Gece Oksijen Üreten Bitkiler

Doğal yollarla havayı temizlemek artık mümkün! Teknolojik ürünlerin yanlış kullanımı ve kaynakların tasarruf gözetmeksizin kullanılması ile havadaki kirlilik oranı artmaktadır. Nefes almak için ise bir orman veya kısa bir yürüyüş iyi gelmektedir. NASA da bu konuda gece oksijen üreten bitkiler üzerine yoğunlaştı ve önümüze yıllar önce bir araştırma sundu. Bu araştırmada çeşitli kimyasallar kullanılmış ve on iki bitki üzerinde deney yapılmıştır. Kimyasallara maruz kalan bitkiler ve toprağın durumu gözlemlenmiştir. Çeşitli filtreler kullanıla bile toprak da bitkiler de salınan bu bileşenleri maalesef ki emmiştir. Aynı bir filtre görevi gören bu bitkiler neler, inceleyelim.

Geceleri Oksijen Salınımı Yapan Bitki Türleri
Geceleri Oksijen Salınımı Yapan Bitki Türleri

Geceleri Oksijen Salınımı Yapan Bitki Türleri

Geceleri oksijen üreten bitkileri bilmek ve evlerimizde yer vermek birçok açıdan yarar sağlayacaktır. Dekorasyon, nem dengesi sağlamak, hava kalitesini yükseltmek ve stres azaltmak gibi sebepler için tercih edilebilirler. Bu yüzden doğanın bu sessiz kahramanlarını sizler için sıraladık.

1.     Yılan Bitkisi

Yılan bitkisi, sahip olduğu uzun ve mumsu yaprakları sayesinde havadaki tozları yakalar. Nazik davranışlarla temizlenebilen bu tozlar ciğerlerinize ulaşmadan tutulmuş olur. Aynı zamanda havadaki karbondioksit ve formaldehiti de emer. Emdiği karbondioksidi oksijene çevirir.

2.     Pothos

Pothossarmaşığı hem çabuk büyüyen hem de ortamınıza oksijen salan iç mekân bitkilerindendir. Özsuyunun zararlı olmasından ötürü dikkat edilmelidir. Asılı saksılarda daha çok tercih edilmektedir.

3.     Kasımpatı

Kasımpatı olarak da duyabileceğiniz krizantem çiçeği de geceleri oksijen üreten bitkiler arasında yer alır. Bazı türleri zararlı olabilir bu yüzden yetiştirilirken dikkat edilmesinde fayda var.

ficus benjamina large green houseplant with long braided stem
ficus benjamina large green houseplant with long braided stem

4.     Benjamin

Benjamin bitkisi, iyi bir bakım isteyen iç mekân bitkilerindendir. Yine bu bitki formaldehit, trikloretilen ve benzen gibi solunum sistemine olumsuz etki eden maddeleri, havadan temizlemekte görevlidir.

5.     Orkide

Orkide, ksileni emerek gece oksijen salan bitkilerdendir. Toprak ve su kirliliğine sebep olan ksilen gibi maddeleri emen bitkilere fitoremediasyon bitkileri adı verilmektedir. Fitoremediasyon, bitkilerin yer aldığı bir çevre temizleme yöntemidir. Suyun ve toprağın temizlenmesinde büyük bir rol oynayan bitkiler, bütün parçaları ile bu temizlik işine girişir. Fitoremediasyon da fitodegradasyon, fitostabilizasyon, fitoekstraksiyon, fitofiltrasyon ve fitovolatilizasyon olarak kategorilere ayrılır.

6.     Örümcek Bitkisi

Bakımı oldukça kolay olan örümcek bitkisi de geceleri oksijen üreten bitkilerden bir diğeridir. İsmini örümcek bacaklarına benzeyen yapraklarda nalan bu bitki; iyi drenajlı bir toprak, aşırı ısıdan ve direkt güneş ışığından uzak tutulması, dikkat edilmesi gereken tek şeydir. Evi ferah hale getiren bu bitkiyi tercih etmemek hata olur. Evcil hayvan beslenen evler için de güvenli bir seçim olmaktadır.

7.     Gerbera

Uyku problemleri yaşayanlar için iyi bir çözüm olan gerbera da geceleri oksijen üretmektedir. Rahat nefes almak ve kaliteli bir uyku çekmek için yattığınız odada gerbera bulundurabilirsiniz. Yine de çeşitli alerjilerinizin olup olmadığını kontrol ederek yetiştirmekte fayda var.

8.     Tulsi

Kutsal fesleğen olarak da bilinen Hindistan’a özgü tulsi, kaygıyı azaltan bir koku yayar. Pencere kenarında, evde veya balkonda bu bitkiyi bulundurmak, yaydığı oksijen sayesinde geceleri rahat uyumanızı sağlar. Antioksidan özelliği vardır, çay olarak da tüketilir.

