Salon Yaprağı (Aspidistra Elatior)

Kuşkonmazgiller() familyası üyelerinden biri olan salon yaprağı türü, anavatanı olarak Japonya ve Tayvan topraklarında yetişir. Yanlış sulama veya yetiştirme koşullarına dahi dayanabilen Aspidistra elatior, özellikle iç mekânda çok sık seçilen bir süs bitkisi çeşididir.

Günümüzde salonlarda daha az görülmeye başlansa da bahçelerde dahi yetişebilecek bu bitki, özellikle 19. yüzyıl İngiltere'sinde demir döküm çiçeği ismi ile çok popüler olmuştur. Bitkide dal uzama çok nadir görülür. Ancak iyi bir toprak ve su koşulu oluştuğunda da 1 metreye kadar uzanan yaprakları görülebilir.

Salon Yaprağı Özellikleri

  • Saksı ve bahçe çiçeği olarak kullanılabilecek salon yaprağı toprak altından çıkan uçları ile uzun saplı yapraklar gösterir.
  • Gölge ve sulak bir yerde bulunduğunda daha uzun saplara ve güneşli yerlerde ise daha kısa saplara sahip olur.
  • Genellikle yaprak boyları 40-75 cm civarında görülebilir.
  • Çiçekleri toprak altı saplardan uzayan kısa bölgelerde birkaç gün görülecek şekilde açar. Çiçek rengi mor ile kahverengi arasında olmak ile birlikte çok küçük bir yapıya sahiptir.
  • Bitki kışın -15 0C civarına kadar dayanabilir. 
Bahçede salon yaprağı
Bahçede salon yaprağı

Salon Yaprağı Bakımı

Özellikle evde saksı içerisinde yetiştirmek için salon yaprağı tercih ediyorsanız, bakımına dikkat ederek her noktayı özenle uygulamanız gerekecektir.

Işık

Çok fazla güneşe gereksinimi olmadan kolay bir yetiştiricilik sağlayan salon yaprağı genellikle iç mekanda saksılarda yetiştirilir. Bahar ve yaz mevsiminde özellikle öğlen vaktinde çok fazla güneşe maruz kalmamalıdır. Çünkü fazla güneş ışığı yaprakların bozulmasına neden olabileceğinden yarı gölgeli veya koyu gölgeli bahçelerde de yetiştirilebilir.

Salon yaprağına yakından bakış
Salon yaprağına yakından bakış

Toprak

Fazla asitli bir toprak içerisinde yetiştirilmesi çok fazla tavsiye edilse de aslında çok fazla toprak seçiciliği göstermez. Gölge ama aydınlık olabilecek havadar bir yerde temiz tutularak yetiştirilmesi gayet kolaydır. Alkalinli topraklarda dahi yemyeşil yaprakları ile saksılarda rahatlıkla yetişebilir. Çok önemli bir nokta olarak en az 2 veya 3 yılda bir saksı toprağının değiştirilmesi de önemlidir.

Sulama

Aspidistra bitkisi için sulama her zaman en önemli ayrıntılardan birisidir. Şebeke sularında dinlendirilmiş ve kloru çökmüş suyu rahatlıkla sulamada kullanabilirsiniz. Çünkü şebeke suyu içerisindeki klor yaprak sağlığına zarar verebilmektedir. Kuyu suyu gibi sert mineralli sular ise bitkiye zarar verebilir. Sulamayı ilkbahar ve yaz mevsiminde toprağın kuruması ile diğer mevsimlerde ise toprak çok fazla kuruduğunda düzenli bir şekilde yapmak gerekir.

Budama

Saksı veya bahçe yetiştiriciliğinde yapraklarda bir süre sonrasında uçlarda solma görülebilir. Bu nedenle yapraklar üzerinde biriken tozları silmeniz fayda sağlar. Gelişimi yavaşlayan yapraklarda ise her 3 yılda bir yapraklar dipten kesilerek yeniden yaprak vermesi sağlanabilir.

Ağacın altında çoğalmış salon yaprakları
Ağacın altında çoğalmış salon yaprakları

Salon Yaprağı Nasıl Çoğaltılır?

Çok pratik bir şekilde 4 veya 5 yıl geçmiş bir bitki kullanarak çoğaltma gerçekleştirebilirsiniz. Bu yaşlarda bir bitkinin dip bölümünde dallardan birini ayırarak farklı bir saksıya diktiğinizde çok yüksek bir ihtimal ile yeni bir bitki elde etmeniz mümkündür.

Salon Yaprağı Hastalıkları ve Zararlıları

Bitkinin karşılaşabileceği en büyük hastalıklardan birisi çok fazla güneş ışığı ile ve hatta öğlen güneş ışığı ile karşılaştığında yaprak solma göstermesidir. Çünkü aksi takdirde zararlılara dayanıklı ve birçok koşula karşı uyumlu yapısı ile gayet sağlıklı bir çiçek türüdür.

Sıkça Sorulan Sorular

Aspidistra elatior hakkında aklınıza takılan sorularını pratik cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Salon Yaprağı Çiçek Açar Mı?

İhbar ve yaz mevsiminde tabana yakın bölümlerde çok küçük kahverengi ve mor arası çiçekler açılır. Dikkat etmediğinizde birkaç gün ömrü olan bu çiçekleri fark etmeniz mümkün olmayacaktır.

Salon Yaprağı Yaprakları Nasıl Parlatılır?

Bitkinin yapraklarında parlak ve ışıltılı bir görüntü için sadece ıslak bir bez ile toz alınması yeterlidir. Deterjan ve parlatıcılardan uzak durarak arada bir zeytinyağı kullanılabilir.

Salon Yaprağı Yaprakları Sararma Gösterir Mi?

Çok fazla güneş yaprakların sararıp kurumasına neden olabilir. Ayrıca yeterli besin almaması bu durumu ortaya çıkarabileceği için ilkbahardan yaz sonuna kadar ayda bir bitki besini takviyesi kullanabilirsiniz.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Salon Yaprağı (Aspidistra Elatior)

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker

Refresh Page