Ligustrum Bonsai Bakım Kılavuzu

Ana SayfaBonsaiLigustrum Bonsai Bakım Kılavuzu

Zeytin’in sayısız alt kollarından biri olan Ligustrum; Türkiye’de kurtbağrı olarak adlandırılır ve vahşi yayılıcı yapısı nedeniyle genellikle çit bitkisi olarak tercih edilir. Ligustrum da kendi içerisinde birçok alt türe ayrılıyor ve bu alt türlerin bir kısmını şöyle sayabiliriz; Çin Kurtbağrı (Ligustrum sinensis), Japon Kurtbağrı (Ligustrum japonicum) ve Oval Yapraklı Kurtbağrı (Ovalifolium) Bu özelliği sayesinde bonsai için oldukça uygun bir ağaç türü olan Ligustrum hakkında hem kendi bildiklerimi hem de araştırma yaparak bulduklarımı size aktarmak istedim.

Ligustrum Bonsai Bakım Önerileri

Yine benim çok merak ettiğim ağaçlardan bir tanesi. Biraz yabani ve yayılıcı türlerle uğraşmayı çok sevdiğim için Cotoneaster ile uğraşmaya başlamıştım takip edenler bilir. Yakında Kurtbağrı fidanı bulabilirsem edineceğim.

Konumlandırma

Kurtbağrı hem soğuk hem de sıcak havaya karşı oldukça dayanıklı bir türdür. Doğrudan güneş ışığı almayı sever ve kış aylarında don dışında bir şeye karşı korumanıza gerek yoktur. Yaz kış yeşil kalan kurtbağrını kışın dondan korumak için ısınmayan bir odada muhafaza edebilirsiniz.

Sulama

Sıcak mevsimlerde kurtbağrı suya çok ihtiyaç duyar. Klasik bonsai sulama tekniklerinde olduğu gibi toprağı kurumaya başladıktan hemen sonra cömertçe su verebilirsiniz. Aynı şekilde kış aylarında da kurtbağrı bakımı sırasında toprağın kurumasını beklemeniz gerekir. İyi bir karışımla hazırlanmış toprağın kuruması, köklerin su ihtiyacını göstereceğinden, bu dönemlerde sulama yapmanız yeterli olacaktır.

Gübreleme ve Şekillendirme

Bonsai Kurtbağrı ağacınızı büyüme mevsiminde iki haftada bir kere, büyüme mevsiminin sonlarına doğru da üç haftada bir kere gübreleyebilirsiniz. Şekillendirme için ise Kurtbağrı esnek ve çok şekillendirmeye müsait bir ağaçtır. Dilediğiniz gibi telleyerek şekil verebilirsiniz. Bonsai telleme önerileri için şurada bir yazı var. Budama ile şekillendirme konusunda ise sert budamalara iyi karşılık alabileceğiniz bir ağaçtır. Büyüme mevsiminin başında budama yaparsanız, güzel bir geri dönüş sergiler.

Ligustrum Saksı Değişimi ve Toprak

İyi drenaj kabiliyetine sahip toprak kullanmanız, Kurtbağrı için oldukça önemlidir. Bonsai toprak karışımı ile köklerdeki gelişimi hızlandırabilirsiniz. Bonsai toprak karışımı yazısında yer alan iyi drenaj kabiliyeti sağlayan toprakları inceleyerek bir fikir edinmeniz mümkündür. Saksı değişimi için ise 2-3 sene aralığını kullanmanızı öneriyorum.

Aklınıza Takılanları Sorun

Bülten Aboneliği

En son yayınlanan içeriklerden haberdar olmak için listemize kaydolmanız ve onlarca kişi arasına katılmanız yeterli. Sizi son içerikler konusunda sık sık bilgilendireceğiz.

Reklam Alanı