İlkbahar İçin Hazır mısınız?

Ana SayfaAğaçlarİlkbahar İçin Hazır mısınız?

İlkbahar yaklaşıyor. Çok yakında güneş yeniden hiç olmadığı kadar ışık saçacak, kuşlar şarkılarıyla dört yanınızı şenlendirecek. Bunların yanında çiçekler açacak, ağaçların tomurcukları patlamaya hazırlanacak. Tabii küçük de olsa büyük de olsa bahçe sahibiyseniz, bazı hazırlıklar yapmanız ve baharı çiçeklerinizle ağaçlarınızla karşılamalısınız. Bahar için bahçenizde hazırlık yapmanız, çiçeklerinizi ya da ağaçlarınızı belirli bir düzende bakmanız gerekir.

Küresel ısınma ile birlikte sert kışlar artık geride kaldı. Az da olsa bir kış yaşıyoruz ve yakında baharı karşılayacağız. Artık internet üzerinden ya da fidanlıklardan fide ya da fidan sipariş etmenin, bahçecilik alet edevatlarını temizlemeniz gerekiyor. Bu yazıda hem bonsai bakımı yapanlar hem de genel bahçecilik ile ilgilenenler için bazı ipuçları paylaşacağım. Uygulamanız halinde daha güzel bir bahar geçirebilir, kendinizi ve bahçenizi daha iyi hazırlayabilirsiniz.

1. Bahçe Aletlerinizi Hazırlayın

Eğer doğru aletlere sahip değilseniz, bahçecilik ile alakalı tam hazır olamazsınız. Doğru hamleleri doğru aletlerle yapmak, bahçenizin geleceği için oldukça önemlidir. Bahçenizdeki, balkonunuzdaki düzeni sağlayabilmek, estetik olarak daha hoş görünen bir bahçe oluşturmak için doğru aletleri kullanmanız gerekir.

Tüm aletlerinizin üzerindeki toz, çamur, pas gibi istenmeyen kalıntıları temizleyin. Gevşeyen ya da şekli bozulan aletlerinizi sağlamlaştırın. Çamur ve kalıntıları temizlemek için deterjanlı su kullanabilir, dilerseniz kazıyabilirsiniz. Temizlik önemlidir çünkü budama ve çapalama gibi işlemlerde steril aletler kullanmanız gerekir. Bu aşamayı sakın unutmayın.

2. Bahçenize Ekleyeceğiniz Çiçek ya da Ağaçları Belirleyin

Bahar gelmek üzereyken internet üzerinden fidan satışı yapan sitelerden alışverişler de artacak. Siz elinizi erken tutup siparişlerinizi önceden vermeyi deneyebilirsiniz. Bahar geldiğinde kışın verdiği hasar sonucu artık bakılamayacak durumda olan bitkilerinizin yerine yenilerini ekmek isteyebilirsiniz. Dolayısıyla bu alışverişi erkenden yapıp istediğiniz görüntüyü elde etmek için bahçenizi hazırlamış olursunuz. Yine aynı şekilde saksı eksiğiniz varsa saksı satın almayı unutmayın. Ayrıca toprak eksikleri için toprağınızı satın alın, uygun saksı ve ağaçlarınız için uygun toprağı seçtiğinizden emin olun. Saksı değişimi yapacağınız için saksı ve toprak alışverişi yapmanız önemlidir.

3. Gübrelerinizi Hazırlayın

Bitkileriniz için daha güçlü bir toprak elde edebilmek için toprağı doğru şekilde beslemeniz gerekir. Farklı türler için gübre çeşitlerinin değiştiğini de göz önünde bulundurarak gübre alışverişinizi önceden yapın. Toprağınızı besleyin ve bitkileriniz için hazır olduklarına emin olun. Kaliteli ve doğru gübrelerle beslenmiş topraklar daha iyi bitki yetiştirmenize olanak sağlar.

4. Zararlılardan Kurtulun

Bahçenizde ağaçlarınıza ya da çiçeklerinize zarar verecek birçok sorun oluşabilir. Mantarlar, bitler gibi bu parazitler için önceden önlem almanız gerekir. Bahçenizdeki zararlılardan kurtulursanız, bitkileriniz gelişme döneminde daha iyi sonuçlar verecektir. Daha güzel büyüme sağlayan ağaçlar ve çiçekler için mutlaka zararlılardan kurtulmanızı sağlayacak takviyeler kullanmanız gerekir.

5. Yağmur Suyunu Toplamak İçin Düzenek Kurun

Yaz aylarında su ihtiyacınız neredeyse hiç bitmeyecek. Bu nedenle bahar yağmurlarının verdiği bereketli suları toplamanız gerekir. Bahçenize ya da balkonunuza gerekli düzenekleri kurduğunuzdan emin olun ve yağmur suyunu toplayın. Su giderlerinin çıkışına yağmur suyu toplamak için bidonlar koyarsanız, bu işlemi kolayca halledebilirsiniz.

Aklınıza Takılanları Sorun

Bülten Aboneliği

En son yayınlanan içeriklerden haberdar olmak için listemize kaydolmanız ve onlarca kişi arasına katılmanız yeterli. Sizi son içerikler konusunda sık sık bilgilendireceğiz.

Reklam Alanı