jabily ya da Operculicarya Decaryi. Öncelikle bu ağacın bazı yerlerde doğal bonsai olarak geçtiğini belirtmek lazım çünkü bu ağaçlar doğuştan bodur olmalarıyla biliniyor. Benim de evde bir tane fidanım var ama henüz çok çok genç ve bonsai olmaya hazır değil. İlk olarak kısaca kökeni ve vatanı hakkında bahsedelim. İlk olarak Joseph Marie Henry Alfred Perrier de la Bâthie gibi uzun bir adı olan ünlü botanikçi tarafından Madagaskar topraklarında 1944 yılında tanımlanarak isimlendirilmiş. Madagaskar’ın Fransa sömürgesi olduğu dönemlerden kalma bir bitki diyebiliriz. Fil ağacı çok yerde sukulent olarak geçiyor olsa da bence birçok bakımdan Fil Ayağı Sukulent ile karıştırılıyor.

Alem:Plantae
Bölüm:Tracheophyta – Damarlı Bitkiler
Grubu:Kapalı Tohumlular
Sınıfı:İki Çenekliler
Klad:Rosids
Takım:
Aile:
Cins:Operculicarya

Fil Ağacı Bonsai Bakımı Önerileri

Ben de bir web sitesi üzerinden alışveriş yaparak bonsai adayı satın aldım. Bunlardan bir tanesi de Fil Ağacı fidanım.

fil ağacı bonsai yapmak için harika bir aday. Gerekli budamalar ve telleme ile çok iyi şekil alabilecek potansiyeli var.

Budama yapmadığınız sürelerde fil ağacı genellikle serbest büyümenin etkisiyle kabarcıklı ve fil derisine benzeyen bir hal aldığı için bu ismi almış. Yaprakları da kendisi gibi küçük ve minyon olan bu ağacın yapraklarında mumsu bir kaplama ve parlaklık hemen dikkatleri çekiyor. Yaz aylarında bu renklerde gözleri kamaştıran yaprakları, dinlenme sezonu boyunca kırmızı renge de bürünebilir. Gözlemleyerek tecrübe edebilirsiniz. Çok fazla bakım gerektirmeyen fil ağacı, genel olarak serbest büyümeye bırakılmaktan hoşlanır.

Aynı Bölümdeki Bitkiler

Aynı Gruptaki Bitkiler

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

Fil Ağacı (Operculicarya Decaryi)

Bülten Aboneliği

En son yayınlanan içeriklerden haberdar olmak için listemize kaydolmanız ve onlarca kişi arasına katılmanız yeterli. Sizi son içerikler konusunda sık sık bilgilendireceğiz.