Kasımpatı Rehberi: Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Yetiştirilir?

Ana SayfaBitkilerÇiçeklerKasımpatı Rehberi: Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Yetiştirilir?

Oldukça kolay yetiştirilebilen Kasımpatı (Krizantem) bitkisi, renkli görüntüleri ile oldukça sevilen bir çiçek türüdür. Ülkemizde Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilmeye uygun bu zarif çiçek hakkında bilmeniz gereken püf noktaları bu yazımızda ele aldık.

Kasımpatı Bitkisi Nedir? Kasımpatı Bitkisinin Özellikleri Nelerdir?

Papatyagiller familyasından olan Kasımpatı çiçeği ya da bir diğer ismi ile Krizantem, yaklaşık 30 farklı türe sahiptir. Otsu ve yıllık olan Kasımpatı çiçeği sarı, pembe ve beyaz renklere sahiptir.

Kasımpatı Bitkisinin Çeşitleri Nelerdir?

Kasımpatı çiçeğinin yaklaşık 30 farklı çeşidi bulunmaktadır ve bu 30 farklı çeşit sahip oldukları çiçeklerin farklılıklarına göre büyük katmerli, küçük katmerli, düğme şekilli ve küçüklü büyüklü papatya benzeri olmak üzere isimler alır.

Kasımpatı Bitkisi Nasıl Ekilir?

Kasımpatı bitkisinin sağlıklı büyümesi için öncelikle bitkinin ekileceği toprağın zararlı maddelerden temizlenmiş ve arındırılmış olması gerekmektedir. Temizlenilmiş toprağa tohumları serpiştirerek ve üzerini toprakla kapatarak Kasımpatı bitkisini ekebilirsiniz.

Kasımpatı Bitkisi Ne Zaman Ekilir?

Kasımpatı bitkisi, kış mevsiminin ocak ayında ekilmeye başlanabilir. İlkbahar mevsimine kadar Kasımpatı bitkisini ekebilirsiniz.

Kasımpatı Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?

Kasımpatı (Krizantem) iki farklı yol ile çoğaltılabilir. Bu yollardan ilki tohum ile Kasımpatı çoğaltmaktır.

Kasımpatı Tohumu Kaç Günde Çimlenir?

Ekildikten bir ay sonra tomurcuklanmaya başlar fakat bitkinin ekildiği yerin iklimine bağlı olarak bu süre 40 veya 50 güne çıkabilmektedir.

Tohum İle Kasımpatı Bitkisi Yetiştirme Nasıl Yapılır?

İhtiyacınız olan malzemeler; nemli çimlendirme torfu, Kasımpatı bitkisinin tohumları, streç film ve biraz su. Kasımpatı bitkisinin tohumlarını nemli çimlendirme torfunun üstüne atın ve 1-2 cm kalınlığında olacak şekilde tohumların üstüne nemli torf ekleyin. Kasımpatı bitkisinin nemli bir toprağa ihtiyacı olduğundan toprağın nemini koruyabilmesi için saksının üzerini streç filmle kapatın. Streç filmi kapamadan önce Kasımpatı tohumlarına can suyu vermeyi unutmayın. Kasımpatı dikiminden yaklaşık 3 hafta sonra çimlenme gerçekleşecektir. Filizleri gördüğünüzde geniş saksılara geçebilirsiniz.

Kökten Ayırma İle Kasımpatı Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

İlkbahar aylarının başında yeni filizlenen Kasımpatı bitkisinin köklerinden ayırın ve bu kökleri yeni yerlere dikin. Bu yöntem tohum ile Kasımpatı bitkisini çoğaltmaktan daha kolay olduğu için birçok bitki yetiştiricisi tarafından sıkça tercih edilir.

Kasımpatı Çiçeğinde Budama Nasıl Olmalıdır?

Budanmadığında yaz mevsiminde biçimsiz bir forma sahip olabilen Kasımpatı çiçeği kış mevsiminin sonlarına doğru dipten kesilerek budanmalıdır.

Kasımpatı Çiçeğinde Gübreleme Nasıl Olmalıdır?

Kasımpatı çiçeği için organik gübre kullanılması tavsiye edilir. Gübreleme aşamasından önce toprakta sterilizasyon yapılmalıdır. Ayrıca gübrelenen Kasımpatı bitkisinin toprağındaki tuz oranı az olmalıdır. Çok tuzlu toprak bitkiye zarar verecektir, bu nedenle fazla tuzlu toprağın bol su ile yıkanması önerilir.

