Leş Kaktüsü Rehberi: Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

BitkilerKaktüsLeş Kaktüsü Rehberi: Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?
Alem:Bitki
Bölüm:Tracheophyta
Sınıf:Magnoliopsida
Aile:Apocynaceae

Stapelia; Apocynaceae familyasına bağlı olan ve Afrika’nın kurak bölgesinde yetişen leş kaktüsünün yaklaşık 45 türü vardır. Bu türlerin otuzdan fazlası ise iç mekânda yetiştirilebilir. Bu bitki, nispeten küçük boyutlara sahiptir ve minik yapraklı sulu sürgünleri vardır. Leş kaktüsleri yaklaşık olarak 30 ila 50 santimetre arasında büyür.

Leş kaktüsünün bu kadar bilinmesini sağlayan şey ise, ilkbahar ve sonbahar arasında açan çiçekleridir. Bu çiçekler gövde tabanından kısa saplarda büyür ve 5 ila 40 cm genişliğinde olabilirler. Yıldıza benzeyen bu çiçekler, kırmızı, sarı, kahverengi gibi renklere sahiptir. Güzel görüntülerine rağmen bu çiçekler kötü bir koku yayarlar. Leş kaktüsü ismini bu kokudan almıştır. Çiçekler açtıktan kısa bir süre solduğu için kokuda ancak birkaç gün sürer. Solan çiçeklerin yerine içinde tohum bulunan bir meyve oluşur.

Stapelia en yaygın görülen leş kaktüsü türleridir. Bunun yanı sıra orbea cinsine bağlı olarak 56 tür bulunur. Bunların gövdeleri tepeden horozibiği şeklinde gelişir. Bu bitki Güney Afrika’da yetişmektedir ve kışın bol miktarda yağış alırlar. Orbea cinsi leş kaktüslerinin gelişim zamanı ilkbahar ve kış aylarıdır.

Leş Kaktüsü Bakımı Nasıl Yapılır?

Leş kaktüsünün gelişmesi ve çiçek açması için doğru bakım yapılması çok önemlidir. Bununla birlikte bu bitkinin bakımı oldukça kolaydır. Bu bitkinin nereden geldiği de düşünüldüğünde, yüksek sıcaklara ve güneş ışığına ihtiyaç duyarlar. Bu bitkiyi 15 dereceden daha soğuk iklimlerde yetiştirmek mümkün değildir.

Leş Kaktüsü Nasıl Ekilir?

Tıpkı diğer çiçek açan sukulentlerde olduğu gibi, leş kaktüsü de iyi drenaja sahip bir toprağa ihtiyaç duyar. Toprak ve saksının suyu kolayca tahliye edebilmesi gerekir. Leş kaktüsü için gübre kullanımına ise gerek yoktur. Bunun yerine bol miktarda modifiye edilmiş bir saksı karışımı kullanmanız ideal olandır.

Bu kaktüs karışımlarını hazır olarak satın alabilir ya da evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Kaktüs karışımı için 5 ölçü saksı toprağına ihtiyaç vardır. Toprağın nemi daha uzun süre tutabilmesi için içine 2 ölçü ponza ve perlit karıştırılmalıdır. Bu karışıma ayrıca bir miktar Hindistan cevizi lifi de eklenebilir. Bu lif, pH seviyelerinin aşırı asidik olmasını engelleyecektir. Ponza ve perlit gibi bu liflerle hazırlanan malç, nemi tutmaya yardımcı olacaktır. Pik olgunlaşma dönemine girdiğinde, bitkiniz saksının tamamına yayılır.

Leş kaktüsünüz iyiden iyiye gelişip büyüdüğünde, daha büyük bir saksıya almak gereklidir. Bunun için ideal zaman aralığı ilkbahar aylarıdır. Daha büyük bir saksı, sapların istedikleri yöne doğru uzamasını sağlar. Drenajı arttırmak için en alta çakıl taşıyla taban yapmak da işe yarar bir yöntemdir.

Leş Kaktüslerinde Çiçeklenme

Bu bitkinin kokusu pek güzel değildir. Buna karşın çiçekleri gerçekten etkileyici derece büyük ve güzeldir. Bu bitki diğer sukulentlerde göremeyeceğiniz düzeyde renkli bir çiçeğe sahiptir. Bazı durumlarda çiçeklerin boyu, bitkinin boyunu dahi geçebilir. Bu çiçekler sürgünlerin alt kısımlarından çıkar. Kötü bir kokuya sahip olmasına rağmen birçok yetiştiricinin evinde bu çiçekleri görmek mümkündür.

Leş Kaktüsü Beslenme ve Su İhtiyacı

Leş kaktüsleri fazla sudan hoşlanmazlar. Bu bitki bir çöl sukulentidir. Nem seviyeleri çok düşük olduğu anlarda dahi hayatta kalabilirler. Su depolama özellikleri sayesinde uzun süren susuzluk dönemini rahat geçirebilirler.

Leş kaktüsünün toprağını hafif nemli tutmak yeterli olacaktır. Yeniden su vermeden önce mutlaka kuruması beklenmelidir. Toprağın uzun süreler boyunca aşırı nemli olması köklerin çürümesine neden olur. Buna karşın çoğu kaktüsün aksine bu bitkiler sürekli olarak nemli tutulmaya ihtiyaç duyarlar.

