Lotus Çiçeği Rehberi: Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Yetiştirilir?

ÇiçeklerLotus Çiçeği Rehberi: Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Yetiştirilir?

Halk arasında Nilüfer ismi ile bilinen Lotus çiçeği, sulak alanlarda yaşayan çok yıllık bir su bitkisidir. Nelumbo cinsinden olan bu su bitkisi; Hint Lotusu, Kutsal Lotus ve Amerikan Lotusu gibi isimlere de sahiptir. Bu yazımızda sizler için; Lotus çiçeği nedir, nerelerde yetişir, bakımı nasıl olmalıdır ve bu güzel bitkinin bakımına dair püf noktalarından oluşan bir rehber oluşturduk.

Lotus Çiçeği (Nilüfer) Rehberi: Lotus Çiçeği Nedir?

Sulak ve çamurlu bölgelerde yetişen Lotus çiçekleri, Hinduizm ve Budizm dinlerinde mükemmelliğin sembolü iken birçok yerde mutluluğun ve ruhsal temizliğin simgesidir. Sulak ve çamurlu alanlarda yaşayan bu güzel çiçekler, yaşadığı bölgelerin pek temiz olmamasına rağmen yağmur damlaları ile kendi kendilerini temizlemeleri ile hiç kir tutmazlar.

Lotus Çiçeği Hangi Renklere Sahiptir?

Lotus çiçeği birçok farklı renge sahiptir fakat en çok beş rengi ile bilinirler. Beyaz, mavi, pembe, kırmızı ve mor en çok bilinen bu beş renktir. Her bir renk farklı bir anlamın simgesidir.

Kırmızı Lotus Çiçeği Neyin Simgesidir?

Kırmızı renk olarak aşkı, sevgiyi ve tutkuyu temsil eder. Kırmızı Lotus Çiçeği de sevgi ve tutkunun simgesidir.

Beyaz Lotus Çiçeği Neyin Simgesidir?

Beyaz masumiyeti ve saflığı temsil eden bir renktir. Beyaz Lotus Çiçeği de masumiyeti temsil eder. Aynı zamanda Beyaz Lotus Çiçeği dünyanın rahmi olarak bilinmekte ve ruhun saflığının simgesi olarak geçmektedir.

Pembe Lotus Çiçeği Neyin Simgesidir?

Buda’nın gerçek Nilüferi olarak bilinen Pembe Lotus Çiçeği, Buda’nın tarihini, özünü ve aydınlanmayı temsil eder.

Mor Lotus Çiçeği Neyin Simgesidir?

Mistik ve ruhsal görülen Mor Lotus Çiçeği, maneviyatı ve bilgeliği temsil eder. Sekiz yaprağa sahip olan Nilüfer Çiçeği bilinen asil gerçeğe giden sekiz katlı yolu anımsatır.

Mavi Lotus Çiçeği Neyin Simgesidir?

Son olarak Mavi Lotus Çiçeği bilginin, bilgeliğin ve sağduyunun simgesidir.

Lotus Çiçekleri Evde Yetişir mi?

Lotus çiçekleri su bitkileri oldukları için bol bol suya ihtiyaç duyarlar. Bu eşsiz çiçeği evde yetiştirmek isterseniz, içerisinde bol su bulunan saksılarda yetiştirebilirsiniz.

Lotus Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Bir su bitkisi olan Lotus Çiçeği filizleri kesinlikle su altında kalmalıdır. Çiçeğin tohumunun tamamen sulu bir yerde kalması oldukça mühimdir. Bol su bulunan yerde verimli büyüyen Lotus Çiçeğinin filizleri büyümeye başladıktan sonra yaklaşık bir avuç kadar toprak atmak büyümelerine katkı sağlar.

Lotus Çiçeğinin Kokusu Var mıdır?

Lotus Çiçeği eşsiz bir kokuya sahiptir. Oldukça hoş bir kokuya sahip olan bu çiçek insanları sakinleştirir ve insanlarda uyuma isteği uyandırır.

Lotus Çiçeği Nasıl Dikilir?

Oldukça kolay bir dikim ve bakım işlemine sahip olan Lotus Çiçeğinin ilk olarak tohumlarını edinmek gerekir. Bitkinin tohumlarını edindikten sonra, su dolu küçük bir bardakta bu tohumlar bekletilir. Filizlenmeye başlayan bitki sonrasında saksıya alınabilir.

Lotus Çiçeği Bakımının Püf Noktaları Nelerdir?

Lotus Çiçeği bakımının püf noktası bitkinin mutlaka bol su içerisinde olması gerektiğidir. Sulak alanlarda yaşayan bir su bitkisi olan Lotus Çiçeği, çok su bulunan saksılarda çok daha sağlıklı ve verimli büyür. Güneş ışığını çok seven bu su bitkisi mutlaka ışık alan bir yerde bakılmalıdır yoksa çiçek vermez. Soğuk havalara dayanıksız olan bu güzel bitki muhakkak soğuk olmayan yerlerde bakılmalıdır. Yaz aylarında sık sık suyunu değiştirmeniz de bitkinin sağlıklı büyümesine katkı sağlar.

Lotus Çiçeğinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Lotus Çiçeği Asya mutfağında bir gıda olarak kullanılmaktadır. Taze sebze olarak da tüketilen Lotus Çiçeği genellikle salatalarda, gıda süslemelerinde ve kızartma olarak tercih edilir. Budizm ve Hinduizm dinlerinde önemli bir yere sahip olan bu su bitkisi birçok ritüelde kullanılır. Kutsal bir çiçek olarak görülen Lotus Çiçeği tütsü olarak da yakılmaktadır. Bu kullanım alanlarına ek olarak Lotus Çiçeği çayı birçok derde deva olarak görülmektedir. Mide ve bağırsak sorunlarında, yüksek ateşte, idrar enfeksiyonunda, kanser ve kilo verme durumlarında tüketilmektedir. Son olarak Lotus Çiçeği, kozmetik ürünlerinde oldukça tercih edilen bir çiçektir. Saç ve cilt bakımında kullanılan bu bitkiden elde edilen yağın stresi azalttığı da bilinmektedir.

Lotus Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Güzel bir kokuya sahip olan Lotus Çiçeği çayı insanı sakinleştiren ve sinirleri yatıştıran bir özelliğe sahiptir. Antibakteriyel olması nedeni ile enfeksiyon kapmış bölgelere iyi gelir; cilt bakımında tercih edildiğinde cildi nemlendirir. Mide, bağırsak ve bağışıklık sistemi problemlerine iyi gelen bu güzel su bitkisi aynı zamanda şeker hastalığına kandaki şeker seviyesini düşürerek iyi gelir.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

Lotus Çiçeği Rehberi: Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Yetiştirilir?

Bülten Aboneliği

En son yayınlanan içeriklerden haberdar olmak için listemize kaydolmanız ve onlarca kişi arasına katılmanız yeterli. Sizi son içerikler konusunda sık sık bilgilendireceğiz.