Prunus Serrulata Satın Alma Deneyimim ve Saksı Transferi

Arkadaşlarımızla evde otururken, kız arkadaşımın Kindle kılıfının arkasındaki güzel illüstrasyon Prunus Serrulata yani Çin Süs Kirazı dalı dikkatimizi çekince, biraz da gaza gelerek bu ağacı internetten sipariş ettim. Çok hevesli olduğum için önüme çıkan ilk yerden sipariş ettim ve maalesef yolda kargo tarafından taşınırken ana besleyici dalın gövdeyle birleştiği yerden önce yara bandı yardımıyla yapıştırdım, ardından sert bir naylon iple bağladım. Şimdilik tek yapabileceğim şey güzelce sabitleyip yeniden tutmasını beklemek olduğundan, yaptığım işlemin uygunluğunun da birkaç hafta sonra ortaya çıkacağını düşünüyorum. Umarım tutar yeniden.

Tüplü kiraz ağacının yakından görünümü
Tüplü kiraz ağacının yakından görünümü

Bu şekilde bir gece balkonda hava değişimine adapte olmasını bekledim ve internetten birkaç araştırma yaparak, hızlıca uygun bir alıştırma saksısıyla beraber eve döndüm. Öncelikle klasik bonsai saksı düzeni olması bakımından, saksının altında matkapla küçük drenaj delikleri açtım, böylece fazla suyun sürekli tahliye edilmesini sağlamaya çalıştım. Sonra da sineklik teli kullanarak ve tellerle sabitleyerek alt kısımda düzeni sağlamaya çalıştım.

Drenaj delikleri ve ara filtresi
Drenaj delikleri ve ara filtresi

Gördüğünüz gibi, telleri ve süzgeç görevi görecek sineklik telini saksı altına sabitledim. Ardından telleri uzun bırakarak, toprak koyduktan sonra ağacımı saksıya bağlama işleminin ön hazırlığını yaptım. Aşağıdaki görselde, uzun bıraktığım telleri görebilirsiniz. Orijinal bonsai telleri çok pahalı olduğu için, şimdilik klasik bakır tellerle çalışıyorum. Bunların uygun olmadığını bilsem de şimdilik bir şekillendirme görevi görmedikleri için işimi halletmem için yeterli oluyor.

Ağacı bağlamak için kullandığım tel
Ağacı bağlamak için kullandığım tel

Bu işlemleri de yerine getirdikten sonra, artık toprak karışımlarımı saksı içerisine koyma işlemine başladım. Ağacın orijinal toprağını biraz bıraktım değişiklik çok etkilemesin diye ve ardından bol drenaj sağlayan bonsai toprak karışımını saksının içerisine döktüm. Bayağı toprak gitti ama kuru toprak çok güzel oldu.

Saksıya transfer öncesi hazırlıklar
Saksıya transfer öncesi hazırlıklar

Saksıya toprak koyarken şu yolu izledim; en alt kısma bol taşlı, suyu doğrudan süzecek ve oksijeni hapsedecek topraklar döktüm. Onun biraz üstüne, yine taşlı ama bonsai toprakları kadar kuru olmayan biraz küçük bir katman ekledim. Bu katmadan ağacın orijinal toprağını da kullandım. Ardından onun üstüne yine bonsai toprak karışımı ekledim ve ağacımı bu toprakla kapatarak, teller yardımıyla güzelce bağladım.

Süs kirazı saksı transferi
Süs kirazı saksı transferi

Prunus Serrulata İlk Sulaması

Sulamasını da yapınca tabii ki toprak biraz aşağıya çöktü. Üzerine toprak takviyesi yapacağım ama şimdilik bu şekilde bırakıyorum havalansın diye. Bunun doğru olup olmadığını bilmiyorum fakat zaten suladıkça bir süre aşağıya çökeceği için bir iki gün sonra toprak koymayı düşünüyorum. Tellerin bulunduğu bölgeye kadar toprakla doldurup, Prunus Serrulata ağacımı bu şekilde bir sene boyunca serbest büyümeye bırakmayı düşünüyorum. Umarım kırık dal hayata tutunur.

Kiraz ağacımın fidan hali
Kiraz ağacımın fidan hali

Bu ağacın gelişimi ile alakalı önerilerinizi yorum olarak aşağıya yazabilirseniz sevinirim. Ayrıca geliştiği haftalar ve aylar boyunca güncelleme olarak bu yazının altına ya da başka bir yazıda devam niteliğinde yayınlayacağım. Çin süs kirazı yani Prunus Serrulata fidan dikimi için bana önerileriniz varsa ya da yanlış yaptığımı düşündüğünüz bir nokta varsa lütfen aşağıdaki yorum kısmından bana bildirin. 

Son Düzenlenme: 02/03/2022 Düzenleyen: Bahçe Defteri Editör

Bahçe Defteri Editörhttps://bahcedefteri.com/
Bahçe Defteri editör ekibinin kullanıcısıdır.
BENZER İÇERİKLER

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

popüler yazılar