Kalanchoe (Kalanşo)

Asya ve Afrika kökenli bitki cinsi

Türkçe adıyla ‘kalanşo’ olarak bilinen kalanchoe cinsi, sukulent familyasının üyesidir. Asya ve Afrika kökenli bu tropik bitkinin en fazla türü Madagaskar’da yer almaktadır. Crassulaceae familyasından gelen kalanşonun bilinen 125 farklı türü vardır. Parlak ve tombul yapraklarıyla gösterişli bir ev bitkisi olan kalanşonun çiçekleri demetler halinde açmaktadır. Doğada birçok farklı rengi olan bu bitki; sarı, kırmızı, turuncu, pembe ya da beyaz çiçeklere sahip olabilir.

kalonşe saksı değişimi
kalanşo saksı değişimi

Kalanşo Çeşitleri

Kalanşonun farklı çiçek ve yaprak yapısına sahip onlarca türü vardır. Bu türler arasında en bilinenleri ise aşağıdaki gibidir.

  • Kalanchoe Blossfediana: Bu tür, en yaygın kalanşo çeşididir. Farklı renklerde çiçekleri olan bu tür, uygun koşullar altında yıl boyunca çiçek verir. Doğal ortamında ise ilkbahar ayları çiçek açma dönemidir.
  • Kalanchoe Beharensis: Bu türün yapraklarının kenarları dikenlidir. Üst kısımları ise kadifemsi bir yapıdadır ve soluk yeşil bir renge sahiptir.
  • Kalanchoe Porphyrocalyx: Mor renkli gövdesi olan bu kalanşo türü, düzensiz yaprak yapısına sahiptir. Bu tür erken ilkbahar aylarında çiçek açar ve bitkinin boyu 20 santime dek büyüyebilir.
  • Kalanchoe Manginii: Bu türün çanı andıran sarkan çiçekleri vardır. Gösterişli bir yapısı olan Manginii, çiçeklerini uzun süre koruyabilir.

Kalanchoe Pinnata: Bu kalanşo türü dört mevsim boyunca yaprak dökmemektedir. Çoğunlukla tropik bölgelerde yetişen bu tür, pürüzsüz ve etli bir yapıya sahiptir.

Kalanşo Bakımı

Kalanşo cinsindeki bitki türlerinin bakımı son derece basittir. Temel bazı bakımlar sayesinde uzun yıllar boyunca yaşayan bir bitkiye kavuşabilirsiniz. Uygun bir ortamda yeteri kadar sulanan kalanşolar, ekstra bir bakım ihtiyacı duymazlar. Bununla birlikte gerekli bakımları yapar ve bitkinin konforuna özen gösterirseniz, verimli bir çiçeklenme dönemi geçirebilir.

Kalanşo bakımında önemli noktalardan biri aşırıya kaçmamaktadır. Bu bitki ne fazla suyu ne de fazla güneşi sever. Kışın güneş gören, yazınsa gölge bir alanda rahatlıkla yetişecektir. Çok soğuk ve sıcak havalar bitkinin yapraklarına ve köklerine zarar verir. Bunun yanı sıra hava akımlarından kolay etkilendiği için rüzgardan korunması gerekir. Boyu fazla uzamayan bu bitkiyi yılda bir defa gübrelemeniz yeterli olacaktır.

Kalanchoe bitkisi ışığı aldığı yöne doğru eğilir. Bu sebeple ara sıra yönünü çevirmek faydalı olacaktır.

Kalanşo Su İhtiyacı

Kalanşo çiçeği genel olarak su seven bitkilerden biridir. Bununla birlikte aşırı sulama köklerini çürütebilir. Sulama zamanının gelip gelmediğini anlamak için toprağın tamamen kurumasını bekleyebilirsiniz. Toprak tamamen kuruduğunda sulamayı aynı ölçekte yapmanız faydalı olacaktır. Yaz aylarında haftada 2 gün sulamanız yeterliyken, kış aylarında bu rutini haftada 1 kez olacak şekilde değiştirmelisiniz. 

Sulamada kullanılacak suyu bir ya da iki gün dinlendirilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra sakının alt tabağında biriken suları da dökebilirsiniz.

Kalanşo Saksı ve Toprak Seçimi

Kalanşo bitkisini yetiştirmek için humuslu toprak seçmelisiniz. Toprağın vitamin ve mineral açısından zengin olması daha iyi sonuçlar verecektir. Bu tip topraklarda kalanşo çok daha rahat biçimde yetişir. Yılda bir kez Nisan ayında toprak değişimi yapmanız ideal olacaktır.

Kalaonşo saksı değişimi, bitkinin büyüklüğüne göre yapılmalıdır. Saksı değiştirirken hali hazırdaki saksının bir numara büyüğünü tercih etmeniz yeterli olacaktır.

Kalanşo Güneş İhtiyacı

Kalonşo çiçeği güneş aldığı bölgeye doğru eğim gösterir. Bu sebeple düzenli aralıklarla saksıyı çevirmek gerekir. Doğrudan uzun süre güneş ışığı alması, bitkinin yapraklarını yakacaktır. Her ne kadar sıcağı sevse de, özellikle yaz aylarında doğrudan güneş ışığının altında kalmamalıdır.

Aydınlık ortamları seven kalanşo, yetersiz ışıkta gelişememektedir. Bitki çiçeklenme döneminde 10 ila 12 saat aralığında karanlıkta kalmalıdır. Sıcağı seven bu bitki fazla soğuklarda hasar görecektir. Bu sebeple kış aylarında kalanşonun 10 derecenin altında kalmaması gerekir. Bunun yanı sıra kış aylarında sulama için kullanacağınız suyun oda sıcaklığında olması da önemli bir detaydır.

