İmza Ağacı – Clusia Rosea

Genellikle bitki yapraklarına sert ve sivri bir malzeme ile hasar verildiğinde yaprak sağlığı bozulur. Fakat imza ağacı yapraklarına iğne veya kürdan gibi sivri bir malzeme ile yazı yazılabilir. Yapraklar hasar gördüğünde veya üzerine resim yapıldığında dahi çizilen yerlerden yaprağın sağlığı etkilenmemektedir.

Clusia rosea yaprak üzerindeki bu iz ve çizgiler ile birlikte yaprakları bozulmadan birkaç yıl aynı görüntüsünü koruyabilir. Bu tür bir dayanıklılığı bulunduğu için İngilizcede autograph tree yani imza ağcı şeklinde adlandırılır. familyası üyelerinden olarak, geniş bir gölge oluşturabilir. Bilimsel olarak Clusia retusa şeklinde de adlandırılır ve anavatanı Kuzey Amerika'nın Güneydoğu bölümünde Florida kenti ve Karayip adalarıdır.

İmza Ağacı - Clusia Rosea
İmza Ağacı – Clusia Rosea

İmza Ağacı Özellikleri

  • Tıpkı kauçuk bitkisine benzeyen şekilde çok geniş ve iri yapraklar bulunur.
  • Süs bitkisi olarak salonlarda ve işletmelerde kullanılır.
  • Doğada ağaç gövdelerinde ve kayalıklarda kendiliğinden yetişebilen ve topraksız yani epifitik olarak da yaşayabilen bir bitkidir. Bir süre sonrasında kökler aşağıya doğru ulaşarak, toprak ile buluşur ve bu şekilde daha hızlı bir büyüme göstererek ağaca dönüşür.
  • Bahçelerde süs ağacı olarak estetik yaprakları, çiçekleri ve meyveleri ile kullanılır.
  • Genellikle çiçeği pembemsi beyaz olmak ile birlikte günün belirli bir bölümünde ise beyaz bir görüntü ortaya koyarken, daha sonra kahverengiye dönüşür ve en sonunda solar.
  • Meyveler ise olgunluk döneminde çiçek benzerinde yıldız gibi bir görüntü ortaya koyarken, nar tanesi şeklinde tohumlar görünmeye başlar.
Bahçede imza ağacı
Bahçede imza ağacı

İmza Ağacı Bakımı

Bir bahçe çiçeği olarak çok sevilen fakat salonlarda saksılar içerisinde de yetiştirilmesi tercih edilen clusia rosea için bakım ve yetiştirme ayrıntılarını doğru bilebilmek önemlidir.

Işık

Kış mevsiminde sıfırın altında en fazla 3-5 0C arasındaki soğuklara kadar dayanabilir. Gün boyunca güneş alan ve sıcak iklimlerde çok daha güzel yetişirken, uygun iklim ile karşılaştığında çok güzel bir bahçe ağacı oluşturur. Bu nedenle ülkemizde Akdeniz kıyı kesiminde düşük rakımda kışın çok soğuk olmayan bölgeler uygun olacaktır.

Toprak

Eğer bahçede yetiştirmek istiyorsanız, çok fazla toprak seçmeyen bir bitki olarak, sıcak iklimli topraklarda çok uyumludur. Eğer saksıda yetiştirmek istiyorsanız, rahatlıkla köklerini sığdırabileceği hava alan bir toprak ve geniş bir saksı seçilmelidir. Saksı içerisinde ise 3 ölçü torf toprağı ve 1 ölçü ponza taşı karıştırılarak kullanılabilir.

Sulama

Hem saksıda hem de bahçelerde bitkinin kök bölgesindeki toprak kurumaya başladıkça sulama yapmanız gayet yeterli olacaktır. Unutma veya ilgisizlik nedeniyle susuz kalmaya dayanıklı olsa da yaz boyunca sık sulama yapmanız gelişimini daha güçlü sürdürmesine fayda sağlar.

İmza ağacı yaprakları
İmza ağacı yaprakları

Gübreleme

Mayıs ayının başından itibaren Eylül ayının sonuna kadar özellikle salon bitkisi şeklinde yetiştirilirken, saksılara besin verilmesi gerekebilir. Bu süreç içerisinde özel sıvı bitki besinleri ortalama her 3 haftada bir uygulanabilir. Bitki tuzlu toprakları da sevdiği için toprağına bir miktar yanmış koyun gübresi karıştırmayı da tercih etmeniz mümkün olurken, bu sayede bitki besini ihtiyacı da duymayacaktır.

Budama

Clusia çok hızlı bir şekilde gelişme gösterir ve özellikle ilkbahar itibarıyla büyümesi hızlanır. Hızlı gelişimi nedeniyle kontrol dışında bir büyüme elde etmesini engellemek açısından ilkbahar mevsiminde bir budama yapılarak istediğiniz oranda küçültme gerçekleştirebilirsiniz. Hatta düzensiz uzamış dalları budamak için her mevsim bitki zarar görmeden budama yapmanız da mümkündür.

Saksıda imza ağacı fidanı
Saksıda imza ağacı fidanı

İmza Ağacı Nasıl Çoğaltılır?

Doğal ortamında da topraksız bir şekilde büyürken uzattığı köklerini toprağa değdirerek kendini büyüten ve çoğaltan bu bitki benzer bir şekilde çoğaltılabilir. Yani yetişmiş bir bitkinin dallarını kopararak bu dalları toprağa batırdığınızda, kısa sürede yeni bir fidan elde edebilirsiniz. Çünkü bu sayede çok hızlı bir şekilde köklenme elde eder.

Yeni bir daldan köklendirme gerçekleştirirken çürüme tehlikesini göz önünde bulundurursanız, köklendirme toprağı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca köklendirme gerçekleştirmek için doğru zamanı seçmek açısından da havanın biraz sıcak olması gerekir. Çok serin ve soğuk kış aylarında yine benzer kapalı soğuk mekanlarda köklendirme sağlanamaz.

Saksıda Clusia Rosea
Saksıda Clusia Rosea

İmza Ağacı Hastalıkları ve Zararlıları

Fiziki hasarlardan fazla etkilenmeyen bu ağaç sadece aşırı derece soğuğa dayanamaz ve bunun dışında hem sıcak havaya hem de suya dayanıklı bir bitkidir. Genellikle havasız kaldığında ve hiç esinti almayan karanlık köşelerde yaprak dökme problemi gösterebilir. Az sulama sonucunda da toprak bozulacağı için yapraklarda lekeler görülebilir.

Sık Sorulan Sorular

Clusia rosea hakkında önemli ve akla takılan soruların cevaplarını bu bölümde kısaca bulabilirsiniz.

İmza Ağacı Çiçek Açar Mı?

Genellikle her mevsim yaprak yeşilliğini koruyan bu bitki ilkbahar yaz mevsimlerinde çiçeklenme gösterir. Pembemsi beyaz çiçekleri akşamları beyaza dönerken, çok uzun bir yaşam süresi vardır.

İmza Ağacı Evlerde Yetiştirilir Mi?

Saksı içinde yetişmesi mümkün olan bu bitki evlerde de yetiştirilebilecek bir türdür. Ev ortamında da ılıman, güneş alan ve havadar bir ortam seçilmelidir.

İmza Ağacı Meyvesi Zehirli Midir?

Meyveleri zehirli olmak ile birlikte hem çocuklar hem de evcil hayvanlar için tehlikelidir. Fakat öldürücü bir etkisi olmasa da önemli rahatsızlık oluşturabilir.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İmza Ağacı – Clusia Rosea

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker

Refresh Page