Limon Çekirdeği Çimlendirme

Bonsai sanatına başlayacak olan kişilerin, hangi yöntemlerle bonsai sahibi olabileceğine dair birçok yol yazmıştım. Bu yollardan bir tanesi de çekirdekten bonsai yetiştirmek konusu. Çok sabır isteyen ama sonucunda harika işler çıkabilecek bu yöntem, biraz da şans işi. Tohumdan bonsai yetiştirmek aslında seneler alabilecek bir iş olsa da çok zevkli bir süreç. Ben evde limon çekirdeği çimlendirmek ile başlayarak bu sürece giriştim. Şimdi bu yazıda limon çekirdeği çimlendirirken dikkat edilmesi gereken noktalara değinmek istiyorum.

[toc]

Çimlendirdiğim Limonun fide hali.

Yukarıdaki görsel, çekirdekten yetiştirdiğim limon ağacımın dört ayda geldiği noktayı gösteriyor. Siz de uyguladığım yöntemleri kullanarak çekirdekten limon ağacı yetiştirebilirsiniz. Şimdi sırayla bu aşamaları kendimce anlatayım.

Limon Çekirdeği Çimlendirme Aşamaları

  • Kaliteli bir limon satın almakla işe başlayın
  • Limonu ortadan ikiye bölün ve çekirdeklerini ayıklayın
  • Ayıkladığınız çekirdekleri ılık suya bırakın bu süreçte
  • Çekirdeklerin baş kısımlarını tırnağınızla hafifçe soyun
  • Çekirdeklerin tümünü kağıt havluya koyup, spreyle ıslatın
  • Ardından ağzı kapalı bir şekilde 7-10 gün arasında saklayın
  • Ev tipi sera kullanıyorsanız, yukarıdaki aşamayı seranızda yapabilirsiniz.

Yukarıda saydığım adımları doğrudan uygularsanız, ayıkladığınız çekirdeklerin bir kısmı çimlenecektir. Çimlenmeyi gözlediğinizde bu çekirdekleri dikkatlice yüksek nem özelliği olan topraklara aktarmanız gerekecek. Bunu yaparken çimlenen kısım yukarı bakacak şekilde yerleştirmeniz önemlidir.

Çekirdekten Limon Ağacı Yetiştirme

Aslında limon çekirdeği çimlendirmek oldukça basit bir işlem. Limon çekirdeğinizi çimlendirdikten sonra toprağa aldığınızda bakımını yaparken çok su içerisinde bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca güneşi ve esintisi bol balkonlarda sıcak iklimlerde oldukça hızlı büyüme gözlemleyebilirsiniz. Limon çekirdeği çimlendirme aşamalarını uyguladınız ve artık bir fide elde etmeye başladınız diyelim; bu noktada da dikkat etmeniz gerekenler olacak. Öncelikle fidenizin mutlaka güneş gördüğünden emin olun. Gece soğuklarına dayanamayabilir, bu yüzden sıcak yaz mevsimlerinin başında bu işleme başlayıp, yaz sonuna doğru fidenizin gelişimini tamamlamaya başlamasının ardından kapalı ortama transfer edebilirsiniz.

Çekirdekten Limon Bonsai

Çimlendirme ve yetiştirme aşamalarını başarıyla tamamladığınızda, elinizde bir narenciye fidanı olacak. Bence bu fidanla yolunuza devam edip, bonsai olarak yetiştirmeyi düşünebilirsiniz. Fakat illa ki limon ağacı bonsai yapmak istiyorum derseniz, ağacınızı bir limondan aşılamanız gerekecek. Bu haliyle elinizde sadece narenciye fidanı kalır, bu da limonun yabani kuzenidir. Aslında narenciye olarak belirtilen tüm meyveler (limon, greyfurt, portakal, mandalina vb.) bu ağaçtan evrilerek şekil bulmuş, insanlar tarafından yabanilikten çıkartılmıştır. Ben limon çekirdeğinden yetiştirdiğim ağacımı aşılamadan yoluma devam edeceğim, böylece elimde bir narenciye bonsai olacak. Bu süreç sanırım yaklaşık beş senemi alacak ama işin en zevkli tarafı çekirdekten yetiştirdiğim bonsai için şekillendirme aşamalarında alabildiğince özgür hissedeceğim.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Limon Çekirdeği Çimlendirme

TAKSONOMİK BİLGİLER

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker

Refresh Page