Kalanşo Çiçeklenme Mevsimi

Kalanşo, aşırılıklardan hoşlanmayan, bakımı son derece basit bir bitkidir. Bu bitkiye gerekli özeni gösterdiğinizde sonbahar aylarından başlayarak yaz aylarına kadar çiçeklenebilir. İlkbahar aylarının başında ise hızlı biçimde büyümeye başlar. Sıcaklarda büyümesi yavaşlayan kalanşo, yaz bitimine doğru tomurcuk üretmeye başlar.

Kalanşo Budaması

Kalanchoe bitkinizin budanmasının doğru zamanda yapılması son derece önemlidir. Budama işleminin çiçek zamanı geçtikten sonra yapılması gerekir. Bu anlamda en uygun zaman ilkbahar ortasından yaz başına kadar olan süredir. Budamanın ardından kestiğiniz parçaları, köklendirebilir ve çoğaltabilirsiniz. 

Kalanchoe çiçekleri solduğunda makas ya da bıçak yardımıyla kesilerek alınmalıdır. Bu şekilde hem daha sağlıklı bir bitkiye kavuşmuş olursunuz hem de daha taze bir görünüm sağlarsınız.

Kalanşo Çoğaltma

Kalanşo çiçeğinin bakımı gibi çoğaltması da oldukça kolaydır. Bu dayanıklı bitki, birçok ortama rahatlıkla adapte olabilir. Bu sebeple çoğaltma adımlarını doğru uyguladığınızda, yeni bir bitkiye kavuşma oranınız çok yüksek olacaktır. Kalanşo bitkisini çoğaltmak için yaygın olarak kullanılan yöntemler çelikleme ve yapraktan çoğaltmadır.

Çelikleme ile Kalanşo Çoğaltma

Çelikleme ile çoğaltma yönteminde en az 34 santim uzunluğa sahip bir dalı bitkiden kesmelisiniz. Bu dal köklenene kadar suyun içinde bekletilmelidir. Dalların köklenmesi ortalama olarak 1 hafta sürer. Su da köklendirme yerine direkt toprağa da ekebilirsiniz. Suda beklettiğiniz dallar köklendikten sonra uygun bir saksıya dikilmelidir.

Çelikleme yönteminde dikkat etmeniz gereken konu, köklendirme yaptığınız suyun oda sıcaklığında olması gerektiğidir.

Yapraktan Kalanşo Çoğaltma

Kalanşo bitkinizi yapraktan çoğaltmakta oldukça basit ve başarılı bir yöntemdir. Orta boy, sağlıklı ve etli bir kalanşo yaprağını kökünden makas yardımıyla kesebilirsiniz. Kullandığınız makasın temiz olmasına özen göstermeniz, bitkinin hastalık kapmaması açısından önemlidir. Yaprak, hava alan bir yerde birkaç gün bekletilir. Arından yaprak suyun içine alınarak bekletilir. Yaprağınız köklenmeye başladığında uygun bir saksıya dikebilirsiniz.

Yapraktan çoğaltma yönteminde, yaprağın yalnızca alt kısmının suda bekletilmesi önemlidir. Orta kısımları suda bekletildiğinde sonuç sizin için başarısız olacaktır. Bunun yanı sıra yaprağı kopardıktan sonra direk toprağa dikerek, sulamanız da olumlu sonuç almanızı sağlayabilir.

Kalanşo Çiçeği Hastalıkları

Kalanchoe bitkisinin bakımı son derece kolaydır. Asgari bir bakımla dahi, bitkinizin yaşamaya devam edecektir. Buna karşın bazı hatalı uygulamalar, bitkinizin hastalanmasına yol açabilir. Kalanchoe çiçeğinde yaygın olarak görülen hastalıklardan bazıları şu şekildedir;

  • Küllenme: Küllenme yetersiz güneş ve yoğun nem gibi faktörlere bağlı olarak gelişen bir mantar hastalığıdır. Kalanşo küllenme hastalığına yakalanırsa büyümesi de duracaktır. Hastalığın yayılmasını engellemek için, hastalıklı yerler kesilebilir ve mantar ilacı kullanılabilir.
  • Yaprak yumuşaması ve lekelenmesi: Kalanşo yapraklar, soğuk hava şartlarında yumuşarlar. Bunun yanı sıra fazla sulama da yaprakların yumuşamasının bir diğer nedenidir. Bu sebeplere bağlı olarak kimi zaman yaprak lekelenmesi görmeniz de mümkündür. Çiçeğin bulunduğu ortamın ısısı 10 derecenin altındaysa, bitkiyi iç mekâna taşıyabilirsiniz. Eğer ısı yeterliyse, sulama rutininizi değiştirmeyi düşünmelisiniz.
  • Solma: Kalanşo bitkisi 25 derecenin üzerindeki ısılarda solacaktır. Bu sebeple özellikle yaz aylarında gölge yerlerde bırakmanız daha faydalı olacaktır.
  • Yaprak yanması: Kalanşolar yaz aylarında doğrudan güneş ışığı aldığında yaprakları yanacaktır. Aydınlık ve dolaylı güneş ışığı aldığı bir yere yerleştirmek bu sorunu çözecektir.
  • Sapların yumuşaması: Toprak iyi derene değilse ve aşırı sulama yapıyorsanız kökler çürüyecek ve sağlar yumuşayacaktır. Bu durumlarda sulama miktarınızı önemli ölçüde azaltmanız gerekir.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kalanchoe (Kalanşo)

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker

Refresh Page