İç Mekanlar İçin Dört Bonsai Önerisi

Ana SayfaAğaçlarİç Mekanlar İçin Dört Bonsai Önerisi

Çoğu bonsai iç mekan bonsai olarak satılıyor olsa da tüm ağaçların doğal ortamları dış mekanlardır. Tüm ağaçlar gibi bonsailer de güneş ışığı, rüzgar ve esinti gibi iklimsel faktörlere ihtiyaç duyarlar. Çoğu ev bitkisinden farklı olarak da sık sık sulanmak zaman zaman da kök budaması gibi işlemler gerektirirler. Yine de tüm bunların yanında, iç mekan bonsai olarak değerlendirilebilecek bazı türler bulunur. İklimle alakalı uyumsuzluklara karşı daha dayanıklı olan bu türler, çoğu zaman ev içinde uygun bir yer bulunduğunda güzelce yetişirler. İç mekan bonsai bakımı sırasında içerideki doğal olmayan ışık çoğu zaman fotosentez için yetersiz gelir. Bu sebeple pencere yakınlarında, ışık alabilecek bir yerde konumlandırmaları gerekir. Yine bunun yanında, iç mekan bonsai bakımında kış aylarında pencereden gelebilecek dondurucu soğuklardan da korunmalılardır.

1- Ficus

Ficus Neriifolia örneği

Ficus türleri, bonsai olarak en çok bilinen türlerin başında gelir. Her internet sitesinde her fidanlıkta ya da çiçekçide ficus türünden bir bonsai görmeniz neredeyse yüzde yüz ihtimaldir. Ficus türleri her boydan ve farklı alt türlerden bonsai olarak değerlendirilen ağaçlardır. Genel olarak Benjamina ve Neriifolia alt türleri sıklıkla karşılaşılan türlerdir.
Ficus Benjamina: Yemyeşil yaprakları ve ilginç kök yapısı ile yaprak dökmeyen bir ağaç türüdür. İncirlerin uzaktan kuzenidir ve çok dayanıklı bir yapısı vardır. İç mekanlarda hemen her boyda bonsai olarak değerlendirildikleri görülebiir.
Ficus Neriifolia: Güçlü ama ince yaprakları, zayıf dal yapısı ile söğüt benzeri bir görünüme sahiptir. Havai kökleme ile iki alt tür de kolayca çoğaltılabilir.

Ficus türleri hakkında ayrıntılı bigi için blog yazımı okuyun.

2- Bodur Şeflera

Şemsiye Ağacı örneği

Cüce şemsiye ağacı olarak da bilinir. Ahtapot ağacı olarak da birkaç kaynakta gördüm ama genellikle şemsiye ağacı olarak adlandırıyor herkes. Türkiye’de de bodur şeflera demişler. Çeşitli şekillerde bonsai olarak yetiştirmeye müsait bir yapısı vardır. Ben daha önce bodur şeflera bakımı ile uğraşmadım ama bu yazıyı hazırlayıp sunduktan sonra sanırım bir tane edineceğim. Bakımı ile alakalı bulduğum kaynaklarda iç mekan bonsai olarak kolayca eğitilebileceği, nemli ortamları çok sevdiği gibi bilgilerden bahsediliyor. Her dem yeşil olan bu ağaç türü 7-9 taçlık yapraklar ile çok güzel bir görünüme sahip. Telleme ve budama gibi şekil verme çabalarına çok olumlu tepki vermediği için çoğu bonsai sanatçısı bu ağaç ile çalışmayı tercih etmezmiş. Ben en azından deneyeceğim bakalım.

3- Çin Karaağacı

Instagram’da paylaştığım Ulmus

Aslında kaynaklarda iç mekanda yetiştirilebildiğini okuduğum zaman çok yadırgamıştım. Araştırmalarıma devam edince güvendiğim birkaç kaynağın da bu yönde bilgi vermesi sayesinde listeme ekledim. Evet efendim Çin Karaağaç türlerine evde bakabiliyorsunuz. Bence bakmayın onlar dışarıda daha iyi görünüyorlar ama teoride bakılabiliyor. Büyüdüklerinde antik birer eser gibi göründüklerinden, iyi bir telleme ve budama ile seneler sürecek bir emek ile harika bir Çin Karaağaç bonsai sahibi olabilirsiniz. Benim Çin Karaağaç türü hakkında yazdığım yazı da mutlaka göz gezdirmeniz gereken bir kaynak.

4- Serrissa Japonica (Snowrose)

Serissa Japonica İç Mekan Bonsai için uygun bir aday.

Kar gülü olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz bu ağaç türü; küçük yapraklara sahip, çekici çiçekler üreten odunsu gövdeli bir bitkidir. Farklı kaynaklarda Bin Yıldızın Ağacı olarak da geçtiğini okuduğum bu tür, benim sahip olduğum ve aktif olarak yetiştirdiğim bir tür değil. Sadece görüntüsü ve estetik yapısı sayesinde dikkatimi çekti. Bir tane edinmeyi düşünüyorum. İç mekanlarda güzel ışıkla gayet güzel yetişebilen bu türün, çok fazla yet değişikliği sevmediğini de öğrendim. Fazla ışık ve bölge değişimi strese sokabiliyormuş, bu da yapraklarında ani dökülmeler gözükmesine neden olabiliyormuş.

Aklınıza Takılanları Sorun

Bülten Aboneliği

En son yayınlanan içeriklerden haberdar olmak için listemize kaydolmanız ve onlarca kişi arasına katılmanız yeterli. Sizi son içerikler konusunda sık sık bilgilendireceğiz.

Reklam Alanı