Hosta Çiçeği – Hosta Plantaginea

Yaprakları iri ve dekoratif bir görüntüye sahip olan ve birçok çeşidi çok güzel kokuya sahip olan hosta çiçeği birçok bahçede değerli bir süs bitkisi olarak yetiştirilir. Kışın çok soğuk hava koşullarına dayanıklılık gösterebilen bu çiçek türü, (kuşkonmazgiller) familyası üyelerinden biri olarak bu türü ile özellikle Çin ve Doğu Asya kökenlidir.

Hosta Çiçeği Özellikleri

  • 45 farklı türe sahip olan Hosta cinsi içerisinde 2500'den fazla kültivar görmek mümkündür. Yani oval, dar yapraklı olan, sarılı-beyazlı, çizgili yapraklara sahip olan, mini veya dev Hosta türleri ortaya çıkarılmıştır.
  • Mevzubahis tür Hosta plantaginea olmak üzere bu tür 200 küsür yıldan daha fazladır Avrupa ülkelerinde görülür. Birçok Avrupa ülkesinde yaygın olarak yetiştirilir.
  • Plantaginea türünde iri yapraklar doğru bakım şartlarında bir insan yüzü kadar büyük olabilir. Yaprak boyları 45-70 cm arasında değişebilir.
  • Bahçelerde gölge ve tam gölge yerlerde çiçekleri çok güzel bir şekilde açabilirken, hosta bitkisi Japon toplumunda gıda olarak da tüketilir.
  • Yaz ortasından itibaren çiçek açmaya başlarken, bazen yazın başında dahi çiçek açabilmektedir. Güneşin batışından itibaren açılan çiçekler bir sonraki gün öğlen vaktine kadar açık kalır.
  • Tüm tomurcuklar bir arada açmadığı için çiçek açma sekansı günler boyunca devam eder ve her gün peş peşe yeni tomurcuklar açtığı için bahçeye güzel kokusunu günlerce yaymayı da sürdürür.
  • Kış soğuklarında -40 santigrat gibi hava koşullarına dayanabilen bu iri yapraklı dekoratif çiçek, yazın aşırı sıcak olmayan memleketler için gayet uygundur.
Hosta Çiçeği - Hosta Plantaginea
Hosta Çiçeği – Hosta Plantaginea

Hosta Çiçeği Bakımı

Bu çiçeği uygun iklimlerde sağlıklı ve keyifli bir şekilde yetiştirebilmek için bakım şartlarına özen göstermek gerekir. Bilhassa alacağı ışık miktarı, ihtiyaç duyduğu su miktarı ve toprağına dikkat etmek önemlidir.

Işık

Hosta plantaginea çok fazla güneş almayan bahçelerde gölgeyi iyi bir şekilde tolerans edebilen bir bitkidir. Ancak elbette güneşi hiç sevmeyen değil gölgeye uyum sağlayabilen ve sabahları birkaç saat güneş almak isteyen bir türdür. Hiç güneş almayan bahçe kısımlarına da dikilebilir. Fakat yazın aşırı sıcak memleketlerde zor yetişecektir.

Toprak

Seçilen toprağın suyu iyice süzebilmesi fakat çok hızlı bir şekilde kurumayacak bir toprak olması gerekir. Bahçe toprağında çok seçici olmamak ile birlikte toprağı iyi işleyip gübre katarsanız, gösterişli bir gelişim gösterebilir.

Sulama

Bahar ve yaz mevsiminde hava sıcaklığına dikkat ederek, susuz kalmasını engelleyecek şekilde sulamak önemlidir. Çünkü susuzluk yeni yaprakların güçsüz kalmasını ve mevcut yapraklarda da kuruma görülmesini ortaya çıkarır. Sabah erken saatlerde derinlemesine bir sulama yapmak ve yaz sıcaklarında da toprağın içine işleyecek bir sulama gerçekleştirmek önemlidir.

Hosta çiçeklerine yakından bakış
Hosta çiçeklerine yakından bakış

Hosta Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Sevilen bir bitki çeşidi olması ile birlikte 4 yıl gibi bir yetişme sonrasında kökten ayırma yapılarak çoğaltılabilir. İlkbahar mevsiminde uyanmaya başlarken kök ayırma yapılabileceği gibi tohum üzerinden de hosta çiçeği üretimi yapılabilir. Yaklaşık 1 hafta çimlenen hosta çiçeği soğanı sonrasında da uygun toprağa alınmalıdır. Kök veya tohumdan yetişen bir yavrunun olgunlaşması yine 4 ile 8 yıl arasında değişebilir.

Hosta Çiçeği Hastalıkları ve Zararlıları

Bu bitki çeşidinin özellikle çok az sulanması ve suyun derine işlememesi ile sarardığı bilinmektedir. Ancak drenajı iyi olmayan bir toprakta çok fazla sulama da cansız bir görüntü ortaya çıkarırken, bazen çok bitkin olduğunda da mantar problemi görülebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Zarif ve gösterişli hosta çiçeği için aklınıza gelen önemli soruların cevaplarını bu bölümde bulabilirsiniz.

Hosta Çiçeği Evde Yetiştirilebilir Mi?

Genellikle hosta türleri açık mekânda yetiştirilmek için uygun çiçeklerdir. Ancak ışık, gölge ortamı, iyi bir saksı ve nem ayarlandığında iç mekânda yetişebilir.

Hosta Bitkisi Ne Zaman Çiçek Açmaya Başlar?

Çok hoş bir kokuya sahip olan mavi ve beyaz çiçekler genellikle yaz ortasında açar. Çoğu zaman Temmuz ve Ağustos'ta çiçekler görülürken bazen Haziran ayında da çiçek açabilir.

Hosta Çiçeği Uzun Ömürlü Müdür?

Tohum veya kök ayırma ile yetiştirilen çiçekler yaklaşık 5 yıl gibi bir sürede olgunlaşabilir. Sonrasında dayanıklı kökler ile çok uzun ömürlü bir bitki elde edilir.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Rastgele İçerikler

Hosta Çiçeği – Hosta Plantaginea