Mavi Ladin Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Mavi ladin çam ağacı, Mavi ladin ya da mavi çam olarak karşınıza çıkabilecek bu ağaç, gümüşi mavi benzersiz renkleriyle dikkat çeken, şiddetli sıcaklara uygun olmayan bir türdür. Mavi ladin Latincesi ise Picea pungens olarak bilinmektedir. Bu cins Pinaceae (çamgiller) familyasının üyesidir.

Bakım koşullarına bağlı olarak 20 metreye kadar uzayabilen mavi ladin çam ağacı, bahçelerde yaygın olarak kullanılan türlerden biridir. Yalnızca 1,5 ila 4,5 metre arasında yüksekliğe ulaşabilen bodur mavi ladin ağaçları da vardır. Bunlar teraslar ve küçük bahçeler için oldukça idealdir. Yavaş bir büyüme alışkanlığına sahip olan mavi çam, saksılarda da bakılabilir. Yaprakları sert ve keskin olmasının yanı sıra kalıcı ve hoş bir kokuya sahiptir.

Mavi ladin ağacı iğne yaprakları
Mavi ladin ağacı iğne yaprakları

Mavi Ladin Özellikleri

Mavi çam ağacının birçok farklı kültivarı vardır. Bundan dolayı farklı görünümlerde mavi çamlarla karşılaşabilirsiniz. Renk tonu, dal yapısı, gelişim şekli farklı çeşitlere sahiptir. Picea pungens Hopsii, en çok beğenilen ve kullanılan türüdür. Bu tür eksi 40 dereceye kadar soğuklara dayanabilir. Diğer türler ise özelliklerine bağlı olarak soğuğa daha az dayanıklı olabilir.

Mavi çam ağacı çeşitleri, yaz aylarının şiddetli sıcak olduğu bölgelere uygun değildir. Sıcak iklimlerde mavi ladin fidanı kuzeye bakan duvar ve bina yakınlarına dikilmelidir. Yaz boyunca fazla sıcakta kalmaması ve kış boyunca soğuk rüzgârlar alması son derece önemlidir. Bunun yanı sıra ağacın altını, toprağı serin tutması için malçmalak faydalı olacaktır.

Mavi Ladin Çam Ağacı Bakımı

Mavi çam, genel olarak hafif asitli ya da nötr olan toprakları sever. Suyu iyi geçiren ve derin toprak özelliği olan yerlerde gelişimi daha iyi olacaktır. Alkaliği yüksek olan topraklardan ise hoşlanmamaktadır.

Bahçenizde mavi çam yetiştirmek istiyorsanız, suyu iyi süzen ve çabuk kuruyan topraklar tercih etmelisiniz. Sulamasını ise suyun derine inebileceği şekilde bolca suyla yapmalısınız. Susuzluğa dayanıklı olsalar da özellikle gelişim zamanları olan ilkbahar başlarından yaz ortalarına kadar su isterler. Bu dönemden sonra sulama düzenine çok ilgi göstermeseniz de sorun olmayacaktır.

Mavi ladin kozalakları
Mavi ladin kozalakları

Saksıda Mavi Ladin Çam Ağacı Bakımı

Bodur mavi çam ağacının kültivarları, saksıda yetiştirilmeye çok daha uygundur. Fakat bodur mavi ladin fiyatları daha yüksek rakamlara sahiptir. Saksıda yetiştirmek için iklim koşullarının kültivara uygun olması gerekir. Bu sebeple elinizdeki türü iyi tanımalı ve buna uygun bir ortam hazırlamalısınız.

Toprak Seçimi

Saksıda mavi çam yetiştirmek istiyorsanız, sıcak ve soğuk hava koşullarına karşı çok hassas olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Saksı seçiminizin büyük ve kalın kenarlı olması gerekir. Çömlek saksılar bu ağaç için idealdir.

Toprak konusunda süzek ve havadar bir seçim yapmalısınız. Bunun için bir karışım hazırlamanız en iyisi olacaktır. Bu karışım için 4 ölçü torf, 2 ölçü arazi toprağı, 2 ölçü kil bilyesi, 1 ölçü iri taneli dere kumu ve ponza taşı kullanmalısınız.

Sulama

Saksıda yetiştirdiğiniz mavi çam ağacının sulamasına daima özen göstermelisiniz. Bahçede yetiştiğinde sorun yaratmayan sulama düzeni, saksıda problemlere yol açabilir. Saksıdaki mavi çamınızın susuz kalması, bitkiyi öldürecektir. Toprağın kupkuru kalmaması önemlidir. Buna göre bir sulama periyodu belirleyebilirsiniz.

Gübreleme

Gübreleme için kozalaklı gübreleri tercih edebilirisiniz. Bunlar görece olarak pahalıdır ancak özellikle toprağınız kumlu ise çok daha etkili olacaktır. Bu gübreler, ağacın çok daha güzel bir görünüm kazanmasına ve kuvvetli bir şekilde büyümesine yardımcı olacaktır.

Budama

Mavi ladin budama işlemi çok gerekli değildir. Bu ağacın dallarının yere kadar büyümesine izin vermeniz gerekir. Bu durumda en iyi görünüme sahip olacaktır. Bahçede ektiğiniz ağacınızı, otlardan ve sarmaşıklardan arındırmanız gerekir. Saksıda ise çok büyük ve şekilsiz olduğunu düşündüğünüz zaman budama işlemi yapabilirsiniz.

Mavi ladin iğne yağrakların gelişimi
Mavi ladin iğne yağrakların gelişimi

Mavi Ladin Ağacı Nasıl Çoğaltılır?

Mavi ladin çelikleme, aşılama ve tohumlarla çoğaltılabilir. Mavi çam çelikleme işleminin tercihen sabah saatlerinde yapılması gerekir. Aldığınız çelikleri, yukarı bahsettiğimiz toprak karışımına ekmeden önce köklendirme hormonuna batırmanız gerekir. Toprağa ektiğiniz çelikleri ise güneş alan bir ortamda tutmalı ve sürekli nemli olmasını sağlamalısınız. Bu çeliklerin büyümesi hayli yavaş olacaktır. Bu nedenle ilk büyüme belirtisi için birkaç ay beklemeniz gerekir. Başarı oranı ise hayli düşüktür. Çelikler büyümeye başladığında onları doğru bir yere yerleştirmeniz gerekir.

Olgun bir mavi çam ağacı, kozalak üretir. Bu kozalaklar tohumlarını ilkbahar aylarında bırakır. Mavi ladin tohumu, çimlenmek için yüksek miktarda güneş ışığına ihtiyaç duyar. Bu süre günde 14 ila 16 saat aralığındadır. Güneş ışığı 12 saatin altına düşerse, uykuya yatarlar. Mavi ladin fidanı büyümesi çok yavaş olacağı için sabırlı olmanız gerekir.

Mavi çam ağacı bakmak istiyorsanız, fidanlıktan satın almak en iyi seçenek olacaktır.

Mavi Ladin Ağacı Zararlıları ve Hastalıkları

Mavi çam ağacına herhangi bir zararlı bulaşıp bulaşmadığını anlamak için büyüteç kullanmanız en iyisidir. Büyüteçle özellikle rhizosphaera mantarını kontrol etmelisiniz. Bu mantar iğnelerin dökülesine neden olur. Etkilenen iğnelerde bulanık siyah noktalar görebilirsiniz. Tedavi edilmezse, bu mantar ağacın yapraklarının kahverengiye dönmesine ve dökülmesine neden olacaktır. Buna karşın bu mantar genel olarak ağacı öldürmemektedir.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Rastgele İçerikler

Mavi Ladin Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?