Para Ağacı (Pachira Aquatica)

Para ağacı, Sukulent bitki ailesinin bir üyesidir. Para ağacının diğer bitki türleri ile karşılaştırıldığında çiçeksiz ve meyvesiz bir saksı bitkisi olduğu bilinmektedir.

Para ağacı, halk arasında bilinen adı ile bereket bitkisi bolluk, şans ve para getirdiğine inanılan özel bir bitki çeşidi olarak yer almaktadır. Özellikle birçok kişinin dikkatini çeken ve yaşamında uygulamaya özen gösterdiği Feng Shui felsefesine göre para ve şans getirdiğinin düşünülmesi bitkinin para ağacı olarak isimlendirilmesine sebep olmuştur. Genellikle Güney Amerika’da yetiştirilen bu bitki tipi parlak bir yaprak yapısına sahiptir. Pachira Aquatica, dünya çapında popülerliğini yalnızca yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı değil, buna ek olarak kültürel önemi sebebiyle de bir houseplant olarak yer almıştır. Dünyanın dört bir yanındaki pek çok insan ve kültür, bu mükemmel bitkiyi iyi bir finansal servetle bağdaştırarak süs amaçlarına daha ilginç bir özellik eklemektedir. Bu yazımızda para ağacının nasıl yetiştirileceğini, özelliklerini ve büyüleyici Pachira Aquatica bitkisi hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilirsiniz.

Para Ağacı Nedir?

Uğurlu bir bitki olduğuna yaygın biçimde inanılan bu bitkinin ev içerisine mutluluk katacağına, para getirileceğine ve bolluk enerjisi vereceğine inanılmaktadır. Meyve vermeyen para bitkisi sayesinde başta ev ortamı olmak üzere pozitif ve yüksek enerji dolu bir atmosfer oluşturacağına inanılması tercih edilme sebeplerinden biridir.

Para Ağacının Latince İsmi Nedir?

Para ağacı, halk arasında bilinen adı para bitkisi, bereket bitkisi, para çiçeği ve money plant olarak farklı adlarla bilinen bitkinin Latince ismi de büyük bir merakla araştırılmaktadır. Para ağacının Latince adı Pachira Aquatica’dır. Pachira Aquatica bitkisi dünyadaki popülaritesini her geçen gün Feng Shui felsefesinin etkisi ile günden güne artırmaktadır.

Para Ağacının Adının Anlamı Nereden Gelmektedir?

Para ağacının uğurlu olduğuna, bulunduğu ev halkına çok para kazandırdığına, sahibini zengin ettiğine inanılmaktadır. Para ağacının adının anlamı da bu inanıştan gelmektedir. Pachira aquatica (para ağacı) Feng Shui felsefecilerinin önem verdiği bitkiler arasında yer almaktadır.

Para Ağacının Kökeni ve Hikayesi Nedir?

Para ağacının çıkış yeri Güney Afrika ve Güney Amerika olarak bilinmektedir. Peki para ağacı nasıl zenginliğin sembolü haline gelmiştir? Folklorda, yardım için tanrılara giden ve bir gün bir ağacın köklerine madeni para saçıldığını gören çaresiz fakir bir adam hakkında bir efsane anlatılmaktadır. Fakat daha sonradan madeni paraların aslında kuru yapraklar olduğunu fark etmiştir. Fakir adam bunu bir kader işareti olarak anladı, filizi eve götürdü ve yeni bir ağaç dikti. Sonuç olarak, zavallı adam fidan satarak zengin oldu. Ve para ağacının bu büyülü hikayesi ile bitki tüm dünyada popülarite kazanmıştır.

Özellikleri

  • Doğal alanında yetiştiğinde 18 metreye kadar büyüyebilen bir bitki türüdür.
  • Bu bitkiler yıl boyunca yapraklı olarak kalır.
  • Büyük yaprakları parlak ve oldukça iridir, evinizde şık bir süs bitkisi olabilir.
  • Zehirli bir bitki türü olmayıp yetiştirilmeye uygundur.
  • Kış döneminde yaklaşık olarak -5°C dereceye kadar soğuğa belirli koşullar altında dayanabilmektedir.

Para ağacı nerede yetişir sorusunun yanıtı oldukça geniş bir bölgeyi kaplamaktadır. Para ağacının ana vatanı Amerika kıtalarının orta-geçiş yeri ve Güney Amerika kıtasının kuzey kesimleri ve Güney Afrika bölgesi olup, tropikal iklim kuşağını sevmektedir. Çoğunlukla temiz sulu bataklıklarda, ayrıca nehir kenarlarında ve nehirlerin denizle birleştiği haliç ve koy benzeri bölgelerde sık sık karşılaşılmaktadır.