9.     Aloe Vera

Birçok tıbbi faydası olan bir sukulent çeşidi Aloe vera da listemizde yer alıyor. Hem gündüz hem gece oksijen salan bu bitki kirleticileri çevreden uzak tutar. Formaldehit ve benzeni emer, geceleri rahat bir uyku çekmenizde büyük rol oynar. Bu yüzden sıklıkla iç mekân bitkisi olarak tercih edilir.

10.  Areka Palmiyesi

Areka palmiyesi kışın kuru, yazın ise nemli toprağı tercih etmektedir. Sarı palmiye, kelebek palmiyesi veya altın palmiye olarak da duymuş olabileceğiniz bu bitki de geceleri oksijen üretip ortamınızın havasına katkı sağlar. İngilizce’de VOC adı verilen zararlı kimyasalları temizleyebilir. Bunlar boya, mobilya ve temizlik ürünleri gibi ürün ve eşyalardan kaynaklanır. Yine yaprakları da yılan bitkisi gibi tozları tutar.

11.  Barış Çiçeği

Bol bol yaprağı bulunan barış çiçeği bakımı en kolay olan iç mekan bitkilerinden biri olmaktadır. Doğrudan gelen güneş ışığını sevmeyen bu bitki ksilen, toluen, benzen, formaldehit gibi geniş bir uçucu organik madde bileşenlerini havadan filtrelemeye yardımcı olabilir.

Ofiste yetiştirilen paşa kılıcı bitkileri
Ofiste yetiştirilen paşa kılıcı bitkileri

12.  Paşa Kılıcı

Yine sıkça tercih edilen bir salon bitkisi olan paşa kılıcı da çeşitli kimyasalların havadan temizlenmesini sağlar. Uzun, ince ve sivri uçlu yaprakları evcil hayvan dostudur.

13.  Para Ağacı

Özellikleri pek bilinmese de para ağacı da havayı filtreleyerek geceleri oksijen üretir; uyku bozukluğuna iyi gelir. Bakımı kolay olan doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duyar. Şansı ve refahı temsil eder.

14.  Kurdele Çiçeği

Evcil hayvanlar için toksik olmayan, estetik bir görünümü olanKurdele çiçeğinden bahsedelim şimdi de. Bu bitki serin havaları seven; formaldehit, karbonmonoksit ve benzeni temizleyen bir diğer örnek olmaktadır.

Bu bitkilerin dışında kaktüs, yukka çiçeği, açelya, Hint leylağı, mısır saplı dreçen, fil kulağı, cüce hurma palmiyesi, dağ palmiyesi ve aşk çiçeği de bilinen örnekler arasındadır.

Yukarıda bahsettiğimiz uçucu organik bileşiklerden formaldehit zararlı bir kimyasaldır. Solunum yollarını, gözleri ve cildi tahriş eder. Her ne kadar bahsettiğimiz bazı bitkiler bu maddeyi emebilse de tek başına iç mekanda bu sorunu çözebilmeleri için yeterli değildir.

Bitki Oksijeni Gece Nasıl Üretir?
Bitki Oksijeni Gece Nasıl Üretir?

Bitki Oksijeni Gece Nasıl Üretir?

Bitkiler, estetik olarak bulunduğu ortamı güzelleştiren canlılardır. Ruh haline bile olumlu anlamda katkısı olan bitkilerin sıklıkla iç mekan bitkisi olarak değerlendirilmelerinin birçok nedeni vardır. Fotosentez sebebiyle oksijen salımı zaten normal olan bir durumdur fakat bazı bitkiler normalden fazla bir salınım gerçekleştirir ve öne çıkarlar. Oksijen salan bitkiler, iyi bir hava kalitesi sağlar. Peki bu nasıl gerçekleşir?

Geceleri oksijen üreten bitkiler bunu stomaları sayesinde yapar. Stoma, bitkinin yaprağında yer alan bir yapıdır. Gaz alışverişi sağlayan bir kapak görevi gören stoma sayesinde, bitkinin çevresel koşullara uyum sağlaması kolaylaşır.

Gündüz stomalar açıkken yapılan fotosentez ile karbondioksit alınırken oksijen salınır. Geceleri ise güneş ışığı artık olmadığında fotosentez yapılmaz. Stomalar kapanır ve su tasarrufu sağlanmış olur. Dolayısıyla da içinde oksijen biriken stomalar bu oksijeni daha sonra çevreye salar. Sonuç olarak stomaların gece oksijen üretimi üzerindeki rolü büyüktür.

