Saksıda Çilek Rehberi: Nasıl Yetiştirilir ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu makale; çilek konusunda bir evde yetiştirme rehberidir.

Bu makale; çilek konusunda bir evde yetiştirme rehberidir.

Saksıda çilek yetiştirmek, birçok insan için harika bir fikirdir. Hem görsel açıdan muazzam bir seçenek olan çilek bitkisi hem de yiyebileceğiniz tatlı meyveler verecektir. Haziran çilekleri iki haftalık bir sürede, yazın henüz başlarında tek bir sefer mahsul verecektir. Nötr gün ve yediveren çileklerinin meyve verme mevsimi ise çok daha uzundur.

Nötr gün bitkileri genel olarak yaz boyunca düzensiz biçimde ancak sürekli olarak meyve verirler. Yediveren çilekler ise sezonda iki ya da üç kez meyve verecektir. Bununla birlikte yediveren çileklerinin diğerlerine oranla daha küçük olacağını ve daha az sayıda kök filizine sahip olacağını unutmamalısınız.

Hangi çilek çeşidini tercih ederseniz edin, doğru boyutlarda bir saksı ve iyi bir bakımla başarılı bir hasat elde edebilirsiniz. Bu rehber sayesinde evinizde son derece hoş görünüme sahip, tatlı çilekler yetiştirebilirsiniz.

Çilek Yetiştirmek İçin Nelere İhtiyacınız Var?

Çilek yetiştirmek için elinizde bulunmanız gereken malzemeler oldukça basittir. Bu malzemelerin birçoğu çiçek bakmayı seven insanların evlerinde bulunur. Bakım için gereken ana ekipmanlar sulama kabı ve el küreğidir. Bunlar olmasa da çilek bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu ekipmanlarla çok daha rahat biçimde bakım yapabilirsiniz.

Çilek yetiştirmek için gereken malzemeler ise; saksı, saksı toprağı karışımı, sıvı gübre, çilek taçları ya da filizleridir.

Saksıda Çilek Yetiştirme Adımları

Saksıda çilek yetiştirmek hayli kolaydır ancak mutlaka ilgi göstermeniz gerekir. Aşağıdaki adımları izleyerek, siz de evinizde, ofisinizde, balkonunuzda ya da bahçenizde harika çilekler yetiştirebilirsiniz.

1 – Bitkileri Hazırlayın

Çilekleri fideden ya da yalın kökten yetiştirebilirsiniz. Fidelerle yetiştirmek çok daha kolaydır. Fideler saksılarda ekildiği anda canlı ve güzel bir görünüm sergiler. Kök taçların topraktan çıkıp yaprak vermesi için ise sabretmeniz gerekir. Çilekleri ekerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; çok sık aralıkla dikmemenizdir. Çilekler çok fazla yan yana olmaktan hoşlanmazlar. Bu sebeple 30 x 30 santimlik bir alana ancak üç fide ekebilirsiniz. Kökleri çok sığ olduğu için saksının alanını ölçerek alanı hesaplayabilirsiniz.

2 – Toprak Ekleyin

Saksıyı nem seviyesini koruyacak ancak fazladan suyu hızlı şekilde boşaltabilecek özelliklere sahip gevşek ve tınlı saksı toprağı karışımıyla doldurmalısınız. Saksı seçiminde dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de, altında mutlaka drenaj delikleri bulunmasıdır. Drenaj delikleri bulunmayan ya da yeterli olmayan saksılarda bitki yetiştirmek neredeyse mümkün değildir.

3 – Çilekleri Ekin

Sapın köklerle birleştiği yer olan taçlar, toprak yüzeyinin üzerinde kalacak şekilde ekin. Toprakla küçük bir tümsek yaparak kökleri bu tümseğe yayın. Daha sonra bikinin köklerini taca kadar toprakla kapatın. Bu işlemin ardından bitkiyi mümkünse dinlendirilmiş suyla güzelce sulayın. Sulamanın ardından toprakta oturma olursa ihtiyaca bağlı olarak biraz daha toprak ilave edebilirsiniz. Bu noktada tacı toprakla örtmemeye dikkat etmelisiniz.

4 – Saksının Konumunu Belirleyin

Eğer bitkiden bolca çiçek ve meyve almak istiyorsanız, saksıyı doğru konuma yerleştirmeniz gerekir. Bitkinin günde en az 8 ila 12 saat güneş görmesi idealdir. Eğer güneş tek bir yönden geliyorsa, saksıyı üç, dört gün aralığında çevirerek bitkinin her tarafının eşit şekilde güneş almasını sağlamalısınız. Çilek için güneye bakan bir balkon ya da pencere önü ideal noktadır.

Bunun yanı sıra bitkinin korunduğundan da emin olmanız gerekir. Çileklerinizi yemeye talip olan birçok kuş, kemirgen ve böcek olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle mümkünse ağ ya da çit gibi koruma önlemleri alabilirsiniz.

