Horoz İbiği Çiçeği – Celosia

Ispanakgiller familyası üyelerinden biri olan horoz ibiği çiçeği yani Celosia, ülkemizde tanınmış bir süs bitkisi çeşididir. Aslında aynı familyanın üyelerinden biri olan Amaranth gibi bir cins ile birlikte çok benzer özelliklere sahip bir bitkidir. Bu bitki cinslerinin her biri süs bitkisi olarak bilinse de dünyanın birçok ülkesinde ise gıda olarak tüketilir.

Celosia cinsi içerisindeki birçok farklı tür çiçek yüzlerce hatta genellikle binlerce mini çiçeğin bir anda tıpkı bir alev görüntüsü şeklinde açması ile apayrı bir görsellik ortaya koyar. Açılan bu çiçekler genellikle püskül hatta horoz ibiğine benzer bir yapıya sahiptir. Ancak bazı türlerde çiçeklerin şekli de değişebilir.

Horoz ibiği çiçeği ise özellikle Celosia cristata olarak bilinen türdür. Bu türde açılan çiçekler horoz ibiği şekline benzer ve bu türden elde edilen kültivarlar da cristata grubu içerisindeki Celosia çiçekleri olarak bilinir. Zira cristata kelimesi tepelik anlamına gelirken, bu tür ülkemizde de çok fazla bilinen bir çeşittir.

Farklı renkleriyle horoz ibiği çiçekleri
Farklı renkleriyle horoz ibiği çiçekleri

Horoz İbiği Çiçeği Özellikleri

  • Horoz ibiği ile benzer bir yapıya sahip olduğu için karıştırılabilecek Amaranth cinsi çiçekler ve türleri ise daha az yetiştirilen bir çeşittir. Çiçekleri gösterişsiz bir yapıya sahip olan ve sarkık uzantılar halinde açan bu çiçekler halk arasında sirken olarak da adlandırılır.
  • Horoz ibiği süs bitkisi olarak çok popüler olsa da dünyanın birçok ülkesinde gıda olarak tüketilir. Özellikle de faydalı asitler ve vitaminler bulundurduğu için besleyici olarak görülürken, antiinflamatuar bir yapı ortaya koyduğu ifade edilir. Diyabetliler için uygun olmak ile birlikte gluten içeriği bulunmadığından bağırsak sağlığını da koruduğu söylenir.
  • Çiçeklenme mevsimi genellikle yaz mevsimi ile başlarken sonbahar ayında da çiçek görülebilir. Genel olarak Haziran ile Ekim arasında çiçekli görmek mümkün olurken, ekildikten sonra ise sadece 2 ay gibi bir sürede çiçek vermeye başlar.
  • Gösterişli çiçekleri sayesinde özellikle dikkat çekici bir yapıya sahip olan ve boyu 30-90 cm arasında değişebilen bir çiçek türüdür. Çiçeklerinde kırmızı, sarı, turuncu ve mor gibi renkler görülebilir.
Kırmızı horoz ibiği çiçeği
Kırmızı horoz ibiği çiçeği

Horoz İbiği Çiçeği Bakımı

Saksılarda ve bahçelerde yetiştirilmesi mümkün olan bu çiçek, toprakta tıpkı yabani bir ot gibi gelişme gösterir. Bu nedenle yetiştirmesi oldukça kolay olsa da yine de yetiştirme ayrıntılarına dikkat etmek önemlidir.

Işık

Hem bahçe bitkisi hem saksı bitkisi olarak toprakta yabani bir ot şeklinde kolaylıkla yetişebilirken, güneşten de gayet hoşlanan bir bitki çeşididir. Yani bulunduğu her noktada rahatlıkla güneş ışıklarından yararlanabilir.

Toprak

Bitkinin yetiştirilmesi için kullanılması gereken toprak saksı ve bahçe açısından değişim gösterebilir. Saksı yetiştiriciliğinde 20 cm gibi bir saksı kullanılabilir ve kültür toprağı seçimi gayet uygun olacaktır. Hafif geçirgen ve nitrojen açısından zengin topraklar için torf toprağı ile kompost ve saksı toprağı birbirine karıştırılabilir.

Bahçe yetiştiriciliğinde ise özellikle nemli toprağı seveceğini unutmamak gerekir. Bahçe toprağının özellikle güneş alan bir konumda yer alması ve çiçeğin aralarında 15 cm mesafe ile toprakta dikilmiş olması gerekecektir.

