Ginkgo Biloba Bonsai Bakımı

Yaprak döken ve renkleri değişen bir tür olan Gingko Biloba, uzun zamandır üzerinde çalışmak istediğim bir ağaçtı. Geçtiğimiz günlerde Koronavirüs nedeniyle fidanlıklara da gidemediğim için internet üzerinden satın alarak bir bonsai ormanı projesi daha yapmak aklıma geldi. 10 tane Ginkgo Biloba fidanı satın aldım ve hemen işe koyuldum. Tabii bu süre içerisinde bu ağacın bakımı ve diğer özellikleri ile de birçok kaynaktan bilgi topladım. Bu bilgileri sizinle paylaşmak, Ginkgo Biloba bonsai bakımı ile alakalı notlarımı da buraya yazmak istiyorum. YouTube kanalına video da yükleyeceğim ama ağaçlar streç filmle sıkıştırılarak paketlendiği için yaprakları çok kötü durumda olduğu için şimdilik estetik görünmedikleri için video çekmedim. En kısa zamanda yükleyeceğim.

Geleneksel bir mabet ağacı görünümü.

Ginkgo Biloba Ağacının Genel Özellikleri

Ülkemizde Mabet Ağacı olarak da bilinen bu türün genç fidanlarının gövdeleri açık gri olur. Biraz daha yaşlı ağaçlarında ise bu kabuk rengi daha koyu bir griye dönüşür. En büyük ve en yaşlı Ginkgo Biloba ağacı türleri Çin’de yer alır ve bu ağacın ana vatanı da Çin’dir. Bazı Mabet Ağaçları 40 metrenin üzerine çıkabilir, yaşlarının da 4000 civarı oldukları tahmin edilir. Bu anlamda gerçekten uzun ömürün bir simgesi haline gelen bu ağaç türü, ayrıca şifalı olduğuna da inanılan bir türdür. Erkek ve dişi olarak iki farklı türü olan bu ağacın cinsiyetlerini yapraklarından kolayca anlayabilirsiniz. Sonbahar dönemlerinde yaprakları göz alıcı bir sarılığa bürünen bu türün yaprakları ve tohumları kurutularak çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Konumlandırma

Ginkgo Biloba bonsai çalıştıysanız, mutlaka dışarıda konumlandırmanız gerekir. Genç ağaçlarınızı yarı gölge bölgelerde konumlandırabilirsiniz. Atom bombasına bile dayanabilen bu ağaç donlara da dayanıklıdır. Yine de çok soğuklardan, diğer ağaçlarınızı koruduğunuz gibi korumanızda fayda var. Ağacı özellikle ilkbahar mevsiminde soğuklardan koruyun.

Sulama

Ginkgo Biloba bonsailer ilkbahar ve sonbahar aralığında oldukça iyi sulanmayı ister. Aşırı sulamaktan kaçının her bonsaide olduğu gibi. Musluk suyu kullanabilirsiniz, dayanacaktır.

Gübreleme

Ginkgonuz tomurcuklarını patlatmak üzere olduğunda gübrelemeye başlayabilirsiniz. İlkbahar döneminde yüksek azot içeren gübreler kullanmalısınız. Azot ağırlıklı gübre Ginkgolar için önemlidir. Sonbahar döneminde yaprakları sararıncaya kadar sıvı bonsai gübresi kullanabilirsiniz. Gübreleme ile alakalı öneriler için diğer yazıyı okuyabilirsiniz.

Budama ve Telleme

Budama konusunda çok tecrübem olmasa da yararlandığım kaynaklarda; uzun sürgünlerin 2 yaprağa kadar kısaltılabileceği bilgisine ulaştım. Ginkgo Biloba’ya derin yaralar açmaktan kaçınmak, mümkünse aşı macunu ile bu yaraları kapatmak gerekir. Telleme ise, esnek olan bu ağacın her mevsimde tellenebileceği yönünde. Oldukça esnek dalları olan bu tür, şekillendirmek için de iyi bir eğitim ağacı.

Saksı Değişimi ve Toprak

Genç ağaçlar her yıl ilkbahar döneminde toprak yenilemesi isteyecektir. 10 yaşının üstünde ağaçlarda bu süreyi 2 seneye çıkartabilir, biraz daha yaşlı ağaçlarda ise 5 yılda bir yapabilirsiniz. Toprak seçimi konusunda ise bonsai toprak karışımı kullanabilirsiniz önerisini verebilirim. Bu toprağın yüksek drenaj kapasitesine sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Bonsai toprağı ile alakalı yazımı okuyun.

Daha ayrıntılı bilgiler için Bonsai Notları YouTube kanalını takip eder misiniz?

Bonsai Ormanı için hazırladığım videoyu mutlaka izleyin.

Son Düzenlenme: 02/03/2022 Düzenleyen: Bahçe Defteri Editör

Bahçe Defteri Editörhttps://bahcedefteri.com/
Bahçe Defteri editör ekibinin kullanıcısıdır.
BENZER İÇERİKLER

2 YORUMLAR

  1. Merhana. Mabet ağacı bonsaisi bakımı ile ilgili yazınız çok güzel. Emeğinize sağlık. Fakat Türkiye’de bonsaisini bulamıyorum. Çok araştırdım. Sizin bildiğiniz bulabileceğim bir yer var mı? Teşekkürler

    • Merhaba;

      Bonsai satın almak için ben de çok kaynak bulamıyorum. Sadece fidanlardan toplayıp kendi çalışmalarımı yapıyorum. Türkiye’de yeni rağbet gören Bonsai Seika var bence oraya bakarsanız bulabilirsiniz bonsai çalışmalarını. Fiyatı da uygun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler yazılar