Kudret Narı (Momordica charantia)

Meyveleri için yetiştirilen kudret narı, tek yıllık, asma şeklinde ve çok hızlı büyüyen tropik bir bitki türü.

Kudret narı; şifalı meyveleri için yetiştirilen, tek yıllık ve sarmaşık özelliği bulunan bitkilerden biridir. İnce ve zarif dalları vardır. Tohumu doğru zamanda ekildiğinde ve doğru bakım uygulandığında meyve almanız mümkündür. Ancak oldukça itinalı davranmalı ve ilgi göstermelisiniz.

(kabakgiller) familyasının üyesi olan Momordica cinsi, 60 kadar türe sahiptir. Kudret narı bu cinsin Momordica charantia türüdür. Ekildikten sonra iki aydan daha kısa bir sürede meyve alabilirsiniz. Ham meyveleri yeşilken, olgunları ise turuncudur. Saksıda da yetiştirmek mümkündür ancak büyüdükten sonra bahçeye ekilmesi gerekir.

Kudret Narı Özellikleri

Bu bitki genel olarak kabak ve kavun gibi gelişim göstermektedir. Bu bitkinin dalları ve yaprakları oldukça ince ve narindir. Dalları giderek uzanırken, yapraklarıyla birlikte tutmaçlar çıkarır. Bu tutmaçlarla diğer bitkilere tutunur ve uzar.

Kudret narı yetiştiriciliği
Kudret narı yetiştiriciliği

Kudret Narı Bitkisi Bakımı

Bu nar, çok hızlı büyüyen bitkilerden biridir. Bununla birlikte beklediği ilgiyi göstermeniz gerekir. Tıpkı hıyar gibi çok hızlı büyür. Hatta hıyara oranla çok daha fazla uyumlu bir bitkidir.

Kudret Narı Ne Zaman Ekilir?

Kudret narı tohumu, ilkbahar aylarında ekilmelidir. En geç ilkbahar aylarının sonuna kadar bu tohumların toprakla buluşması gerekir. Tohumları bahçeye ya da saksıya dikebilirsiniz.

Tohumların yanına uzun bir sırık yerleştirmeli ve 10 santim aralıklarla, 2 santim derinliğe gömmelisiniz. Bu bitki açık havayı sever. Aynı zamanda günde minimum 4 saat doğrudan güneş alması gerekir.

Toprak Seçimi

Bu bitkiyi ideal biçimde yetiştirmeniz için humuslu, süzek ve yumuşak bir toprak hazırlamanız gerekir. Ayrıca bu toprağın iyi derecede gübrelenmiş olması da önemlidir. Sonbaharda yanmış olan koyun gübresi ile bahçedeki toprağın çok önceden gübrelenmiş olması ideal olanıdır.

Sulama

Tohumları suda bekleterek de çimlendirebilirsiniz. Ortalama olarak 5 günün sonunda filizlenen tohumları, orta boy bir saksıya ekebilirsiniz. Fideler için sulama oldukça önemlidir. Bu tropik bitkinin toprağının sürekli olarak nemli kalması gerekir. Bulunduğunuz iklime bağlı olarak 2 günde bir kez sulama yapabilirsiniz. Sulama noktasında aşıra kaçmamaya dikkat etmelisiniz.

Kudret Narı Nasıl Ekilir?

Eğer saksıya tohumları ekecekseniz, toprağın iki santim altına ekmeniz yeterli olacaktır. Suda filizlendirdiğiniz tohumların ise çimleri toprağın üzerinde kalacak şekilde edebilirsiniz. Sarmaşık kafes kullanmanız, meyvenin gelişiminde rol oynayacaktır. Unutmayın bu bitki asmaya benzer ve büyüdüğü sürece desteklenmesi gerekir.

Bitkinin fidesi çok daha kolay ve hızlı büyüyecektir. Fide olarak ekildiğinde birkaç haftada çiçeklenir. Bitkinin meyvesi yaklaşık 1,5 ayda olgunlaşır. Saksı yerine bahçeye ekerseniz, meyve verimi de daha fazla olacaktır.

Kudret Narı Tohumu Nereden Alınır?

Kudret narı tohumu günümüzde internetten bulabileceğiniz tohumlardan biridir. Ancak yaz sonundan başlayarak kışa satılan kudret narı meyvesi içerisinde birçok çekirdek yani tohum bulunmaktadır. Satın aldığınız meyvenin çekirdekleri kuru ve karanlık bir yerde saklayabilir, ilkbahar aylarında tohum olarak kullanabilirsiniz.

Kudret narı fidesi büyümeye başladığı anda yanına ektiğiniz sırıklara sarılmasına yardım etmelisiniz. Bu bitki normal şartlarda 6 metreye kadar uzayabilmektedir. Eğer yeterince suluyorsanız ve toprağını severse çok hızlı bir gelişim gösterecektir. Bahçeye ektiğiniz bitki kısa zamanda duvarlarınızı örtecek seviyeye gelir. İki ay içinde turunculaşan meyveleri görmeye başlarsınız. Sonbahar aylarında hava iyice soğuyana kadar ise çiçek açmaya ve meyve vermeye devam eder. Kış aylarında ise soğuktan solar ve ölür.

Kudret Narı Nasıl Tüketilir?

Kudret narı meyvesi, şifalı bir bitki olmasıyla bilinmektedir. Bunun yanı sıra bitkinin yaprakları ve turuncu renkteki meyveleri, onu çok hoş bir süs bitkisi haline getirmektedir. İlk olarak Hindistan'da şifalı bir bitki olduğuna inanılan kudret narı meyvesi, buradan Çin'e, oradan da Türkiye ve Balkanlara kadar yayılmıştır. İlk olarak 14. Yüzyılda Çin'de şifalı bir meyve olarak yayılan meyve, günümüzde Afrika ve Asya ülkelerinden Orta Amerika'ya kadar yaygın biçimde yetiştirilmektedir.

Doğal bir ilaç olduğu düşülen meyve, hem sebze gibi yenebilmekte, hem de ilaç yapılabilmektedir.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kudret Narı (Momordica charantia)

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker

Refresh Page