Portulacaria Afra Bonsai Ormanı

Ben bonsai ile alakalı çalışmalar yapmaya başladığımdan beri, bonsai ormanı konusuna takılmış durumdayım. Bonsai sanatında kendimi ormanlar konusunda geliştirmek, çalışmalarımı bu alana yöneltebilmek için çaba gösteriyorum. Henüz yolun çok başında olduğum için, bu konuda yavaş hareket etmeye de çalışıyorum. Bu çalışmalara başladığımda koronavirüs salgını nedeniyle fidanlıklara erişimim de olmadığı için, internet üzerinden 4-5 adet Portulacaria Afra satın aldım, onları orman haline getirebilmek için kafamda planlar yapmaya başladım. Bonsai ormanı yapmak için bence kişilerin önündeki en büyük engel, uygun fiyatlı bonsai saksısı bulmak. Bonsai saksısı bulamadığım için, bulduklarım da gerçekten çok pahalı olduğu için, kendimce bir çözüm arayışına girerek, çömlek saksılara yöneldim ve saksıcıda instagram hesabına ulaşarak geniş ve yeterli derinlikte bir çömlek tabakta delikler açtırarak geçici bir çözüm olarak bonsai saksısı olarak değerlendirdim. Kurye ile hızlı teslimat da oldu, çok da hoşuma gitti bu durum. Normal saksıları da oradan alıyorum, size de öneririm.

Bonsai Ormanı Yapmak İçin Derinlik Önemli

Ben her ne kadar derinlik konusunda çok dikkat etmiş olsam da bir bonsai ormanı yapabilmek için saksı derinliğinin çok önemli olduğunu, ormanı yaparken anladım. Benim saksı olarak kullandığım çömlek kasenin derinliği yaklaşık 3,5 Cm. olduğu için biraz zorlandım açıkçası. Bu yüzden siz bonsai ormanı yapmak istiyorsanız, mutlaka daha derin bir saksı seçmelisiniz. Bu şekilde yapılamaz mı? Evet yapılır ama telle bağlamak, ağaçların köklerini serbest bırakmak ve yayılmasını sağlamak oldukça zor ve açıkçası riskli. Mesela ben ormanımı öyle ya da böyle yaptım fakat tutup tutmayacağı konusunda çekincelerim var.

bonsai ormanı üç ağaçtan oluşuyor. İlk deneme için bu üç ağaca gözüm gibi bakıyorum.
bonsai ormanı üç ağaçtan oluşuyor. İlk deneme için bu üç ağaca gözüm gibi bakıyorum.

Portulacaria Afra Bakımı Kolay Bir Tür

Orman yapmak için ilk denememde Portulacaria Afra türünü seçmekteki amacım, bakımı kolay olacağı için önümü daha kolay görebilmekti. Bu nedenle bu her koşula rahatlıkla ayak uydurabilen ağaçları seçerek bir başlangıç yapmak istedim. Susuzluğa, fazla sulamaya, ortamın sığlığına, zor koşullara dayanabilen bir ağaç türü arıyor ve benim gibi amatör bonsai sanatçısı iseniz, mutlaka bu türle tanışmalısınız. Budamalara verdiği hızlı yanıtlar, yeşillikleri ve minik kalp yaprakları ile bu ağaç gerçekten her türlü deneme yanılma için uygun.

Cüce Yeşim Ağacı o kadar güzel bir tür ki yara aldığı her yerden sürgün verme eğiliminde oluyor.

Ağaçları saksıya bağlarken, çok nazik olmaya çalıştım. Çünkü sulu bir gövdesi olan Portulacaria Afra türü, tellerin sıkı bağlanmasıyla yaralanabiliyor. Haliyle biraz iyi yaklaşmanız lazım ağacı bağlarken. Ben bağlarken çok zorlandım ve saksı altına ekstra delikler açmam gerekti. Siz de bu türden bonsai yapacaksanız, telleme sırasında nazik olmanız gerekir.

Toprak olarak alt kısımda bonsai toprak karışımı, üst kısımda Bonsai Seika’nın toprak karışımını kullandım.

Bu türde de her türde olduğu gibi drenaj kabiliyeti yüksek toprak kullanmak çok önemli. Ben sığ bir saksı kullandığım için, alt kısımda biraz toprak biriktirmek, köklerin bağlanmasını sağlamak için çok az miktarda torf içeren bonsai toprak karışımı kullandım. Bu karışımı ben kendim yapıyorum, amacım alt kısımda sağlam bir zemin elde edebilmek. Üst kısımda ise hem görsel hem de su tutma kabiliyeti sebebiyle özel bir karışım kullandım. Sıralamayı şu şekilde yaptım, belki bir işinize yarar.

  1. Saksının dibine, çok az miktarda torf içeren kök tutucu karışımı döktüm.
  2. Ağaçları köklerini yayarak bu karışımın üzerine yerleştirdim ve hafif bağladım.
  3. Ağaçların sadece köklerinin olduğu kısımda tutucu olması için birinci maddedeki toprak karışımını dökerek sıkıştırdım.
  4. En üst katmana da özel satın aldığım toprak karışımını ekledim. Satın aldığım yer Bonsai Seika.
Toprak karışımına yakından bakın. Su tutucu özelliği ile köklerin fazla su sebebiyle çürümesini engelleyecek.

Saksı Ormanı ve Doğal Görünüm Elde Etmek

Aslında yapmaya çalıştığımız temel şey, doğal ve yaşlı görünüm elde edebilmek. Bu amaçla ben hem ağaçları desteklesin, hem de güzel görünsün diye doğal taşlar ile ağaçları destekleyerek görünümü biraz daha saflaştırmak istedim. Bu bağlamda belki ilerleyen aylarda yosun da ekleyeceğim ama henüz karar vermiş değilim.

Portulacaria Afra bonsai ormanı için bir de video çekerek YouTube’a ekledim. Bu videoda ürünü tüm detaylarıyla farklı açılardan çekmeye çalıştım. Umarım videoyu beğenirsiniz. Ayrıca Portulacaria Afra bakımı ile alakalı da yazımı okumalısınız.

Bonsai Ormanı videomu izleyin.

Son Düzenlenme: 02/03/2022 Düzenleyen: Bahçe Defteri Editör

Bahçe Defteri Editörhttps://bahcedefteri.com/
Bahçe Defteri editör ekibinin kullanıcısıdır.
BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler yazılar