Leş kaktüslerinin yaz aylarında, toprağın durumuna göre 1 ve ya 2 haftada bir kez sulanması yeterli olacaktır. Bahar aylarında ise ayda 1 kez sulanması yeterli olacaktır. Kış aylarında bu ara çok daha fazla açılabilir. Hatta tüm mevsim boyunca sulanmasa bile bitkiniz hayatta kalacaktır. Bu mevsimde saplar büzülmeye başlarsa, toprağı hafif nemlendirmek yeterlidir.

Leş Kaktüsü Nereye Konmalıdır?

Leş kaktüsleri tıpkı diğer sukulentler gibi ılık ve hafif nemli ortamlardan hoşlanırlar. Bu bitki bir saksı içerisinde rahatlıkla yetiştirilebilir. Bununla birlikte soğuk kış aylarında oda sıcaklığında bulunması gerekir. Bu bitki oda sıcaklığında rahat edecektir. Oda sıcaklığının 10 derecenin altına düşmemesi önemlidir. Leş kaktüsü kış ayları boyunca kuru tutulmalı ancak solma belirtisi gösterirse nemlendirilmelidir.

Bu kaktüs sıcağı sevse de, bitki ısıtıcıya yakın olmamalıdır. Yine güneş ışığını seven bir çöl bitkisi olmasına rağmen kısmi gölge altında yetişmesi idealdir. Bu bitki kendini 25 ve 35 derece arası sıcaklıklarda rahat ve mutlu hissedecektir. Aydınlatma koşulları zayıf olduğu koşullarda bitkinin yaprakları üzerinde soluk renkler oluşur.

Yaz aylarında bu bitkiyi kısmen güneş altında, ışık alabileceği bir pencere önünde tutmak ideal olacaktır. Kışın ise yine güneş ışığı alabileceği, sıcak bir yer bu bitki için yeterli olacaktır. Leş kaktüsünü mümkünse mutfak penceresinin önüne koyulmalıdır. Bu sayede mutfakta oluşan nemden de faydalanacaktır.

Leş Kaktüsü Nasıl Çoğaltılır?

Leş kaktüsünü tohumları henüz tazeyken ekerek çoğaltmak mümkündür. Tohumların gelişmesi ise genellikle zaman almaktadır. Bunun yerine çelik yöntemi de kullanılabilir. Çiçekten ekilen tohumlar birkaç gün içinde filizlenecektir. Bunun için yapılması gereken şey, gelişmiş çelikleri ayırıp incelemektir. Bu çeliklerde böcek ve hastalık gibi zararlı durumların olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu yöntemi sorunsuzca kullanmak için aşağıdaki yönergeler uygulanabilir;

  • İlkbahar aylarında büyüme hormonları aktif haldedir. Bu dönemde çelikleri ana bitkiden ayırmak gerekir.
  • Çelikleri bir gece dışarıda bırakmak iyi bir fikirdir. Bu sayede açılan yaralar iyileşecektir.
  • Ekilecek saksı için bir karışım satın alabilir ya da kendiniz bu karışımı hazırlayabilirsiniz.
  • Toprak karışımı ve saksının drenajı kontrol edilmelidir. Toprak su içinde uzun zaman kalırsa bitkiniz yaşama şansını kaybeder.
  • Çelikler ekildikten sonra saksının üzeri örtülmemelidir. Toprak biraz sulandıktan sonra saksı, ortam sıcaklığının 15 ile 18 derece olduğu bir yere saksı yerleştirilmelidir.

Leş Kaktüsünde Görülen Zararlılar ve Hastalıklar

Leş kaktüsünüzü öldürebilecek sorunların başında aşırı sulama gelir. Bu bitkinin aşırı sulanması sonrası oluşan sıkıntıları çözmek çok zordur. Bitkinin kökleri çürür, alt kısmı siyaha döner ve yumuşar. Bu belirtileri gördüğünüz takdirde, bitkinizi yaşatmak bu andan sonra çok zordur. Buna karşın belirtiler çok ciddi değilse, etkilenen kısımlar kesilerek bitkinin tamamına yayılması engellenebilir. Eğer belirtiler çok ciddi boyutlara ulaşmışsa yapılacak en iyi şey birkaç çelik keserek yeni bir leş kaktüsü yetiştirmek olacaktır.

Soğuk kış mevsimleri dışında leş kaktüsünün suluma ihtiyaçlarını ihmal de etmemek gerekir. Bu kaktüs az sulanması durumunda büzüşür ve sapları sarkmaya başlar.

Bitkinizin sapları üzerinde sarı noktalar varsa bu kaktüsünüzü örümcek sardığı için olabilir. İzopropil alkolle ıslatılmış bir pamuk yardımıyla etkilenen kısımları silmek yardımcı olacaktır. Bununla birlikte unlu bitlere de dikkat etmek gerekir. Bu bitler, bitkinin özünü emerek sapların yüzeyinde yapışkan ve beyaz kalıntılar bırakırlar. Bu bitleri kaktüsünüzden uzak tutmak için ayda en az bir defaya mahsus Avirmec EC gibi ilaçlar verilmelidir. Bu bitleri görmeseniz dahi bu ilacın kullanımı oldukça fayda sağlayacaktır.

Aynı Bölümdeki Bitkiler

Leş Kaktüsü Rehberi: Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Bülten Aboneliği

En son yayınlanan içeriklerden haberdar olmak için listemize kaydolmanız ve onlarca kişi arasına katılmanız yeterli. Sizi son içerikler konusunda sık sık bilgilendireceğiz.