Mor horoz ibiği çiçeği
Mor horoz ibiği çiçeği

Sulama

Hem bahçede hem de saksılarda düzenli bir şekilde her gün az miktarda sulanması gerekliliği bulunmaktadır. Özellikle toprağını kontrol ettiğinizde nemini kaybetmeden yeterli miktarda su vermeniz gerekir. Fazla su verilmesi ise kök bölgesinden çürüme gibi bir sıkıntı oluşturabilir.

Budama

Çok yıllık bir bitki olmadığı için budama ihtiyacı göstermese de mevsim içerisinde solan çiçekleri ve yaprakları kurtarma imkanınız bulunmuyorsa, bu bölgeleri budayarak ve çiçekleri kopararak bitkiyi koruyabilirsiniz.

Celosia
Celosia

Horoz İbiği Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Celosia bitkisi çoğaltılırken hem tohum yöntemi hem de fide yöntemi tercih edilebilir. Öncelikle horoz ibiği tohumu göz önünde bulundurulursa, tohum kullanımı bitkiyi çoğaltmak için en ideal yöntemler arasında yer alır. Bu anlamda da çiçeğin kendisi üzerinden toplayabileceğiniz ve toprağa dökülen tohumları değerlendirmeniz mümkündür.

Elde ettiğiniz tohumlar toplanarak bir saksı veya bahçenin belirli uygun bir yerinde dikildiğinde kısa sürede yeni bir horoz ibiği bitkisi elde etmek mümkündür. Hatta her yıl toplamış olduğunuz tohumlar muhafaza edilerek, sonraki yıllarda da yeni bitkiler elde etmeniz mümkün olacaktır.

Eğer hazır bir şekilde horoz ibiği fidesi temin ederseniz, bu fideleri de saksı veya bahçe toprağı ile buluşturabilirsiniz. Hatta yaşamaya devam ettiği sürece fideleri şaşırtmak yani sık sık yerlerini değiştirmek noktasında da sıkıntı yaşamayacaksınız. Bu tip yer değişimleri sorun oluşturmadığı için başka bir bahçeden temin ettiğiniz horoz ibiği otu bahçenizde kolaylıkla çoğaltılabilir.

Horoz ibiği çiçeği ne zaman ekilir sorusu konusunda da ekim için özellikle kış aylarının bitmesini beklemeniz gerekir. Son ve sert soğuklar tamamlandıktan sonra tohumlar çimlendirilerek nemli bir toprağa ekme işlemi yapılabilir. Ancak bu işlemin saksıda yapılması ve filizlenme sürecinin oda sıcaklığında sürdürülmesi sonrasında açık alana yeni bitkiler alınabilir.

Kesme çiçekçilikte kullanılan horoz ibiği çiçeği
Kesme çiçekçilikte kullanılan horoz ibiği çiçeği

Horoz İbiği Çiçeği Hastalıkları ve Zararlıları

Bir gıda olarak da faydalı bir yapıya sahip olduğu için tüketilen ve özellikle hem diyabet hastaları hem de hamileler için yararlı görülen bu çiçek toprağa çok iyi kökler ile tutunur ve genellikle birçok faktörden etkilenmez. En önemli ayrıntı hastalık yaşamaması için toprağının nemli tutulması fakat çok fazla su verilerek kökünün çürütülmemesidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Celosia hakkında aklınıza gelen birçok farklı soru için cevapları bu bölümde elde edebilirsiniz.

Horoz İbiği Çiçeği Çok Yıllık Mıdır?

Horoz ibiği tohumu yıllarca muhafaza edilebilir ve bakımı çok kolay bir süs bitkisidir. Ancak her yıl yeniden tohumlar veya fideler ile yeni bitki elde edilmesi gerekir. Çünkü tek yıllık bir yaşam süresi vardır.

Horoz İbiği Çiçeği Nasıl Tüketilebilir?

Birçok farklı toplumda gıda olarak tüketilirken, genellikle “süper gıda” şeklinde adlandırılır. Bu yapısı ile birlikte çoğu zaman hafif bir pişirme veya kaynatma gibi yöntemler tercih edilir.

Horoz İbiği Çiçeği Evlerde Yetişebilir Mi?

Narin bir yapısı bulunması ile birlikte yetiştirmesi kolay bir bitki çeşididir. Birçok çiçekçide kolaylıkla bulmanız mümkündür ve ev ortamında da rahatlıkla yetiştirilebilir.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Rastgele İçerikler

Horoz İbiği Çiçeği – Celosia