Yetiştirilmesi

Para ağacı güneşi oldukça sever ve iyi güneş alan bir yerde çok daha iyi gelişir. Yarı gölgeli mekanlarda ya da hiç güneş almasa bile güçlü aydınlık pencere önlerinde herhangi bir problem oluşturmaz. Yalnızca aydınlık olmayan mekanlar, loş köşeler para ağacına pek uygun değildir ve düzgünce gelişim göstermezler. Para ağacı yetiştirirken büyük saksılar hava alması açısından uygun değildir. Para ağacı çok fazla suya ihtiyaç duyan bir bitki türü değildir. Bu sebeple aşırı bir biçimde sulanmaya gereksinim duymaz. Para ağacının en önemli gereksinimi kesinlikle güneş ışığıdır. Günlük olarak yaklaşık en az 4-6 saat güneş ışığı görmeye gerek duyar. Para ağacı yapısının düzgün gelişmesi için ışık yönüne doğru düzenli biçimde bitkinin yönü çevrilmelidir. Güneş ışınlarını sevmekle birlikte soğuk bir mevsim olan kış döneminde çiçek açtığı gözlenir. Para ağacının yıllık budama uygulaması özenli bir biçimde yapılmalıdır. Para ağacı devamlı olarak yerinin değişmesini pek sevmez. Sürekli mekân değişimi bitkiyi mutsuz edecek ve gelişiminde olumsuzluklar görmenize sebep olacaktır. Özellikle yer değişimi sonucunda bitkinin yapraklarını döktüğüne şahit olabilirsiniz.

Sulanması

Pachira para ağacı bakımı konusunda önemli unsurlardan biri de sulama biçimidir. Bitkinin nem seviyesine bağlı olarak haftada 1-2 kez sürekli olarak sulamanız yeterli olacaktır. Sulama işlemini yaparken su tahliye deliklerinden dışarı sızmaya başlayana kadar tüm üst toprağı sulamanız gerekmektedir. Özellikle yaz aylarında yapraklarıyla beraber tüm bitkiyi sulayabilirsiniz. Kış aylarında ise sulamasını yapmadan önce toprağın nem seviyesini muhakkak kontrol etmeniz gerekir. Kış döneminde toprak daha uzun sürede kuruyacağı için sulama rutini de otomatik olarak azalış gösterecektir.

Toprak

Havadar olması şartıyla her tip toprak para ağacı için idealdir. Gövdesi uzun ve ağır olduğundan dolayı toprağına 1/4 oranında ponza taşı karıştırmanız gerekir. Yani 3 ölçü torf toprağına 1 ölçü ponza taşı karışımı yaparak en uygun toprağa ulaşabilirsiniz. Aksi takdirde saksı içinde toprak çok fazla sıkışarak bitkinin köklerini tamamen havasız bırakır. Özellikle torf toprağına yarı yarıya ponza taşı ile karıştırırsanız para ağacı için en uygun toprağı hazırlamış olursunuz.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Para ağacının bakımı da oldukça basittir. Yalnızca özen gösterilmesi gereken birkaç önemli unsur vardır. Bitkinin yaprakları parlak bir görünüme sahiptir ve susuzluğa dayanabilen ender türlerden biridir. Doğal yaşam ortamında boyu yaklaşık 18 metreye kadar ulaşsa da iç mekanlarda o kadar büyüme yaşayamaz. Güneş alan mekanlarda gelişimi sağlıklı şekilde ilerler. Hava sıcaklığı 16-18 derece olan yerlerde iyi gelişir. Hava sıcaklığı 0 derecenin altına düşmeden önce koruma altına alınması şarttır. Yoksa olumsuz şekilde etkilenip gelişiminde problemler yaşamanız oldukça doğaldır. Aynı şekilde çok rüzgar alan bir ortamda da iyi gelişemez. Doğal alanında sulak ve bataklıklara yakın yerlerde yaşamasına rağmen susuzluğa dayanabilmektedir. Pachira aquatica, nemli topraklarda yaşamayı sever, fakat bu devamlı ıslak bir toprakta yaşaması demek değildir. Pachira para ağacı bakımı ile ilgili özen gösterilmesi gereken unsurlardan biri de saksı tercihinizdir. Tercih edeceğiniz saksı modeli çok derin olmamalıdır. İdeal boyutta sığ derinlikte bir saksıda bakım yaptığınızda her sulamada bitki köklerine kadar suyu daha kolay çekebilecektir. Her iki yılda bir olmak üzer toprak değiştirilebilir. Bitki saksıda köklerinin sıkışmasını seven bir tür olduğu için çok büyük saksıları tercih etmemelisiniz. Para ağacını uygun olmayan geniş bir saksıda bakıma aldığınızda gelişimi azalır ve hatta ne yazık ki kökleri çürümeye başlar. Eğer bulunduğu alanda nem miktarı azsa bitkiyi çakıl taşı doldurulmuş su dolu bir tepsiye konumlandırarak ortamdaki nem miktarını yükseltebilirsiniz. Para ağacını ayda bir sıvı salon bitkilerine uygun bir gübre ile besleyebilirsiniz.