Geceleri Oksijen Üreten Bitkilerin Avantajları Nelerdir?
Geceleri Oksijen Üreten Bitkilerin Avantajları Nelerdir?

Geceleri Oksijen Üreten Bitkilerin Avantajları Nelerdir?

Uyku, yorgun geçen bir günün ardından en çok ihtiyaç duyulan şey desek yeridir. Fakat kaliteli bir uyku çekmedikçe yorgunluğun üstüne yorgunluk katmaya devam ederiz. Sabah da aynı hisleri yaşarız ve bu yorgunluk döngüsü devam eder durur. Yine her şey gibi iyi bir uykuya katkı sağlayacak şey yine doğanın ta kendisi olmaktadır. Modern yaşamın kargaşasında da uyku, vakit ayırabildiğimiz nadir şeylerden oluyor. Bu yüzden de iyi bir uykuya daha çok ihtiyaç duyuyoruz.

Kanda yüksek karbondioksit seviyesi çeşitli metabolik hastalıklara yol açabilir. Solunum ve dolaşım sistemini etkiler. Konsantrasyon ve uyku kalitesini de etkileyen bu durum sürekli ve ciddi bir biçimde ilerliyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Hatta eskiden beri ortalıkta dolaşan, yatak odasına bitki konmaz konusu da bunu destekler niteliktedir çünkü birçok bitki sabah ürettiği oksijenin aksine, gece karbondioksit üretir. Fakat tüm bitkiler aynı işlemi yapmaz. Bu yüzden bu bitkilerin tercih edilmesinde bir sıkıntı yoktur.

CAM (Crassulacean Asit Metabolizması) adı verilen fotosentez yeteneği sayesinde bitkiler gece boyunca karbondioksit alabilmektedirler. Peki bu zehirli maddeleri emen bitkiler ve toprağa bir zarar gelmiyor mu? Cevap hayır. Köklerin yakınında bulunan mikroorganizmalar yardımıyla, bu zararlı maddeler bir besin maddesine çevriliyor.

Hayvanlar ve insanlar için her zaman gerekli olan oksijenin salınmasına ekolojik olarak katkıda bulunurlar. Bu tarz bitkiler sayesinde gece avlanıp beslenen organizmalar da faydalanmış olur. Biyoçeşitlilik de tam da bu şekilde sağlanır. Daha iyi hava kalitesi ve daha az solunum hastalıkları riski için insanlara da katkıda bulunurlar.

Genel olarak bakıldığında temiz bir hava almak için yürüyüşe çıktığımızda bile pis havayı soluyor olabiliriz. Yapılan araştırmalara göre hava kirliliği sebebiyle trafik kazalarının 6 katından fazla insan yaşamını yitirmekte. Dışarıda bile durum böyleyken bulunduğumuz kapalı ortamların bir nebze daha iyi olması için bu bitkilere yönelmeliyiz.

Yatak Odasında Bitki Bulundurulmamalı Yargısı Doğru Mu?
Yatak Odasında Bitki Bulundurulmamalı Yargısı Doğru Mu?

Yatak Odasında Bitki Bulundurulmamalı Yargısı Doğru Mu?

Genele bakıldığında yatak odasında bitkilerin bulunmasının zararlı olduğu birçok kişiden duyduğumuz bir bilgidir. Fakat aslında bu yanlış bir kanı olmaktadır. Tabii bu bitkilere olan bağlılığınıza göre değişebilir. Peki bu ne demek? Tek bir bitkinin sağladığı zarar ve yarar dikkate alınmayacak kadar küçüktür. Eğer 10 metrekare başına en az 10 adet ve en az 20 santimetrelik bir bitki varsa bu tam tersi olmaktadır. Yani bu tarz dolu bir ortamda uyumakla, yatak odasında birkaç bitkiyle beraber uyumak birbirinden çok farklı bir yargıdır.

Tabii durum başka bir noktada değişmektedir. Eğer alerjiniz varsa, bitkilerle aynı odada uyumak çok da sağlıklı olmayacaktır. Bitkilerin polenleri, tozları veya sinekleri alerjiyi tetikleyebilir. Öte yandan çeşitli haşeratları çekebilen bitkiler de istenmeyen misafirleri görmenize sebep olabilir.

Tercihinize göre odada bitki bulundurmanın çeşitli avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu yüzden ihtiyaca göre, bitki bakımını ve isteklerinizi göz önünde bulundurarak odanızı süsleyebilirsiniz. İç mekanlarımızı daha sağlıklı ve daha estetik hale getiren bu bitkiler hem fiziksel hem de psikolojik olarak hayatımızı doğrudan etkilemekte.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gece Oksijen Üreten Bitkiler

TAKSONOMİK BİLGİLER

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker

Refresh Page