Kasımpatı Bitkisinin Verimli Yetişebilmesi İçin Gereken Ortam Nasıl Olmalıdır?

Kasımpatı bitkisi tuzluluk oranı az, bol gübreli, killi ve havadar toprakları tercih eder. Eğer tuzluluk oranı yüksek ise bol su ile yıkanmalıdır. Bu eşsiz bitki yetişmek için geniş bir alana ihtiyaç duyar. Boy atmayan bu bitki herhangi bir şey ile temas ederse zarar görebilir. Bu nedenle Kasımpatı bitkisine uygun genişlikte bir alan sunmalısınız.

Kasımpatı Çiçeği Güneş Işığında mı Bakılmalıdır?

Kasımpatı doğrudan güneş ışığı almamalıdır. Çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda olmaması gereken Kasımpatı; yarı gölgeli veya yarı güneşli yerlerde olmalıdır. Çiçek açma dönemlerinde ısı ve sıcaklık isteyen Kasımpatı bitkisi, zaman zaman güneş alan yeri değiştirilerek eşit şekilde bitkinin gelişimi sağlanabilir. Kış mevsiminde Kasımpatı yetiştirmek isterseniz ortalama sıcaklık 12 derecenin altında olmamalıdır.

Kasımpatı Çiçeği Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Evde Kasımpatı çiçeği bakımı yapmak oldukça kolaydır. Kasımpatı bitkisi mineral ve vitamine ihtiyacı olan bir bitkidir bu yüzden düzenli bir şekilde gübre ve bitkiler için olan takviyeleri kullanabilirsiniz.

Kasımpatı Bitkisi Nasıl Sulanmalıdır?

Bu çiçek, çok su isteyen bir bitkidir bu nedenle de düzenli olarak az miktarda sulanmalıdır. Sulama düzeni her gün aynı saatlere denk getirilirse bitkinin gelişimini iyi anlamda etkiler. Bitkiyi sularken suyun sıcaklığına dikkat etmeli ne çok soğuk ne de çok sıcak bir su kullanmalısınız. Oda sıcaklığında olan su oldukça uygun bir tercih olacaktır.

Kasımpatı Çiçeği Dekoratif Olarak Nasıl Kullanılır?

Kasımpatı çoğu Avrupa ülkesinde ve Japonya’da cenazelerde kullanılmaktadır. Rengi, kokusu, içerdiği mineraller ve eşsiz görüntüsü ile çiçek buketlerinde, kozmetik ürünlerinde, ilaç sektöründe ve hatta yiyecek içecek olarak kullanılmaktadır.

Doğada krizantem
Doğada krizantem

Kasımpatı Bitkisi Çiçek Açar mı?

Kasımpatı bitkisi, doğal ortamında ve evlerde farklı zamanlarda çiçek açar.

Kasımpatı Bitkisi Ne Zaman Çiçek Açar?

Doğal ortamında sonbahar ayında kendini gösteren bu bitki yaz aylarında çiçeklenirken; ev ve kapalı alanlarda olduğunda Eylül ve Ekim gibi sonbahar aylarında çiçeklenir. Kasımpatı (Krizantem); Haziran, Temmuz ve ağustos aylarında, yaz mevsiminde çiçek açar. Özetle, Kasımpatı bitkisi ekimin yapıldığı aya göre yaz mevsiminde çiçek açar.

Kasımpatı Bitkisine Zarar Veren Şeyler Nelerdir?

Kasımpatı bitkisine fazla sıcak veya fazla soğuk su vermek oldukça zararlı bir işlemdir. Bitki oda sıcaklığında ve düzenli sulanma ister. Rüzgarın çok olmadığı, mineralli ve vitaminli bir toprakta sağlıklı bir şekilde yetişebilen Kasımpatısı bitkisi aynı zamanda dar bir alanda bulunmamalıdır. Fazla boy atmayan bu güzel bitki geniş bir alanda ve herhangi bir şeye değmeden büyümelidir. Yaprak bitleri ve örümcekler de bu nadide çiçek için oldukça zararlı canlılardır.

Kasımpatı Çiçeğinde Görülebilen Hastalıklar Nelerdir?

Kasımpatı çiçeğinde; yapraklarda lekelenme, solgunluk, külleme ve yaprak yanıklığı gibi hastalıklar görülebilmektedir.

Aklınıza Takılanları Sorun

Bülten Aboneliği

En son yayınlanan içeriklerden haberdar olmak için listemize kaydolmanız ve onlarca kişi arasına katılmanız yeterli. Sizi son içerikler konusunda sık sık bilgilendireceğiz.

Reklam Alanı