Örme Tekniğinin Uygulanması

Para ağacı yaprak döker mi sorusunun cevabı oldukça merak edilir. Para ağacı yapraklarını belirli zamanlarda döken bir bitki çeşididir. Para ağacının döktüğü yapraklar, bitkinin dibinde yeni yaprakların oluşmasına destek olmaktadır. Para ağacı bitkisi için fazla büyük saksılar kullanılmamalıdır.

Büyümesi

Para ağacı, Güney Amerika’nın kuzey kesimlerinde yetiştirilmekte olan popüler bir bitkidir. Pachira para ağaçları, doğal yaşam alanlarında yetiştirildiği sürece yaklaşık 18 metreye kadar büyüyebilmektedir. Fakat ticari açıdan iç mekanlarda bakım için küçük süs ağaçları olarak üretilerek talep görmektedir. Tropikal iklim kuşağına ait olan para ağacı, iç mekanlarda o kadar büyüme göstermez.

Çoğaltılması

Pachira para ağacının sağlıklı, yeni bir dalını hijyenik bir bıçak desteğiyle keserek direkt toprağa dikebilirsiniz. Kestiğiniz dalın ya da tepe çeliğinin 15-20 cm uzunluğunda, 1-2 yapraklı olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Pachira para ağacını çoğaltma işlemini yapmanız için bahar ortası ile yaz başı arası en uygun dönemdir.

Budanması

Pachira para ağacını budamak için en uygun zaman ilkbahar aylarının başlarıdır. Eğer yaşadığınız bölgenin iklimi kışın eksilere düşmüyorsa istediğiniz bir mevsimde de budamasını yapabilmeniz mümkündür.

Zararlıları ve Tedavileri

Para ağacında da diğer bitki türlerinde olduğu gibi farklı hastalıklar görülmektedir. Bu hastalıkların başında yaprak dökülmeleri, yumuşama, sararma, yapraklarda düşme, yaprakların üzerinde koyu lekelerin görülmesi ve renklerinde değişimler meydana gelmektedir. Pachira para ağacında en fazla karşılaşılan problemlerden biri yapraklarını dökmesidir. Bu sorun sık sık yer değişikliğinden kaynaklanabilir. İkinci olarak rastlanılan sorun ise yaprak yüzeyinde meydana gelen lekelerdir. Yaprak lekelerine sebep olan mantar hastalığı olan leaf spotuna özellikle dikkat edilmesi gerekir. Çoğunlukla mantar hastalıkların sebebi nem sağlamak istenirken dengenin düzgün bir şekilde oturtamamaktan kaynaklanır. Bu sebeple ortamdaki nem seviyesi yeterliyse ekstra nem sağlamak bitkide mantar hastalığına sebebiyet verebilir, bu duruma özen gösterilmelidir. Eğer mantar hastalığına yakalanırsa bitkinin toprak neminin kuruması beklenmelidir. Toprak güzelce kuruduktan sonra sulama yapılmalı ve bu süreçte yaprakların ıslatılmamasına dikkat edilmelidir. Eğer mantar hastalığı bitkiyi fazlasıyla sardıysa zirai ilaç satan yerlerden uygun bir mantar ilacı satın alabilirsiniz. Para ağacının yararları açısından özel bir bitki olarak uğurlu olduğuna ve kişiye şans getirdiğine inanılmaktadır. Uğur sayesinde bulunduğu alana para, bolluk ve şans getireceği düşünülmektedir. Bu sebeple ortama da pozitif ve yüksek bir enerji yaydığı da söylenmektedir. Süs bitkisi olarak da bulunduğu alana güzel bir görünüm katmaktadır.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Rastgele İçerikler

Para Ağacı (Pachira Aquatica)