İç Mekan Bonsai Nedir?

Ana SayfaBonsaiİç Mekan Bonsai Nedir?

Bonsailer geleneksel olarak dış mekanlarda yetiştirilen ağaçlar olsa da iç mekanlarda da yetiştirilebilen türler insanlar tarafından geliştirilmiştir. Geleneksel bonsai ile aralarında çok fark olmasa da iç mekan bonsailer bazı bonsai ustaları tarafından çok da kabul edilmezler. Yine de hem endüstriyel manada hem de sanatsal anlamda iç mekan bonsailerin çok önmeli yerleri olmuştur. Her iki türlü de saksıda ağaç yetiştirme sanatının temelinde sağlıklı ağaçlar yetiştirmek ve estetik görünümler elde etmek vardır.

İç Mekan Bonsai Bakım ve Yetiştirme

İç mekan bonsailer de geleneksel bonsail türleri gibi iyi sulama ve sıkı bakım gerektirir. Yine de iç mekan bonsaileri daha dayanıklı ve şartların üstesinden gelebilecek, kışın derin uyku istemeyen türler arasından seçmek gerekebilir. Her ağaç iç mekan bonsai adayı olmak için uygun değildir.

Aydınlatma

İç mekan bonsailerde aydınlatma ayarlaması için iyi bir sistem gerekir. Normal aydınlatma için kullanılan ışıklar ağaçlar için yetersiz kalabilir. Başarılı bir iç mekan bonsai yetiştirmesi yapmak istiyorsanız ışık isteği düşük ağaçlar arasından seçim yapmanız gerekir. Bonsainiz için daha iyi bir aydınlatma ihtiyacı duyuyorsanız onu pencereye yakın bir yere koymanızda fayda olabilir. Böylece doğal ve sınırsız ışık kaynağını ona sunmuş olursunuz. Daha sistematik bir sistem kurmak istiyorsanız da bonsai odası kurabilirsiniz. Bu konuyla alakalı bir yazı yazacağım.

Sıcaklık

İç mekan bonsailer için uygun ortam sıcaklığına karar verebilmek için o ağacın doğal şartlarında maruz kaldığı en az sıcaklık ile en yüksek sıcaklığın ortalamasını almak gerekir. Bir ağaç ortalama 14-18 derece aralığında doğada yaşıyorsa bu ortamı ona sağlayabilmek önemlidir. Genellikle tropikal ağaçlar iç mekandaki sıcaklıklara dayanıklı olur. Tropikal ağaçların bakımı ile alakalı da bir yazı hazırlayacağım, orada bunlara değinirim. Tropikal olmayan ağaçlar için ise kışın hiç olmazsa ısınmayan bir odada konumlandırmak iyi gelebilir. Çünkü bu ağaçlar kış uykusuna geçiş yapmayı severler ve uyandıklarında daha güçlü olurlar. Bu nedenle onlara ısınmayan bir odada soğuk havanın tadını çıkarabilecekleri bir yer ayarlarsanız çok hoşlarına gidecektir.

Nemlilik

İç mekanlarda özellikle klima ve kalorifer etkisiyle nem çok azdır. Ağaçların ihtiyaç duydukları nemi sağlamak bu yüzden önemlidir. Mumsu yaprakları olan Ficus bu yüzden iç mekanda yetiştirmek için çok uygundur. Eğer nem isteyen bir ağacınız varsa ve çözüm arıyorsanız, bonsainizi su dolu bir kabın üstüne koyarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi yapmanız ağacınıza nemini kazandıracaktır. Veyahut bonsainizi cam ya da plastik bir fanus içerisine alabilirsiniz, bu da sera etkisi yaratarak nemlenme sağlayacaktır.

Kapalı Mekanda Yetiştirilmeye Uygun Ağaç Türleri

  • Crassula Ovata (Para Ağacı): Bu mekan çok sert koşullara dayanabilen bir türdür. Yeşim ağacı olarak da bilinirler, özellikle genç para ağacı bonsai olarak yetiştirilmek için oldukça güzel bir adaydır. Ben de bir tane edineceğim, arayıştayım. Hakkında mutlaka yazarım.
  • Cycas Revoluta (Yalancı Palmiye): İç mekanlarda tropik ada görünümü elde etmeyi isteyenlerin sık sık kullandığı bir ağaç türü. Ben hiç görmedim ama internette güzel örnekleri mevcut.
  • Dracaena Marginata (Ejderha Bitkisi): Gövdesi kalınlaşmayan, hızlı uzamaya elverişli ve şekil vermek için iyi bir deneyim yaşayabileceğiniz bitki türü. Ben hiç kullanmadım, belki bir kompozisyonda faydalanırsam sizinle mutlaka paylaşırım.
  • Ficus Benjamina (Vahşi İncir): Vahşi demem gözünüzü korkutmasın şaka yapmak için yazdım.
  • Portulacaria Afra (Cüce Yeşim Ağacı): Para ağacına benzeyen bodur bir türdür. Bonsai için çok uygun olduğu için sıklıkla tercih edilir.

Listede yer alan ağaç türleri dışında birçok ağaç ılıman iklime entegre edilerek ve gerekli eğitim verilerek iç mekan bonsai olarak yetiştirilebilir. Bu tamamen sizin uygun bir ortam sunmanıza ve gerekli bakımları yapmanıza bağlıdır.

Aklınıza Takılanları Sorun

Bülten Aboneliği

En son yayınlanan içeriklerden haberdar olmak için listemize kaydolmanız ve onlarca kişi arasına katılmanız yeterli. Sizi son içerikler konusunda sık sık bilgilendireceğiz.

Reklam Alanı