Mabet Ağacı (Ginkgo Biloba)

Damarlı bitkiler bölümünden Ginkgoaceae ailesine bağlı çok yıllık bitki

Ginkgo biloba, tek yaşayan türü olan cinsine ait bir ağaçtır. Bu ağaç, yaklaşık 320 milyon yıl önce ortaya çıkmış ve günümüze kadar ulaşabilmiş tek temsilcisidir. Bu nedenle, Ginkgo biloba, yaşayan bir fosil olarak kabul edilir. Ginkgo biloba, Çin'e özgü bir ağaçtır. Ancak, günümüzde dünyanın birçok yerinde yetiştirilmektedir. Bu ağaç, yaprakları ve tohumları ile bilinir. Yaprakları, yelpaze şeklindedir ve iki lobdan oluşur. Tohumları, meyve içinde bulunur ve yenilebilir. Ginkgo biloba, uzun ömürlü bir ağaçtır. Bu ağaç, 1000 yıla kadar yaşayabilir. Ginkgo biloba, park ve bahçelerde süs ağacı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ginkgo Biloba Ağacının Genel Özellikleri

Ülkemizde Mabet Ağacı olarak da bilinen bu türün genç fidanlarının gövdeleri açık gri olur. Biraz daha yaşlı ağaçlarında ise bu kabuk rengi daha koyu bir griye dönüşür. En büyük ve en yaşlı Ginkgo Biloba ağacı türleri Çin'de yer alır ve bu ağacın ana vatanı da Çin'dir. Bazı Mabet Ağaçları 40 metrenin üzerine çıkabilir, yaşlarının da 4000 civarı oldukları tahmin edilir. Bu anlamda gerçekten uzun ömürün bir simgesi haline gelen bu ağaç türü, ayrıca şifalı olduğuna da inanılan bir türdür. Erkek ve dişi olarak iki farklı türü olan bu ağacın cinsiyetlerini yapraklarından kolayca anlayabilirsiniz. Sonbahar dönemlerinde yaprakları göz alıcı bir sarılığa bürünen bu türün yaprakları ve tohumları kurutularak çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır.

2 Yorumlar

  1. Merhana. Mabet ağacı bonsaisi bakımı ile ilgili yazınız çok güzel. Emeğinize sağlık. Fakat Türkiye’de bonsaisini bulamıyorum. Çok araştırdım. Sizin bildiğiniz bulabileceğim bir yer var mı? Teşekkürler

    • Merhaba;

      Bonsai satın almak için ben de çok kaynak bulamıyorum. Sadece fidanlardan toplayıp kendi çalışmalarımı yapıyorum. Türkiye’de yeni rağbet gören Bonsai Seika var bence oraya bakarsanız bulabilirsiniz bonsai çalışmalarını. Fiyatı da uygun.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Mabet Ağacı (Ginkgo Biloba)

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker

Refresh Page