Mabet Ağacı (Ginkgo Biloba)

Damarlı bitkiler bölümünden Ginkgoaceae ailesine bağlı çok yıllık bitki

Ana SayfaBitkilerMabet Ağacı (Ginkgo Biloba)

Yaprak döken ve renkleri değişen bir tür olan Gingko Biloba, uzun zamandır üzerinde çalışmak istediğim bir ağaçtı. Geçtiğimiz günlerde Koronavirüs nedeniyle fidanlıklara da gidemediğim için internet üzerinden satın alarak bir bonsai ormanı projesi daha yapmak aklıma geldi. 10 tane Ginkgo Biloba fidanı satın aldım ve hemen işe koyuldum. Tabii bu süre içerisinde bu ağacın bakımı ve diğer özellikleri ile de birçok kaynaktan bilgi topladım. Bu bilgileri sizinle paylaşmak, Ginkgo Biloba bonsai bakımı ile alakalı notlarımı da buraya yazmak istiyorum. YouTube kanalına video da yükleyeceğim ama ağaçlar streç filmle sıkıştırılarak paketlendiği için yaprakları çok kötü durumda olduğu için şimdilik estetik görünmedikleri için video çekmedim.

Alem:Plantae
Bölüm:Tracheophyta – Damarlı Bitkiler
Grup:Açık Tohumlular
Takım:
Sınıf:Ginkgoopsida
Aile:
Cins:Ginkgo

Ginkgo Biloba Ağacının Genel Özellikleri

Ülkemizde Mabet Ağacı olarak da bilinen bu türün genç fidanlarının gövdeleri açık gri olur. Biraz daha yaşlı ağaçlarında ise bu kabuk rengi daha koyu bir griye dönüşür. En büyük ve en yaşlı Ginkgo Biloba ağacı türleri Çin'de yer alır ve bu ağacın ana vatanı da Çin'dir. Bazı Mabet Ağaçları 40 metrenin üzerine çıkabilir, yaşlarının da 4000 civarı oldukları tahmin edilir. Bu anlamda gerçekten uzun ömürün bir simgesi haline gelen bu ağaç türü, ayrıca şifalı olduğuna da inanılan bir türdür. Erkek ve dişi olarak iki farklı türü olan bu ağacın cinsiyetlerini yapraklarından kolayca anlayabilirsiniz. Sonbahar dönemlerinde yaprakları göz alıcı bir sarılığa bürünen bu türün yaprakları ve tohumları kurutularak çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Bonsai Ormanı için hazırladığım videoyu mutlaka izleyin.

2 Yorumlar

  1. Merhana. Mabet ağacı bonsaisi bakımı ile ilgili yazınız çok güzel. Emeğinize sağlık. Fakat Türkiye’de bonsaisini bulamıyorum. Çok araştırdım. Sizin bildiğiniz bulabileceğim bir yer var mı? Teşekkürler

    • Merhaba;

      Bonsai satın almak için ben de çok kaynak bulamıyorum. Sadece fidanlardan toplayıp kendi çalışmalarımı yapıyorum. Türkiye’de yeni rağbet gören Bonsai Seika var bence oraya bakarsanız bulabilirsiniz bonsai çalışmalarını. Fiyatı da uygun.

Aklınıza Takılanları Sorun

Bülten Aboneliği

En son yayınlanan içeriklerden haberdar olmak için listemize kaydolmanız ve onlarca kişi arasına katılmanız yeterli. Sizi son içerikler konusunda sık sık bilgilendireceğiz.

Reklam Alanı