5 – Düzenli Olarak Sulayın

Çilek bitkinizin meyve vermesini istiyorsanız sulama düzeninize dikkat etmelisiniz. Bu noktada toprağın kuruluğunu kontrol ederek sulama yapmalısınız. Toprağa üstten parmağınızı iki, üç santim kadar batırın. Eğer toprak tamamen kuruysa suluma yapmalısınız. İklime bağlı olarak değişmekle birlikte yaz aylarında haftada iki kez sulama yapmak yeterli olacaktır. Sulama yaparken bitkiyi su içinde yüzdürmemeye dikkat edin. Toprak asla vıcık vıcık olacak kadar sulanmamalıdır. Hafif nemli bir toprak meyvelerin oluşması için en iyi ortamı sağlayacaktır. 

Saksıdaki toprak genel olarak bahçedeki topraktan daha hızlı kurur. Bu sebeple sıcak ve kuru havalarda günde iki kez sulamak dahi gerekebilir.

6 – Bitkinizi Gübreleyin

Saksıda yetişen bitkilere ilave besin vermek çoğu zaman faydalıdır. Çileklerinize de üç, dört haftada bir kez dengeli bir sıvı gübreyle besin takviyesi yapabilirsiniz. Sonbahar ayında da gübrelemeye devam etmelisiniz. Çünkü bu bitkiler taç içinden çok yıllık tomurcuk oluşturur. Tomurcuklar, bitkinin sonraki yıllarda size çiçek ve meyve vermesi açısından önemlidir.

7 – Kış İçin Koruma

Bitkinizin maksimum düzeyde üretkenliğe sahip olması için, kış aylarında uyku haline geçmelerine izin vermek gerekir. Buna karşın soğuk iklimlerde kökler donabilir. Bitkinizi kış aylarında soğuklardan korumak için ısıtılmayan kapalı bir ortama alabilirsiniz. Bu mevsimde toprak aşırı derece kuruduğunda sulamak yapmak gerekir. Bunun yanı sıra saksının etrafına malç yapmak da faydalı olacaktır.

8 – Saksı Değişimi

Çok iyi bir bakım yapsanız dahi, çilekler kısa ömürlü bitkilerdir. Aldığınız verim düşmeye başladığında ve bitki ölmeye başladığında saksıların değiştirilmesi gerekir. Genellikle üç yılda bir bu saksı değişiminin yapılması gerekir. Bununla birlikte kök filizlerini kesip yeni saksılara ekerek, bitkinizi çoğaltabilir ve daha çileğe sahip olabilirsiniz.

Çilek Bitkisinin Yetiştiği Saksı Türleri

İyi bir drenaj deliğine sahip olduğu sürece özel bir çilek saksısı satın almanıza gerek yoktur. Saksının dibinde birkaç yeterli drenaj deliği ya da saksı boyunca birden fazla delik olması, çilek için yeterli olacaktır.

Çileklerin kök yumruları diğer bitkilere oranla nispeten daha küçüktür. Bu sebeple 25-30 santim çapında ve 20 santim derinliğe sahip bir saksı yeterli olacaktır. Ancak saksı ne kadar küçük olursa, sulamayı da o kadar sık yapmanız gerekir. Eğer haziran çileği yetiştirecekseniz, saksı yerine ahşap çerçeveli yükseltilmiş bir yatak daha ideal olacaktır.

Sentetik ve açık renkli saksılar; koyu renkli, kil ve metal gibi ısıyı ileten doğal materyallerden yapılanlara kıyasla kökleri daha serin tutarlar. Çilekler ekstrem derecede sıcak havaları sevmezler. Bu sebeple eğer çok sıcak bir iklimde yaşıyorsanız açık renkli saksı tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Saksıda Çilek Yetiştirmek İçin Bahaneler

Çilekler güzel son derece güzel yeşil yaprakları ve kırmızı meyveleri olan, renk olarak son derece uyumlu, lezzet olarak da oldukça keyifli meyveler verirler. Evinizde, balkonunuzda, ofisinizde çilek yetiştirmek için birçok farklı sebep bulabilirsiniz.

Bu sebeplerin başında muhtemelen güzellik gelecektir. Kimi çilek türleri, minyatür yaban güllerine benzerliğiyle dikkat çeker. Bu bitkiler yarattıkları renk kontrastıyla son derece estetik, meyveleriyle ise lezzetli bir görünüm sergilerdir. Bunun yanı sıra alan açısından da çilek bitkileri oldukça avantajlıdır. Az yer kaplayan bu bitkiler, sınırlı bir alanda rahatlıkla yetişebilir.

Çilek yetiştirmek için bir diğer bahaneniz ise kolaylık olabilir. Çilek bakımı yukarıda da anlattığımız gibi oldukça kolaydır. Yeni başlayan için dahi bu ideal bir bitki olacaktır. Bunun yanı sıra çilekleri yerden uzakta, yukarıda bir yerde yetiştirmek böceklerden korunmak için faydalı olacaktır.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Rastgele İçerikler

Saksıda Çilek Rehberi: Nasıl Yetiştirilir ve Bakımı Nasıl Yapılır?

TAKSONOMİK BİLGİLER