Grevillea ‘Canberra Gem’

Çam ağacına benzeyen iğne yaprakları ve kırmızı renkli çiçekli görüntüsü ile grevillea çalı yapılı bir bahçe bitkisidir. Çiçeklerini ilkbahar mevsimi ile birlikte açmaya başlayan ve Proteceae familyası içerisinde bulunan bu cinste, birçok tür, melez, hibrit ve kültivar bulunmaktadır. Bu türlerin neredeyse tamamı da Avustralya ve Yeni Gine menşeilidir. Dünya genelinde bilinen ismi Canberra Gem olan bu bitki, Türkiye’de grevillea çalısı şeklinde de adlandırılır. ‘Canberra gem’ esasen grevillea’nın kültivarıdır.

Grevillea Özellikleri

  • Canberra gem kültivarı 2 m gibi bir boya ulaşabilir.
  • Yaprakları yıl boyunca yeşil kalmaya devam eder.
  • Bahçelerde sınır noktalarında çit olarak kullanılabilir.
  • Hava şartları çerçevesinde bazen kış ortası bazen ilkbahar ile birlikte çiçek açabilir. Sıcak iklimlerde yaz mevsimine kadar çiçekler devam ederken, bazen uygun iklimlerde sonbahara kadar devam edebilir.
  • Kış mevsiminde ise bitki -10 derece gibi sıcaklıklara kadar dayanıklıdır.
Gravellea çalısının görünümü
Gravellea çalısının görünümü

Grevillea Bakımı

Bitkinin sağlıklı bir şekilde yetiştirilebilmesi için toprak, sulama, ışık ve konum gibi özelliklere dikkat ederek yetiştiricilik yapılması önemlidir.

Işık

Canberra gem fidanlarının yetiştirilmesi için iyi güneş alan bir yer tercih edilebilir. Fakat hafif gölge alan ve ağaçlar arasında bulunan bölgelerde de yetiştirmeyi tercih edebilirsiniz.

Toprak

Yetişebileceği en iyi topraklar arasında asitli ve nötr topraklar yer alır. 7.5 üstü pH olan ve alkalin içerikli topraklar bu bitki için uygun olmayacaktır. Eğer yetiştireceğiniz bölgede ağır killi bir toprak bulunuyorsa, kökünü çürümekten korumak için derin bir çukur kazarak içine uygun türde toprak doldurmayı seçebilirsiniz.

Sulama

Susuz dahi yaşayabilecek bir bitki olsa da çok sıcak yaz aylarında yine de su ihtiyacı hissedebilir. Bu dönemlerde kökü kurumayacak şekilde toprağa hafif nemli tutacak bir yapıda sulama yapabilirsiniz.

Budama

Çalı formundan yetiştirilen bir bitki olduğu için özellikle bahçelerde çok fazla budama ihtiyacı bulunmamaktadır. Ancak çit bitkisi olarak kullanacaksanız dikim yaptığınız alanlarda düzenli bir görüntü elde etmek için budama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Grevillea çiçeği
Grevillea çiçeği

Grevillea Nasıl Çoğaltılır?

Uzun ömürlü bir çalı bitkisi olması ile birlikte bu türde çoğaltma işlemi gerçekleştirmek için öncelikle fidan üretimi yapılması gerekmektedir. Doğru ve sağlıklı fidanlar elde etmek açısından da yaz başında yarı olgun konuma ulaşmış genç dallar içerisinden çelik alınır. Çeliklerin asitli ve nötr topraklarda yetiştirilmesi gerekir.

Grevillea Hastalıkları ve Zararlıları

Yılın bazı dönemlerinde bitkinin yapraklarında kararma ile karşılaşabilirsiniz ve bit basma durumu olabilir. Bu dönemlerde mantar ilaçları ve bit ilaçları kullanarak püskürtme yöntemi ile temizleme sağlanabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Çalı formunda çit bitkisi olarak kullanılabilecek bu bitki için aklınıza gelen önemli soruların cevaplarını bu bölümde bulabilirsiniz.

Grevillea Fidanı Nasıl Elde Edilebilir?

Bitkiden fidan elde etmek için kullanabileceğiniz tek yöntem yarı olgun dal çeliği uygulamaktır. Yöntemin ilkbahar mevsiminde uygulanması doğru olacaktır.

Grevillea Fidanları Nasıl Dikilmelidir?

Fidan dikimi için derince bir çukur kazarak yumuşatılmış toprak bu çukura eklendikten sonra dikim yapılmalıdır. Dikim sonrasında can suyunun bolca verilmesi ve gübre atılmaması gerekir.

Grevillea Evlerde Yetiştirilebilir Mi?

Genellikle saksı bitkisi olarak bu hibrit bitki tercih edilmemektedir. Ancak büyük saksılar içerisinde temin edilmiş bitkiler bazen balkonlarda yetiştirilebilir.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Rastgele İçerikler

Grevillea ‘Canberra Gem’